Gezgin Fatma Ülker
Gezgin Fatma Ülker

Merhaba ben Fatma, 38 yaşında bir gezginim. Gezdiğim yerleri instagram hesabım ‘fatosulkerr’ de yayınlıyorum. Devlet memuru iken, 2 sene önce hem iki çocuğumla daha fazla zaman geçirmek hem de rahat gezebilmek için kendime yeni bir kariyer yolu çizdim.

2 yıl önce kendime bir hedef koymuştum; 38 yaşında 38 ülke hedefi ve inşallah bu hedefi 15 Mart’ta tamamlamış olacağım. Bu hedefe ulaşabilmek için iki yılda 20 yeni ülke ve daha fazlasıyla yeni şehirler gördüm. Bazı zamanlar bu keyifli yolculuklar çocuklarla birlikte olurken bazende eşimle romantik gezilere dönüştü.

Fatma Ülker
Fatma Ülker

İlk yurtdışı deneyimim balayımızda gittiğimiz Singapur-Phuket seyahati ile olmuştu. Işte o zaman gezme virüsü beni etkisi altına almıştı. O gün bugündür Dünyayı keşfetme arzusunun tam anlamıyla bir virus gibi damarlarımda her daim dolaştığını hissediyorum. Balayımızla birlikte, yeni yerler görüp keşfetmenin, farklı kültürleri tanımanın, değişik lezzetleri tatmanın, yaşadığımız gezegenin büyüsünü karış karış gezerek hissetmenin ve bu vesileyle birbirinden güzel anılar ve hatıralar biriktirmenin yaşam felsefem olduğunu fark ettim. Böylelikle 12,5 yılda 37 ülke keşfetmiş oldum.

Yeni bir gezi fikri oluşmaya başladığı an, daha ilk dakikadan itibaren duygularım içimde bastıramadığım bir sevinçle kıpırdanmaya başlıyor, çocuklar gibi mutlu oluyorum. Bu mutluluk sadece kendi gezi planlarım için çalışmalar yaparken değil, çevremdeki insanlarla görmeleri gereken yeni yerleri konuşurken de söz konusu oluyor. Yakınlarımın yeni ülkelere gideceklerini duyduğumda sanki kendim gidecekmişim gibi heyecana kapılıyorum, kendimi onlar için araştırmalar yapmaktan alı koyamıyorum.

Ailece en çok sevdiğimiz seyahatler çoğunlukla yolcu gemileri ile yaptıklarımız oluyor. Şimdiye kadar altı gemi yolculuğumuz oldu ve bunlardan üçü dünyanın en büyükleriyleydi. Uçsuz bucaksız sularda tüm ihtişamı ile süzülen bu yüzen otellerde yok yok. Gemi yolculuğunun en güzel yanı ise tek seferde birden fazla ülke ve şehri zahmetsizce görebilmek. Adeta siz gitmiyorsunuz da ülkeler size geliyormuş gibi 😊

Fatma Ülker Ailesi
Fatma Ülker Ailesi

Benim için en unutulmayacak gezim ise 10. Yıl evlilik yıl dönümünüzde gittiğimiz Maldivler seyahatimizdir. Sessizlik, huzur ve romantizmin, turkuaz renkli denizi, beyaz kumu ve sıcacık güneşiyle büyülü bir harmana dönüştüğü bu gizemli diyarı hiç unutamıyorum. O tatilde kendime şaşırdığım da doğrudur. Kedi ve köpekten çok korkan bir yapım olmasına rağmen içimdeki deniz kızını keşfettim orada. Rengarenk mercanların içerisinde yaşayan envai çeşit deniz canlısı, yavru köpek balıkları ve deniz kaplumbağaları ile yüzerken adeta denizle bütünleştiğimi fark etmiştim.

Fatma Ülker ve Eşi
Fatma Ülker ve Eşi

Başta söylediğim gibi her ülke ben de ayrı bir iz bırakıyor. Hepsini birbirinden güzel anılarla hafızama kazıyorum. Çocuklarımızın da bu felsefe ile yetişmesi için çabalıyorum.

Kendimize ve çocuklarımıza en güzel miras sanırım bu gezgin ruhu vermek.

Gezgin Fatma Ülker
Gezgin Fatma Ülker

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here