Ezine

Ezine Çanakkale iline bağlı bir ilçedir. Ezine ilçesi Çanakkale il merkezine 45 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ezine Gezilecek Yerler

İlçenin merkezinde Akçin Çayı geçerek ilçeye ikiye ayırır. İlçenin içinde geçen bu dere ilçeye doğal bir güzellik katar. Yeşil bir tabiata sahip Ezine ilçesi tarihi kalıntıları ile de dikkat çekmektedir.

Ayrıca Ezine ilçesi adını lezzetli Ezine Peynirleri ile duyurmayı başarmıştır. Ezine ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Ezine Gezilecek Yerler
 2. Ezine Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Çanakkale Gezilecek Yerler
 4. Çanakkale’de Gezilecek 10 Yer
 5. Çanakkale Gece Hayatı
 6. Aynalı Çarşı
 7. Çanakkale Otelleri ve Çanakkale Otel Fiyatları
 8. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 9. Çanakkale Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. Gelibolu Otelleri ve Gelibolu Otel Fiyatları
 11. Türkiye’nin en iyi korunmuş köyü
 12. İstanbul’dan Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Alexandreia Troas Antik Kenti

Ezine ilçesine bağlı Dalyan Köyünde yer almaktadır. MÖ. 310 yılında Antigonos tarafından kurulmuştur. Bu antik kent döneminin en büyük kenti olma özelliğine sahiptir.

Roma Döneminde de kullanılan antik kentte Roma mimarisine ait birçok yapı bulunmaktadır. Günümüze bu antik kentten liman, hamam, çarşı ve saray kalıntıları ulaşmıştır. Hristiyanlığın başlangıç noktası olan Alexandreia Antik Kenti her yıl binlerce turist almaktadır.

Kestanbol Termal Turizm Merkezi

Ezine ilçe merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Antik dönemden beri kullanılan kaplıca günümüzde de aynı öneme sahiptir. Kaplıca suları 67 derecedir.

Banyo ve çamur banyosu şeklinde kullanılmaktadır. Kaplıca suları; romatizma, kadın hastalıkları, siyatik, kireçlenme, kemik hastalıkları,  akciğer ve üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.

Geyikli Beldesi

Ezine ilçe merkezine 17 km uzaklıkta yer almaktadır. Geyikli Beldesi; doğusunda ormanlık alanlar batısında ise Ege Denizi yer alan güzel bir yerdir. Burada yer alan İskeleden Bozcada ilçesine ulaşım sağlanmaktadır. Güzel pasajlara sahip olan Geyikli Beldesi yaz aylarında tatilcilerin en çok tercih ettiği yerlerdendir. Geyikli Beldesinde sahilde oturup Bozcaada manzarasına karşı bir şeyler yiyip, içebilirsiniz.

Ezine Plajı

Ezine ilçe merkezine 20 km uzaklıkta Odunluk İskelesinin yanında yer almaktadır. Dalyan Köyü sınırları içinde kalan Ezine Plajı sakin ve huzurlu bir ortama sahiptir. Genellikle bu plajın çevresinde yazlık evler bulunmaktadır. Plajın çevresinde çok sayıda eğlence mekanları bulunmaktadır.

Aktaş Plajı

Ezine ilçe merkezine 22 km uzaklıkta Kestanbol Kaplıcalarının yakınında yer almaktadır. Plajın çevresi meşe ağaçları ile kaplıdır. Bozcaada manzarasına hakim bu plajda yeşil alanda piknik yapabilirsiniz.

Tavalı Plajı

İlçe merkezine 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Burada da Aktaş Plajı gibi yazlık konutlar yoğunluktadır. Ayvacık ilçesine kadar uzanan bir sahil şeridine sahiptir. Tavalı Plajı temiz denizi ve ince kumları ile dikkat çekmektedir. Plajın çevresinde çadır kurarak kamp yapabilirsiniz.

Ezine Haritası
Ezine Nasıl Gidilir
Ezine Nerede
Ezine

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here