Eğirdir

Eğirdir Isparta iline bağlı bir ilçedir. Eğirdir ilçesi Isparta il merkezine 34 km uzaklıkta yer almaktadır.

Eğirdir Gezilecek Yerler

İlçe Türkiye’nin dördüncü büyük tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü ile dikkat çekmektedir. Eğirdir İlçesi turizm açısından önemli bir yere sahiptir. İlçede çok tarihi yapı ve turistik yer bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Eğirdir Gezilecek Yerler
 2. Eğirdir Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Eğirdir Gölü Nerede, Nasıl Gidilir
 4. Eğirdir Kalesi
 5. Eğirdir Otelleri
 6. Isparta Gezilecek Yerler
 7. Isparta’da Gezilecek 10 Yer
 8. Isparta Gece Hayatı
 9. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Isparta Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 11. Isparta Otelleri ve Isparta Otel Fiyatları
 12. Kızıldağ Milli Parkı Nerede Nasıl Gidilir
 13. Eğirdir Gölü Nerede, Nasıl Gidilir
 14. Isparta Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
Eğirdir Hangi Şehirde
Eğirdir Haritası

Eğirdir Kalesi

Eğirdir ilçesinde Eğirdir Gölüne uzanan bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Dış kale ve iç kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Kalenin ne zaman kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte MÖ. 4.yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Kale Osmanlı Döneminde onarımdan geçirilmiştir. Günümüzde dış kalenin temelleri ve kalenin ise neredeyse tamamı bulunmaktadır.

Eğirdir Kalesi

Eğirdir Kervansarayı

Eğirdir ilçesinde Yeni Mahallede yer almaktadır. Konya ile Antalya Kervansarayı yolu üzerinde bulunmaktadır. Kervansaray Selçuklu Hükümdarlığı zamanında 1237 yılında inşa edilmiştir. Avlu ve kapalı mekan olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Anadolu Selçuklu Kervansarayların en büyüğü olma özelliğine sahiptir. Günümüzde Kervansarayın kapalı mekanın bir kısmı ve avluda yer alan birkaç odanın temelleri ulaşmıştır.

Eğirdir

Hızırbey Camisi

İlçe merkezinde yer almaktadır. Eğirdir ilçesinin en büyük Camisi olma özelliğine sahip olmasından dolayı Ulu Cami olarak da anılmaktadır.

Caminin Hızır Bey tarafından 1328 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. 1814 yılında çıkan bir yangın sonucu tamamen yanan cami 1980 yılında yeniden yapılmıştır. Günümüzde ibadete açıktır.

Eğirdir Nasıl Gidilir

Dündarbey Medresesi (Taş Menderese)

Eğirdir ilçe merkezinde yer almaktadır. Selçuklu Sultanı II. Gıyasettin Keyhüsrev zamanında 1237 yılında han olarak inşa edilmiştir. Uzun süre han olarak kullanılan yapı 1301 yılında Hamidoğlu Dündar Bey tarafından medreseye dönüştürülmüştür.

2 katkı 30 hücreli bir yapıdır. Medrese girişinde yer alan Selçuklu mimarisine uygun geometrik motifler ile süslenen taç kapı dikkat çekmektedir. Günümüzde bu tarihi medrese kapalı çarşı olarak kullanılmaktadır.

Eğirdir Gölü

Eğirdir ilçe sınırlarında yer almaktadır. Ülkemizin 4.büyük tatlı su gölüdür. Kuzey güney doğrultusunda 50 km uzunluğa, ortama 14 metre derinliğe sahiptir. Göl içinde Can Adası ve Yeşilada bulunmaktadır.

Eğirdir Gölü ve çevresi; su sporları, balık avcılığı, rüzgar sörfü, yamaç paraşütü, kamp te karavan turizmi, kuş gözlemciliği, yüzme ve trekking gibi sporlar için elverişlidir. Göl kıyısında yüzme ve su sporları yapılabilecek plajlar bulunmaktadır.

Eğirdir Gölü
Eğirdir Sahil

Yeşil Ada

Eğirdir Gölünün ortasında yer almaktadır. İlçenin en önemli turizm merkezidir. Cumhuriyet Dönemine kadar adada Rumlar ve Türkler bir arada yaşamışlardır. Adada Rumlardan kalma ahşap evler ve kiliseler bulunmaktadır. Adada çok sayıda ev pansiyonu ve Restoranlar bulunmaktadır.

Eğirdir Ada

Aya Stefanos Kilisesi

Yeşilada içinde bulunmaktadır. 19.yüzyılın ikinci yarısında Rumlar tarafından inşa edilmiştir. Moloz taştan çatılı olarak yapılmıştır. 1998 yılında restore edilmiştir.

Can Ada

Eğirdir Gölünde yer almaktadır. Adada yapılaşma yoktur. Sadece piknik alanları bulunmaktadır. Can Ada çadır ve karavan turizmi için oldukça uygundur.

Altınkum Plajı

Eğirdir ilçesinde tren istasyonun altında yer almaktadır. Eğirdir Gölünün yüzme için en elverişli yeri olan Altınkum Plajı ince kumlara sahiptir. Gölün burada fazla derin olmamasından dolayı yüzmek için ideal bir yerdir. Oldukça temiz sulara ve güzel kumsala sahip olan Altınkum Plajı Mavi Bayrak ile ödüllendirilmiştir. Denizin Tadını doyasıya çıkarmak için Altınkum Plajını tercih edebilirsiniz.

Kovada Gölü Milli Parkı

Eğirdir ilçesinde yer almaktadır. Çevresi yeşillikler ile kaplı doğal güzelliği ile ön plana çıkan bir göldür. Gölün çevresinde zengin bitki örtüsü olması ve yüzlerce çeşit hayvan barındırmasından dolayı milli park ilan edilip koruma altına alınmıştır. Kovada Gölü muhteşem manzarası ile görülmesi gereken yerlerdendir.

NOT: Eğirdir Otelleri ve Eğirdir Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Eğirdir Otelleri ve Eğirdir Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here