Florida Hakkında Bilgi
Florida Hakkında Bilgi

Florida, nüfusu bakımından ABD’nin en büyük üçüncü eyaletidir. Güneydoğuda, Atlantik Okyanusu’nda, Küba ve Bahamalar’a yakın, uç şeklinde bir yarımadada yer almaktadır. Hava her zaman güzel olduğu için Florida, İngilizcede “Sunshine state” anlamına gelmektedir. Florida, Avusturya’nın yaklaşık iki katı büyüklüğündedir. Florida’da yaklaşık olarak yirmi milyon insan yaşamaktadır. En büyük şehirleri Jacksonville ve Miami’dir. Florida’nın başkenti kuzeyde biraz daha küçük olan Tallahassee’dir. “Çirkinlik” gibi telaffuz edilmektedir.

Florida tropik bölgelerde bulunur ve büyük ölçüde düzdür. Manzara çok yönlü. Çok fazla bataklık var, ama aynı zamanda güzel plajlar ve birçok palmiye ağacı var. Özellikle Florida Keys. Bunlar, birçok köprü ile birbirine bağlanan sayısız kısmen yerleşmiş mercan Resifleridir. Florida’da Biyolojik Çeşitlilik yüksektir, Bu nedenle birçok farklı hayvan ve bitki türü vardır. Ancak Eyalet, özellikle bataklıklarda yaşayan Flamingoları ve Timsahları ile ünlüdür.

Florida Hakkında Bilgi
Florida Hakkında Bilgi

Florida, günümüz Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupalıların yaşadığı ilk bölgelerden biriydi. 1521’de İspanyol denizci Juan Ponce de le Ostrn, bir grup Yerleşimciyle birlikte yerleşmiş ve bir koloni kurmuştur. Birkaç yüz yıl boyunca İspanya’nın elinde kaldı. Bu arada, Fransa’dan kaçan Huguenotlar da oraya yerleşti. Yine İspanyollar tarafından kovuldu.

1810’da ABD bölgeyi talep etti ve 1819’da tüm Florida’yı ele geçirebildiler. 1845 yılından bu yana ülkenin bir Eyaletidir. İç Savaş sırasında, kısaca Amerika Konfederasyon Devletlerine aitti. Florida’da hala çok fazla İspanyolca konuşuluyor ve birçok insanın İspanya’dan veya Küba gibi diğer eski İspanyol Kolonilerinden ataları var. Florida’nın yerli halkı İspanyollar arasında soyu tükendi. Daha sonra diğer bölgelerden gelen Kızılderililer oraya taşındı.

Florida bugün ABD’nin en zengin bölgelerinden biridir. En çok para turizmden kazanılır. Amerikalılar, aynı zamanda birçok Avrupalı, Plaj tatilleri için Devleti ziyaret etmeyi sever. Miami’deki limandan birçok Karayip gezisi başlıyor. Florida’da Tarım, Madencilik, bankacılık ve uzaydan çok para kazanılıyor. İlk insanları Ay’a götüren roket, örneğin Florida kıyılarındaki Cape Canaveral’da fırlatıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz