Fethiye Cami Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı Çarşamba Semtinde bulunur. Bizans dönemindeki adı Pammakaristos Manastırı idi. Haliç’e bakan bir yamaçta kurulan kilise İstanbul fethinden sonra birçok amaç için kullanıldı.

Fethiye Cami

İstanbul Fethiye Camii

Kilise 13. Yüzyılda Bizans’ın önde gelenlerin olduğu  Mihail Glabas Tarkaniotes tarafından inşa ettirdi. İstanbul fethedildikten sonra bu yapı yani 1454 tarihinde patrikhane olarak kullanıldı. 1601 yıllında İran Savaşında Azerbaycan ve Gürcistan’ın fethedilmesi ile bu yapıyı da Azerbaycan Ve Gürcistan fethin hatırası olarak camiye dönüştürüldü.

İstanbul, Fethiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Kilisede bulunan bazı yapıları yıkarak camiye uygun restore edildi. Uzun yıllar cami olarak hizmet etmeye devam etti. Cumhuriyet dönemi ile birlikte bu cami müzeye dönüştürüldü. 1955 yılında Amerikan Bizans Enstitüsü tarafından içindeki mozaik ve freskolar açığa çıkarılmış, sonradan yapılan kemer sökülüp yerine eski haline uygun sütunlar yapılmıştır. 1960’lı yıllarda tekrar camiye çevrildi. Caminin duvarları taş ve tuğla’dan karışımıdır.

Fethiye Camii

Yolunuz buraya düşerse birçok değişikliğe uğrayan bu yapıyı ziyaret etmeni tavsiye ediyorum. Caminin iç minaresinde bulunan harika tasarımları incelemelisiniz.

Fethiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Fethiye Camii Nerede?

Fethiye Camii, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Balat Mahallesinde bulunur.

Fethiye Camii Nasıl Gidilir

Fethiye” durağından geçen otobüslerle camiye  ulaşım sağlanabilir. “Fethiye” durağından geçen otobüsler:

  • -90 DRAMAN – EMİNÖNÜ
  • -90B DRAMAN – BEYAZIT

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here