Dikili

Dikili; İzmir’e 118 km uzaklıkta bulunan bir ilçedir. Deniz kıyısında bulunan bu ilçe; mavi bayraklı plajları, yeşil tabiatı, kaplıcaları ve tarihi yapıları ile öne çıkmaktadır.

Dikili Gezilecek Yerler

Köklü bir geçmişe sahip Dikili ilçesi içinde çok sayıda tabiat harikası yerler ve tarihi eserler barındırmaktadır. Dikili’de gezilecek yerler şunlardır:

Dikili Bademli Koyu
Dikili Bademli Koyu
Dikili Hangi Şehirde
Dikili Hangi Şehirde
Dikili Haritası
Dikili Haritası
Dikili İzmir
Dikili İzmir

Çamurlu Ilıcası: Dikili merkezine 6 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çamurlu suyu ile ünlü olan ılıca; romatizma ve cilt hasatlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca güzellik iksiri olarak bilinen jeotermal kaynakların üç bin yıldır ürettiği çamur ile yapılan kür; selülit tedavisinde ve kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır.

Çamurlu Ilıcası
Çamurlu Ilıcası

Göz at ;

  1. Dikili Gezilecek Yerler
  2. Dikili Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Dikili Otelleri ve Dikili Otel Fiyatları
  4. İzmir Gezilecek Yerler
  5. İzmir Gece Hayatı
  6. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
  7. Kordon Boyu Nerede, Nasıl Gidilir
  8. İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
  9. İzmir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  10. İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti

Nebiler Ilıcası: Dikili merkezine 16 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çınar ağaçlarının arasında bulunan bu ılıca kubbeli ve dinlenme kabinleri ile sakin bir yerdir. Nebiler Ilıcasının suyu 53 derece sıcaklıktadır.

Ilıcanın suyu; damar tıkanıkları, romatizmalı hastalıklar, böbrek taşı düşürme, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları ve kısmi felç gibi çeşitli hastalıklara şifa olmaktadır. Ayrıca Dikili’de bulunan çok sayıda hastalığa iyi gelen Bademli Deniz Ilıcası ve Doğal Koca Oba Ilıcasına da gidebilirsiniz.

Nebiler Ilıcası
Nebiler Ilıcası

Dikili Plajları: Dikili ilçesinin çok sayıda mavi bayrak ödülünü almış plajları ve kumsalları bulunmaktadır. Temiz suya sahip bu plajlar şunlardır:

Belediye Halk Plajı, Kayra Plajı ve Kalem Adası Plajı. Çeşitli imkânlara sahip bu plajlarda denizin tadını doyasıya çıkarabilir ve tüm yorgunluğunuzu alacak bir tatil yapabilirsiniz.

Dikili Merkez
Dikili Merkez
Dikili Nasıl Gidilir
Dikili Nasıl Gidilir
Dikili Nerede
Dikili Nerede
Dikili Plajları
Dikili Plajları
Dikili
Dikili

Nebiler Şelalesi: Dikili merkezine yakın bulunan Nebiler Şelalesi adeta saklı bir cennet. Delice akan suyun görüntüsü ve çevresinde bulunan yıllara meydan okumuş yaşlı ağaçlar, mağaralar ile büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. Ayrıca Nebiler Şelalesinin ilerisinde Çukuralan Köyünde bulunan Kemente Yaylasına gidip, trekking ve safari yapabilirsiniz.

Nebiler Şelalesi
Nebiler Şelalesi

Kalem Adası: Deniz’in ortasında bulunan bu doğal güzelliğe; Dikili’nin Bademli Köyünden tekne ile ulaşabilirsiniz. Ada masmavi denizi, mavi bayraklı plajı, yemyeşil doğası ve konforlu yapısı ile tatilcilerin ilgi odağı olmuş durumda. Adada bulunan lüks otelde kalıp keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Kalem Adasından yeşil tabiata sahip cenneti andıran doğa harikası Garipler Adası’na geçmeyi unutmayın.

Dikili Kalem Adası
Dikili Kalem Adası

Atatürk Botanik Bahçesi: Türkiye’nin halka açık ilk botanik bahçesi olan Atatürk Botanik Bahçesi doğa aşığı Macit Ersoy tarafından yapılmıştır. Çok büyük bir alana sahip olan bu botanik bahçede üç bine yakın bitki türü bulunmaktadır. Bu kadar çok bitki türüne sahip bu bahçe dünya literatürüne girmeyi başarmıştır. Dikile bulunan bu tabiat harikası güzellik mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Dikili Atatürk Botanik Bahçesi
Dikili Atatürk Botanik Bahçesi

Aterneus Antik Kenti: Ağılkale’de kurulan ilk kent olan Aterneus Antik Kenti; Dikili’de görülmesi gereken tarihi yerlerdendir. Akalılar tarafından kurulan kent; Pergamon Krallığı tarafından kurulan Bergama Antik Kentinden daha büyüktür. Tarihin derinliklerinden gelen bu antik kentte yapılan arkeolojik kazılar sonucunda seramik, çanak, çömlek gibi tarihi eserler bulunmuştur. Zengin bir tarihe sahip olan Aterneus Antik Kentini tarihe yolculuk yapmak için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Dikili Atarneus Antik Kenti
Dikili Atarneus Antik Kenti

Pitane Antik Kenti: Dikili ilçesinin Çandarlı beldesinde bulunmaktadır. Luwiler tarafından kurulan antik kentte yapılan arkeolojik kazılar sonucunda elde edilen vazolar, mezarlar, kadehler ve ölü külü kapları gibi tarihi eserler görülmesi gereken güzelliklerdendir. Tarihe yolculuk yapmak için bu antik kenti ziyaret etmeli ve bu tarihi kalıntılarını izlemelisiniz.

Pitane Antik Kenti
Pitane Antik Kenti

Çandarlı Kalesi: Dikili’nin Çandarlı beldesinde bulunmaktadır. Osmanlı döneminden kalan tarihi kale günümüze kadar sağlam olarak ulaşan eserlerdendir. Denize karşı kurulan kale ihtişamlı görüntüsü ile büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. Mimari yapısı ile etkileyen kalede denizin manzarasını izlemelisiniz. Dış görüntüsü kadar iç görüntüsü ile de etkileyen Çandarlı Kalesini ziyaret etmelisiniz.

Dikili Otelleri ve Dikili Otel Fiyatları hakkında ayrıntı bilgi sahibi olmak isterseniz linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Dikili Otelleri ve Dikili Otel Fiyatları

Çandarlı Kalesi
Çandarlı Kalesi
Dikili Kalesi
Dikili Kalesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz