gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Ekinözü Nerededir?

Ekinözü, Kahramanmaraş ilinin kuzey doğusunda Çağlayancerit ve Elbistan ilçeleri arasında kalır. İçmeleri ile ünlü olan ilçede, içmelerin; cilt, mide, böbrek hastalıklarına çok iyi gelen şifalı bir suyu vardır.

Ekinözü ilçesinde bulunan içmelerin yukarı içme, aşağı içme ve orta içme olarak 3 bölümü vardır. Her yıl bu şifalı sulardan yararlanmak için gelen birçok ziyaretçiye kapılarını açmaktadır.

17. yy ’den beri yerleşim mevcut olan ilçe, önceden “CELA” adıyla anılmaktaymış. Erzurum, Sivas, Gürsun, Darende, Elbistan ve Kahramanmaraş kervan yolu üzerinde konaklama yeri özelliği olduğundan buradan geçen yolcular buradaki şifalı suları tanışlar ve çevrelerine de tanıtmışlardır. 1983 yılında ismi “EKİNÖZÜ” olarak değiştirilmiş ve 1991 yılında da ilçe statüsüne ulaşmıştır.

Hangi Bölgede? Ve Hangi ile Bağlıdır?

Akdeniz bölgesinde yer alan Kahramanmaraş iline bağlı olan Ekinözü ilçesi Türkiye’nin güneyinde bulunur. Kahramanmaraş’ın ilçeleri olan kuzeyde Elbistan, doğusunda Nurhak, güneyinde Dulkadiroğlu ve batısında da Göksun ilçeleriyle komşudur.

Nasıl Gidilir?

Ekinözü’ne karayolu ile her gün ulaşım sağlanabilir. Ayrıca komşusu olan Elbistan ilçesi üzerinden de Türkiye’nin bazı yerleşim yerlerine karayolu ulaşımı vardır. Yaz aylarında içmelere yakın illere hergün minibüs ve otobüs ile ulaşım alternatifleri de mevcuttur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here