Emekli Memur, Evini 'Eski Eşya Müzesi'ne Çevirdi

Hakkari kent merkezinde yaşayan 60 yaşındaki memur emeklisi Halil İbrahimoğlu, 30 yıldır kullanmadığı eşyaları biriktirerek bir müze açmıştır.

2016 yıllında emekli olan Halil İbrahimoğlu, kendine iki katlı bir ev yapmıştır. Bu evin bir bölümünüz müzeye çevirmiştir. Müze de 30 yıldır günlük yaşamda kullanılan yaklaşık 1500 eşya sergilenmektedir. Bunların içinde eski paralar, küpler, 200 yıllık eşyalar, Koyun kırkma makası gibi çok sayıda eşya bulunur. Emekli Memur bu müzeyi açma sebebini şu sözlerle dile getiriyor. ”1987’de Van’a gittim ve müzeye uğradım. Oradaki heykelleri gördüm, dikili taşları ve eşyaları gördüm. Bunların hepsi Hakkari’den getirilmişti. Sordum, ‘Bunları nereden getirmişsiniz?’ diye. Onlar da bana, Hakkari’de müze olmadığı için getirdiklerini söylediler.” O tarihten sonra Hakkari de bir müze kurma hayaliyle yaşamış. 2016 yıllında emekli olunca da bu işe ele atıp kendi evinde müze açmıştır. Müzeyi günlük olarak 20-30 kişi ziyaret etmektedir. Hakkari’ye yolunuz düşerse mutlaka bu müzeyi ziyaret edin derim.

Emekli memur evini müzeye çevirdi

Hakkari Eski Eşya Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Eski Eşya Müzesi, Hakkari kent merkezine bağlı Yeni Mahalle’de bulunur. Buraya merkezden yürüyerek veya toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hakkari Eski Eşya Müzesi Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Hakkari Eski Eşya Müzesi, şimdilik ziyaret saatleri ve giriş ücreti bulunmamaktadır. Fakat siz yine de gün için 09:00-17:00 saatleri içerisinde ziyaret edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here