Fransa Hangi Kıtada?
Fransa Hangi Kıtada?

Fransa Avrupa kıtasında yer almaktadır. Fransa, Avrupa’nın anakara / kıta bölgesidir. Eskiden Fransız Cumhuriyeti olarak bilinen Fransa, Avrupa kıtasının batı kesiminde yer almaktadır. Fransızlar ise hem ulusal hem de resmi dil olan Fransızca konuşurlar.

Fransa Hangi Kıtada?
Fransa Hangi Kıtada?

Ülkede 67 milyon insan yaşamaktadır. Tüm ülke (denizaşırı bölgeler dahil) 643.801 kilometrekarelik bir alana birikmektedir. Hükümet biçimi üniter başkanlıktır. Dahası Fransa, Metropolitan Fransa, Güney Amerika’daki diğer denizaşırı bölgeler ve Antarktika’nın bir bölümü de dahil olmak üzere Atlantik, Hint ve Pasifik okyanuslarındaki adalardan oluşur. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Paris’tir. Diğer önemli kasabalar arasında Bordeaux, Lyon, Marsilya-Nice, Lille ve Toulouse bulunur.

Yurtdışı Fransa

Denizaşırı Fransa, Avrupa anakarasında bulunmuyor. 2017 itibariyle tahmini nüfusu yaklaşık 2.735.000kişidir. 551.394 kilometrekarelik geniş bir alana sahiptir. Bu bölgede çoğunluk tarafından konuşulan ana dil Fransızcadır, ancak diğerleri Gine Kreolü, Antil Kreolü ve daha pek çoğunu konuşur. Bu denizaşırı bölgelerin tüm sakinleri Fransa vatandaşıdır. Avrupa Fransa’dakilerle aynı haklara sahipler. Demokratik oy kullanma ve lider seçme haklarını kullanırlar. Ek olarak, Fransız denizaşırı bölgesi’nin Fransız Polinezyası (Güney Pasifik), Guyana (Güney Amerika), Yeni Kaledonya (Güney Pasifik) ve Sint Maarten (Antiller) dahil olmak üzere toplam on bir bölümü (bölgesi) vardır.

Diğer bölgeler arasında Saint Pierre ve Miquelon (güneydoğu Kanada), Martinik (Antiller), Mayotte (Afrika, Mozambik), Reunion (Afrika, Hint Okyanusu), Guadeloupe (Antiller), Saint Barthelemy (Antiller), Wallis ve Futuna (Güney Pasifik). Denizaşırı Fransa’daki başlıca yerleşim yerleri Noumea ve Papeete’dir. Ayrıca, tüm yabancı ülkede Reunion’da en yüksek sayı 4 olan 21 senatör bulunuyor. Guadeloupe, yaklaşık 315.684 nüfusu ile Denizaşırı Fransa’nın en kalabalık şehridir ve Guyana 102.089 nüfusu ile en az olanıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here