Gambiya Hakkında Bilgi
Gambiya Hakkında Bilgi

Gambiya, Afrika‘nın batısında bir ülkedir. Atlantik Okyanusu‘nda yer alır. Gambiya’nın tek bir komşusu var: Senegal. Gambiya, Afrika’nın en küçük ülkelerinden biridir.

Gambiya Hakkında Bilgi
Gambiya Hakkında Bilgi

Gambiya topraklarından büyük bir nehir Gambiya akar. Arazi vadide nehrin her iki tarafına uzanır. Başkent Banjul olarak adlandırılır ve nehrin geniş ağzında okyanusta bulunur. Ülke tropik bölgelerde bulunuyor. Yıl boyunca sıcaklıklar çok az dalgalanır.

Gambiya’da farklı etnik gruplar bir arada yaşamaktadır. Resmi dil İngilizce’dir. Toplamda yirmiden fazla dil vardır. Mandinka, Volof ve Fula en çok konuşan dillerden birisidir.

Nüfusun büyük bir kısmı kendi yiyeceklerini yetiştiriyor. Şehirdeki ailelerin de tarlaları var. Üzerlerinde Mango, portakal, pirinç, darı, Mısır ve yer fıstığı yetişir. Ayrıca, insanlar keçi, sığır veya tavuk yetiştirmektedir.

Kadınlar midye ve Yengeçleri toplar ve bunları şehir pazarlarında veya hareketli tüccarlara satarlar. İstiridye kabukları kadınları öğütür. evlerin büyük bir kısmı kireçten yapılmıştır. Ev işi de kadınlar arasında yaygın. Evde kumaş boyarlar, sabun ve mücevher yaparlar.

Bazı erkekler nehirlerde veya denizde Balık tutan Balıkçılardır. Çin, Avrupa ve Rusya’dan gelen devasa balıkçı gemileri, Gambiya kıyılarında yıllardır izin verilenin iki katı kadar balık tutmaktadır. Bu nedenle daha az Balık bulunmaktadır ve Balıkçılar neredeyse hiç para kazanamamaktadır.

Gambiya’da neredeyse hiç Sanayi yoktur. Sadece biraz Ağaç işleme, tekstil ve gıda üretimi vardır. Müzik Aletleri yapımı ve mücevher yapımı ile yeterli turist gelirse para kazanabilirsiniz. Özellikle iyi aletler yurt dışına da satılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here