Gadiri Hum Bayramı Nedir? Gadiri Hum Bayramı’nı Kimler, Nasıl ve Ne Zaman Kutlar?
Gadiri Hum Bayramı Nedir? Gadiri Hum Bayramı’nı Kimler, Nasıl ve Ne Zaman Kutlar?

Gadiri Hum Bayramı Nedir? Gadiri Hum Bayramı’nı Kimler, Nasıl ve Ne Zaman Kutlar? sorularına cevap bulmak amacıyla bu makaleyi kaleme aldık. Umarım bu bayram ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulursunuz. Bunun dışında merak ettiğiniz bir konu olursa  yorum kısmında bizimle paylaşın.

Gadiri Hum bir bayram olarak bilinse de aslında Gadiri Hum bir yer ismidir. Burası, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in(S.A.S) Veda Hutbesinin okunduğu yer olarak bilinir. Şimdi Bu bayramla ilgili soru cevap yaparak daha anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

1-Gadiri Hum Bayramı Nedir?

Alevi inancının bir parçası olan Gadiri Hum Bayramı; Şiîlerin inancına göre Hz. Muhammed Gadiri Hum adlı yerde Veda hutbesinde kendisinden sonra Hz. Ali’yi halef tayin etmiştir. Bundan dolayı Aleviler her yıl Hicrî Zilhicce ayının 18’inde “Gadir-i Hum Bayramı”  olarak kutlarlar.

2-Gadiri Hum Bayramı’nı Kimler Kutlar?

“Ben kimin mevlası isem, Ali de onun mevlasıdır. Ey Allah’ım, onu sevenleri sev, ona düşman olanlara da düşman ol.” Sözünden yola çıkan Şiîler, bugünü bayram olarak kutlanmaktadır. Fakat Sünnilere göre bu uydurma veya bazı kaynaklarına göre farklı anlamlar içerdiği söylenmektedir. Bu nedenle bugünü sadece Şii Müslümanlar kutlar. Sünniler bugünü bayram olarak görmezler.

3-Gadiri Hum Bayramı’nda Neler Yapılır?

Gadiri Hum Bayramı, Alevi inancına göre mutlaka kutlanması gereken önemli bir bayramdır. Bu bayram gününde yapılması tavsiye edilen şeyleri maddeler halinde size sunmak isterim. Şöyle ki;

 1. Oruç tutmak
 2. Gusül almak
 3. Hz. Ali’yi ziyaret etmek
 4. Sığınma Duasını okumak
 5. Nubde Duasını okumak
 6. Gusledip öğleye yarım saat kala iki rekat namaz kılmak
 7.  Birbirini gören müminlerin farklı cümlelerle selamlaşması

4-Gadiri Hum Bayramı Ne Zaman Kutlanır?

Gadiri Hum Bayramı, Şii Müslümanlar Ramazan ve Kurban bayramı dışında 3. bayram olarak kutlarlar. Bu bayramı da her sene Hicrî takvime göre Zilhicce Ayı’nın On Sekizinci gününde kutlanır. Yani Miladi Takvime göre bugün(29 Ağustos 2018 Çarşamba)

 • 19 Ağustos 2019 Pazartesi
 • 7 Ağustos 2020 Cuma
 • 27 Temmuz 2021 Salı
 • 17 Temmuz 2022 Pazar
 • 6 Temmuz 2023 Perşembe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz