gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Ergani Hakkında

Ergani ilçesi, Osmanlı dönemi yapıları olan 19.yy sonunda Ergani’de Hükumet konağı dışında 3 cami, 10 mescit, 3 ermeni kilisesi, bir Protestan mabedi, 3 han ve 3 hamam bulunmaktaydı. Bu yapılardan Hükumet Konağı 1891 yılında inşa edilmiştir. Ergani bugün Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Diyarbakır iline bağlı bir ilçe merkezidir.

Ergani Nerededir?

Ergani, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Diyarbakır iline bağlıdır. Ergani ilçesinin nüfusu  130.105 kişiden oluşmaktadır.

Ergani Hangi Bölgededir?

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan ergani ilçesi, kuzeyinde Elazığ iline bağlı Maden ilçesi, doğusunda Diyarbakır ili ve Diyarbakır’a bağlı Dicle ilçesi, güneyinde Urfa’ya bağlı Siverek ilçesi, batısında Diyarbakır’a bağlı Çermiş ve Çüngüş ilçeleriyle sınır komşudur.

Ergani Hangi Şehirdedir?

Güneydoğu Anadolu bölgesinin en büyük ilçelerinden birisi olan Ergani, Diyarbakır-Elazığ kara yolunun 58 km sinde bulunmaktadır. İlçe çok büyük olduğu için halk arasında epey bilinmektedir. İlçenin eski adı Osmaniye olmasına rağmen mevcut il olan Osmaniye ile karışmaması için sonradan Ergani adı olarak değiştirilmiştir. Ergani ilçesi Zülküf dağı eteklerine kurulmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here