Evliya Çelebi'den İlginç Hikayeler 1 Gökyüzünde Cadılar Savaşı
Evliya Çelebi'den İlginç Hikayeler 1 Gökyüzünde Cadılar Savaşı

Bilindiği üzere Evliya Çelebi’nin yaşadığı dönemlerde Özellikle Orta Çağ Avrupa’sında Cadılar, büyücüler, drakula, sihir gibi kavramlardan sıkça bahsedilmekte ve bunu yapan varlıklardan söz edilmektedir.

Evliya Çelebi’de zaman zaman tılsımları, cadıları ve büyücülere kitabında yer vermiştir. Kitabında, bir gün seyahatleri sırasında 300 küsur haneli Pedsi köyünde (Hatukay Çerkez diyarı) hicri 1076 şevvalinin 20. gecesinde, Çerkez ahalinin “karakoncolos gecesi” dediği gecede, cadıların gök yüzünde 6 saat boyunca birbirleriyle savaştıklarını ve çarpışmanın şiddeti nedeniyle gökyüzünün aydınlandığını söyler. Hatta bu aydınlık nedeniyle Çerkez kadınların nakış işleyebileceği kadar bir aydınlıktır.

Evliya Çelebi olay öncesi civardaki Çerkezlere sorup, “vallahi yılda bir defa böyle karakoncolos gecesi olur, Çerkez oburları (cadıları) ile Abaza oburları göklere uçup ceng-i azim eder, vuruşurlar” cevabını alır. Ahali Çelebiye dışarı çık ve bu savaşı korkmadan izle diye tavsiye verir. Kendisi, ahaliden 70-80 kişiyle dışarı çıkıp olayı izler.

Olay sonrası ise şöyle geçer : Tam 6 saat süren bu vuruşmada kulakları sağır eden bir gürültü ortalığı kaplar. havadan yere keçe, sırık, küp, Tekne, kapı gibi eşya parçalarıyla, araba tekerleri, en nihayet at, insan ve sair hayvan uzuvları yağmaktadır. 7 Abaza oburu (cadısı) ve 7 Çerkez oburuyla (cadısıyle) sarmaşıp yere düşerce, Çerkez cadıları hemen 2 Abaza cadıyı kanlarını emerek öldürür ve ölülerini ateşe atarlar. Horozların ötmesiyle biten savaşın ardından oburlar (Cadılar)da giderler.

Kaynak: Tarih ve Medeniyet

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here