Fındıklı

Fındıklı Rize iline bağlı bir ilçedir. Fındıklı ilçesi Rize il merkezine 60 km uzaklıkta yer almaktadır.

Fındıklı Gezilecek Yerler

Sahil ilçesi olan Fındıklı 13 km uzunluğunda kıyı şeridine sahiptir. Fındıklı ilçesi yeşil ile mavinin kucaklaştığı doğal güzelliğe sahip bir yerdir. Fındıklı ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Merkez Camisi

İlçe merkezinde yer almaktadır. Caminin kim tarafından ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte 18. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. İki katlı olan cami; moloz taştan yapılmış, dikdörtgen planlı bir yapıdır.

Caminin üzeri ahşap kırma çatı ile örtülmüştür. Cami bugünkü görünümünü 20. Yüzyıl başlarında geçirdiği onarımdan almıştır. Günümüzde ibadete açıktır.

Göz at ;

 1. Fındıklı Gezilecek Yerler
 2. Fındıklı Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Rize Gezilecek Yerler
 4. Rize Gece Hayatı
 5. Rize’de Gezilecek 10 Yer
 6. Rize Hangi Bölgede,Nereye Bağlı ve Nüfusu
 7. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 8. Ayder Yaylası
 9. Ayder Yaylası Otelleri ve Ayder Yaylası Otel Fiyatları
 10. Kaçkar Dağları Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 11. Rize Otelleri ve Rize Otel Fiyatları
 12. Rize Nerede?

Hurşit Bey Evi

Fındıklı ilçesinde yer alan Hurşit Bey evi 1849 yılında Mehmet Usta tarafından inşa edilmiştir. İki katlı bir yapıdır. Şehrin en iyi korunmuş tarihi evlerindendir. Ahşap süslemeleri bakımından oldukça zengin bir yapıdır. Günümüze orijinal halini koruyarak ulaşmıştır.

Meyveli Köyü Camisi

İlçe merkezinde Orta Mahallede yer almaktadır. İki katlı ahşap yığma bir yapıdır. 1871 yılında Mustafa Alişan tarafından inşa edilmiştir. Yapının zemin katı medresedir.

Minber üzerinde yer alan işlemleri dikkat çekmektedir. Cami günümüzde ibadete açıktır. Ayrıca ilçede yer alan tarihi öneme sahip Çağlayan Köprüsünü de görmenizi tavsiye ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here