Fransız Bayrağının Renkleri Ne Anlama Geliyor
Fransız Bayrağının Renkleri Ne Anlama Geliyor

Bayrağın renklerinin ardındaki anlam nedir? Tasarımında hangi tarihsel figürler önemli bir rol oynadı? Üç rengin tarihi tam olarak nasıl ortaya çıktı? Kısacası, Fransız bayrağı ne anlama geliyor?

Fransız Bayrağının Renkleri Ne Anlama Geliyor
Fransız Bayrağının Renkleri Ne Anlama Geliyor

Genel olarak dikdörtgen şeklinde, kamu binalarının üzerinden uçan ve ulusal bir amblem görevi gören bir kumaş parçasından bahsettiğimizde, o zaman bir ‘bayraktan’ bahsettiğimiz açıktır. 1958 Anayasası’nın 2. maddesi bu noktada açıktır‘ ‘Ulusal amblem mavi, beyaz ve kırmızı üç renkli bayraktır.’

Üç renkli ve milli marşın, ünlü Marsilya’nın Fransız Cumhuriyeti’nin sembolleri olduğunu unutmayın (Fransız halkı hakkındaki klişelerin aksine – örneğin tanınmış Galya horozu resmi bir sembol değildir!). Fransa’nın dört bir yanındaki belediye binalarında sergilenen Marianne büstü, bu kadın karakterin 1880’lerden beri Cumhuriyeti somutlaştırdığını hatırlatıyor.

Fransız bayrağının renklerinin ardındaki anlam nedir?

Çağlar, kıtalar ve kültürler boyunca renkler farklı şeyleri sembolize etmeye başladı. Mavi, hem sakinliğin hem de melankolinin sembolü olan doğal dünyayı andırıyor. Kırmızı, tehlike, öfke veya kan dökülmesinin yanı sıra aşk tutkusu ile ilişkilidir. Son olarak, beyaz saflığı, barışı ve ilahi olanı temsil eder.

Bununla birlikte, bazı Asya kültürlerinde, ölülere ilerledikçe eşlik eden rengin beyaz olduğunu hatırlamak önemlidir. Monarşinin ilahi hakkının bir sembolü olan beyaz, aynı zamanda ünlü fleur-de-lis’e atıfta bulunurken, birçok tarihçi için mavi ve kırmızı Paris şehri ile ilişkilendirilir. Ancak diğer uzmanlar, mavi, beyaz ve kırmızı kombinasyonunun on yedinci ve on sekizinci yüzyıllarda Burbon Evi’nin özelliği olduğuna inanıyor.

Fransız bayrağındaki mavi neyi simgeliyor?

Diğer iki renk gibi mavi de Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık gibi birçok yabancı bayrağın bir parçasıdır. Hollanda bayrağının Fransız bayrağıyla aynı renkleri kullandığını, ancak dikey çizgiler yerine yatay çizgiler içerdiğini hiç fark ettiniz mi?

Mavi, onu Ordunun rengi yapan ilk kral olan Clovis döneminden beri Fransa ile ilişkilendirilmiştir. Fransız bayrağında, ressam Jacques-Louis David’in belirlediği sıraya göre mavi şerit geleneksel olarak ‘bayrak direğine bağlanır’.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here