Gabon Hakkında Bilgi
Gabon Hakkında Bilgi

Gabon, Afrika‘nın batı kıyısında bulunan bir devlettir. Atlantik Okyanusu’nun bir parçası olan Gine Körfezi’nde yer almaktadır. Ülke Ekvatorda yer almaktadır. Bu yüzden tropikal sıcak. Ülkenin en önemli Nehri, Gine Körfezi’ne akan Ogoou Nehri. Ülke, İsviçre’nin yaklaşık altı katı büyüklüğündedir.

Yaklaşık iki milyon nüfusu kırk farklı ülkeye yayılmıştır. Her üç Gabonludan biri Fang halkına aittir. Sakinlerin çoğu Başkent Libreville gibi büyük şehirlerde yaşamaktadır. Nüfusun yaklaşık üçte ikisi kendilerini Hıristiyan olarak tanımlamaktadır. Geri kalanlar geleneksel kabile dinleri ve Müslümanlar arasında bölünmüştür.

Gabon Hakkında Bilgi
Gabon Hakkında Bilgi

Afrika ülkelerinin çoğuna kıyasla Gabon iyi durumdadır. Çok az sayıda zengin insan vardır. Nüfusun üçte biri çok fakirdir. Ülkenin petrol, altın ve demir gibi birçok doğal kaynağı vardır. Ülke ayrıca kahve, Kakao, şeker, hurma yağı ve kauçuk üretimi için kauçuk da dahil olmak üzere çok sayıda değerli odun satılmaktadır. Endüstri esas olarak odun işliyor ve kağıt üretmektedir.

Orta Çağ’ın sonundan bu yana, Avrupa gemileri Gabon kıyılarına indi. Sonuçta Fransa bunu bir koloni haline getirdi. 1960 yılında, Afrika yılı, Gabon Cumhuriyeti bağımsız hale geldi. Ülkenin kırk yıldır hüküm süren bir Cumhurbaşkanı vardır. Ancak, başka birçok ülkenin acı çektiği savaşlar ve iç savaşlar yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz