Eleşkirt

Eleşkirt, Ağrı ilimize bağlı 7 ilçesinden biridir. Bu ilçe şehir merkezi ile arasındaki mesafe 36 km’dir. buraya ulaşmak için şehir merkezinden ilçeye giden dolmuşlarla ulaşım yapılabilir.

Ağrı'nın İlçeleri
Ağrı’nın İlçeleri

Eleşkirt  Tarihçesi

İlçemizin tarihi çok geçmişe dayanmaktadır. fakat ilçemiz yakın tarihte önemli hale gelmiştir. Çünkü Eleşkirt ismi Ermeni kaynaklarda Aleşkert olarak bilinir. Fakat bu ilçeye değilde şuan bu ilçeye bağlı Toprakkale Köyü için kullanılmıştır. Urartu kaynaklarında da buna benzer bir tabir geçmektedir. Fakat yakın tarihte Trabzon- İran yolu burada geçtiği için köy olan Eleşkirt ilçemiz 1926 yıllında ilçe olma özeliğini kazanmıştır. İlçe merkezine bağlı 3 belde 8 mahalle ve 61 köyden oluşmaktadır.

Eleşkirt Nerede
Eleşkirt Nerede

Eleşkirt Gezi Rehberi

1-Toprakkale

İlçe merkezine 14 km uzaklıkta bulunan Bu kale Urartular döneminde kalmıştır yapılış tarihi tam olarak bilinmiyor. Günümüzde çok az kısmı gelebilmiştir.

Toprakkale
Toprakkale

2-Toprakkale Cami

Toprakkale köyünde 1684 yıllında mirza bey tarafında inşa edilmiştir. yapımında moloz ve kesme taş kullanılmıştır. 1864 yıllında depremde zarar görmüş.1963 yıllında sit alanı oluşturulmuş. 1968 yıllında yeniden restore edilmiştir. ve minaresi yoktur.

Toprakkale Camisi
Toprakkale Camisi

3-Güneykaya Kaya Tesisleri

İlçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan  bu tesis kasım ayı gibi başlar mart ayına kadar devam eder. Çığ tehlikesi de bulunmamaktadır. Buraya kışın gelen ziyaretçiler keyiflerince kayabiliyorlar. Burada ziyaretçiler için bir restoran ve otel bulunmaktadır.

Güneykaya Kaya Tesisleri
Güneykaya Kaya Tesisleri

sonuç olarak Türkler ile Kürtlerin kardeşçe yaşadığı en güzel ilçelerinden biridir.  Ayrıca bu doğa ve tarihi yerleri görmek istiyorsanız buyurun sizi ilçemize bekliyoruz.

Eleşkirt
Eleşkirt

1- Ağrı Gezi Rehberi

2- Ağrı’da Gezilecek 10 Yer

3- Ağrı Gece Hayatı

4- Ağrı Otelleri ve Ağrı Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here