Batman Gercüş

Gercüş ilçesi Batman ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçemiz il merkezine yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Batman’ın İlçeleri

Gercüş ilçesi Mardin ilimizin Midyat sancağına bağlı bir köy iken 1926 yıllında ilçe olma statüsüne kavuşmuştur. 1990 yıllında Batman’ın il olması ile birlikte Batman ilimize bağlanmıştır. İlçemize bağlı 2 belde ve 58 köy bulunur.

Gercüş Hangi Şehirde

Gercüş ismi Ceviz memleketi anlamına geldiği söylenmektedir. Ayrıca Şam yolunu burada geçtiği için ismini Şahmar olduğu da söylenmektedir.

Gercüş

İlçemizin tarihi çok geçmişe dayanmaktadır. Gercüş ilçemizde birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. İlçemiz ticaret yolunda olması nedeni ile bir hayli önem kazanmıştır. İlçemizde birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Batman Gercüş

Gercüş ilçesinde gezilecek yerler:

Seyyid Bilal Türbesi: Bu türbe ilçemize bağlı Vergili köyünde bulunur. bu türbede yatan kişi Hz. Muhammed’in torunu olan Hz. Hüseyin’in soyunda gelmektedir. Yöre halkı için değerli bir şahsiyet olduğu biliniyor. Türbesi sürekli ziyaret ediliyor. Türbeye gelenler dua edip adak adarlar. Bu türbe hem tarihi hem inanç merkezi bir yerdir. Bu türbeyi gezilecek yerler listenize almanız gerekir.

Seyyid Bilal Türbesi Nerede
Seyyid Bilal Türbesi
Seyyid Bilal Türbesi- Gercüş

Ayrıca İlçemize bağlı Hisar, Arıca, Kırkat ve Yamanlar gibi tarihi milattan öncesine dayanan yerleşim yerleri mevcuttur.

Gercüş Nerede

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz