Gambiya Gezi Rehberi
Gambiya Gezi Rehberi

Yaklaşık 2 milyon nüfusuyla Batı Afrika’da yer alan Gambiya ya da resmî adı ile Gambiya Cumhuriyeti, Atlas Okyanusu kıyısında yer alır. Geleneksel dokusu ve yerel danslarıyla Afrika’nın ilginç ülkelerden biridir. 11.295 km²’lik alanıyla Afrika’nın en küçük şehirlerinden biridir.

Göz at ; 

  1. Gambiya Gezilecek Yerler
  2. Banjul’da Gezilecek 10 Yer
  3. Banjul Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  4. Gambiya’da Gezilecek 10 Yer
  5. Gambiya Nerede?
  6. Gambiya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  7. Gambiya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkenin yerel pazarları, müzeleri, ulusal parkları ve sıcakkanlı insanlarıyla yıl boyunca çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Burada gezip görmeniz gereken 10 gözde yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Bakau

Gambiya’nın Atlantik kıyısında yer alan Bakau, gezilip görülmesi gereken harika bir şehirdir. Buraya yolunuz düşerse Botanik bahçeleri , Bakau Kachikally ve Cape Point’teki plajlar gibi turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Banjul

Banjul, Ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Atlas Okyanusu kıyısında yer alan bu şehirde gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Turizm açısından da en gelişmiş şehir olarak bilinmektedir. Şehirde çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Eski şehir Bölgesi,Feribot Terminali, Arch 22, Gammbiya Ulusal Müzesi, 22 Temmuz Meydanı, Kololi Beach ve Senegambia bölgeleri mutlaka ziyaret edin.

Brikama

Ülkenin batısında yer alan Brikama, 100 bini aşan nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. Bu şehir aynı zamanda ülkenin müzik merkezidir. Burada birçok eğlence merkezi bulunmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Yolunuz buraya düşerse ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir.

Bansang

Ülkenin orta kesiminde Central River bölgesi içerisinde yer alan Bansang, gezilip görülmesi gereken bir şehirdir. Ülke içinde en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Burada yaklaşık 9 bin kişi yaşamaktadır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Şehri asıl popüler kılan ise uzun yıllar ülkenin tek hastanesi olarak kullanılan Royal Victoria Teaching hastanesine ev sahipliği yapıyor olmasıdır.

Georgetown

Ülkenin orta kesiminde Central River bölgesi içerisinde yer alan Georgetown veya diğer adıyla Janjanbureh, ada üzerinde yer alan bir şehirdir. Gambiya nehrinin güney yakasında yer alan bu şehir, gezilip görülmeye değer bir şehirdir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip sakin ve huzur bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Şehrin harika manzarası bulunmaktadır.

Albert Market

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Banjul’da yer alan Albert Market, gezilip görülmesi gereken bir pazar yeridir. Ülkede en çok tüketilen yiyecekleri ve gündelik yaşamı merak edenlerin uğradığı bir yerdir. Buraya gelip yerel pazar deneyimi yaşayabilirsiniz. Buraya gelip meyve sebze, balık ve et ürünlerinin satın alabilirsiniz. Bunun dışında yine birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Kunta Kinteh Adası

Kunta Kinteh Adası, Gambiya’da Gambiya Nehri’nin okyanusa döküldüğü açıklıkta bulunan tarihi bir adadır. Ada üzerinde James Kalesi bulunur. Burası daha çok köle adası olarak bilinmektedir. geçmişte Amerika’ya gidecek kölelerin yaşadığı bir yerdi. Burası 2003 yıllından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Ülkede en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

Abuko Doğa Revervi

Gambiya’nın Abuko kasabasında yer alan Abuko Doğa Revervi, 1968 yıllında ziyarette açılan ülkenin ilk vahşi yaşam parkıdır. Burada Antilop, sincap, kirpi, maymun ve Nil timsahı gibi çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. 107 hektarlık alan üzerinde yer alan bu alanı ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Gambiya Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Banjul’da yer alan Gambiya Ulusal Müzesi, 1985 yıllında ziyarette açılan bir müzedir. Müzede birçok eser sergilenmektedir. Ülke tarihini ve kültürel özelliklerini gözler önüne seren belge ve görüntüler sergileniyor. Ülke tarihi ve kültürü hakkında merak edilenleri öğrenmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müze, Pazar günü dışında haftanın her günü 07:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

10  Kiang West Ulusal Parkı

Gambiya Nehrinin güney kıyısında yer alan Kiang West Ulusal Parkı, 1987 yılında ziyarette açılan ülkenin en büyük ve en önemli vahşi yaşam rezervlerinden biridir. 19 bin 526 hektarlık bir alan üzerinde yer alan bu parkta çok sayıda hayvan türü ve bitki türü bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.


Bunlar dışında Gambiya hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Gambiya

Nüfus: 2.054.986

Başkent: Banjul

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Dalasi

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 18 Şubat 1965

Önemli Şehirleri: Banjul, Brikama, Georgetown, Bensang, Bakau, Ganjur

Saat Farkı: Gambiya saati Türkiye saatine göre 2 saat daha geridir.

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Kasım-Mart arasıdır.

Vize Durumu: Gambiya vize isteyen ülkeler arasındadır, Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

Gambiya Nerede, Nasıl Gidilir?
Gambiya Nerede, Nasıl Gidilir?

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here