Ayşe Kaya - Röportaj
Ayşe Kaya - Röportaj

Ayşe Kaya Gezgin 1 Hanım Efendi. Kendi deyimiyle Ruhu Yollara Ait Bir Gezgin. Enerjisini düşürmeden hafta sonları bile yollarda olan bir gezgin. Seyahat üzerine deneyimlerini okuyacağınız bu röportajı oldukça güzel.

1.Öncelikle Merhaba. Instagram sayfanızda deneyimlerinizi paylaşıyorsunuz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, kendimden bahsederken “ruhu yollara ait bir zat” ifadesini kullanmayı çok seviyorum, çünkü beni anlatabilecek en güzel kelime bu sanırım. Biraz başına buyruk, biraz değişen mekânları seven, defteri kalemi ve fotoğraf makinesi elinden düşmeyen klasik bir gezgin ya da. Daha da tanıtıcı olmamı isterseniz eğer ismim Ayşe, kamu çalışanıyım, 38 yaşındayım ve tam bir yol aşığıyım.

Ayşe Kaya
Ayşe Kaya

2.Bir gezgin olarak Seyahat sizin için ne ifade ediyor? Neden seyahat edip paylaşıyorsunuz? Evde oturmak güzel değil mi?

Evde oturmak da güzel, bazen haftalarca evde olduğum da oluyor ama gezmek ruha en iyi gelen eylem bence. Ruhu onaran, bizi kendimize getiren, kendimizle buluşturan ve aynı zamanda toplumla kaynaştıran en iyi eylem bana göre. Nereden bakarsanız bakın hem kendinizi tanımak hem de dünyayı tanımanın en iyi yoludur gezmek.

Paylaşmaya gelince, deneyimlerimi paylaşmayı seviyorum. Ben de pek çok gezgin arkadaşlarımı takip ediyorum aynı zamanda, onlardan öğrendiğim yerlere gidiyorum. Benim paylaştığım yerleri de beni takip edenler bana soruyorlar, harika bir etkileşim oluyor. Mutlu oluyorum.

3.Seyahatlerinizi Instagram sayfanızda tanıtıyorsunuz. Sizi takip etmek güzel. Yola çıkmadan önce nasıl bir planlama dâhilinde yola çıkıyorsunuz? Yoksa gittiğiniz yere göre akışına bırakmayı sevenlerden misiniz?

Ne yazık ki akışa bıraktığım gezilerim az oluyor. Aslında öyle gezmeyi de severim ancak çalıştığım için genelde hafta sonlarını değerlendiriyorum. İş çıkışı cuma gecesini yolda geçirip cumartesi ve pazar gününü kapsayan geziler planlıyorum. Pazar gecesi de yeniden dönüş yolunda oluyorum. Bu yüzden önceden planlayıp ona göre yola çıkıyorum. Eğer gittiğim yerde ulaşım zorluğu yaşamıyorsam planlarım dâhilinde hareket ediyorum ama eğer ulaşımı zorlu yerler varsa listemde, bazen planlar değişebiliyor.

Nadir de olsa birkaç günlük gezilerim oluyor. İşte o zaman akışına bırakmayı seviyorum. Oranın halkına soruyorum nerelere gitmeli diye, onlardan tavsiyeler alıyorum. Genelde planımda olan yerleri tavsiye ediyorlar ama en azından daha esnek davranmak ayrı bir keyif veriyor.

Ayşe Kaya Gezgin
Ayşe Kaya Gezgin

4.Seyahat ekonominizi nasıl karşılıyorsunuz? Her yerde kalırım diyenlerden misiniz yoksa mutlaka yatak olmalı diyenlerden mi?

Gezmek zaten başlı başına bir esneklik bana göre. Güvenliği olan her yerde kalabilirim. Ekonomi konusuna gelince ilk başta da dediğim gibi zaten çalışıyorum, bu yüzden de ekonomi konusunda çok sıkıntı yaşamıyorum çok şükür ama mutlaka ekonomik olacak şekilde planlıyorum tüm seyahatlerimi. Pahalı turları asla tercih etmiyorum, araştırıyorum, kıyaslıyorum en iyi fiyatlı turları veya otobüsleri, konaklamaları tercih ediyorum.

5.Seyahatleriniz sırasında önceliğiniz var mıdır? Örneğin iki ülke arasında kararsız kalırsanız seçim gücünüzü ne belirliyorsunuz?

Önceliğim, ilk önce Türkiyeyi baştan sona tamamlamak. 2020 yılı içinde inşallah 81 ili tamamlamış olacağım. Her şehrin belli başlı, mutlaka görülmeli denilen yerleri veya henüz çok tanınmamış noktalarını görmek ve ülkemizde ayak basmadığım il bırakmamak.

İki ülke arasında tercih yapmam gerekirse aslında şartlarıma uygun olanı tercih ederim. Mesela izin alırken gün olarak hangisi daha az zorlayacaksa, fiyatta hangisi daha uygunsa, vize isteyip istemediği veya giden grupta tanıdığım var mı yok mu gibi faktörlere bakarım. Eğer hepsi eşit derecede ise o zaman iki ülkeden hangisini görmeyi daha çok istediğimi kalbime sorarım. O seçimini yapar…

Gezgin 1 Hanım Efendi
Gezgin 1 Hanım Efendi

6.Özellikle sevdiğiniz/sevmediğiniz bir ülke ya da şehir var mı?
Hayır…

İstinasız dünyanın her köşesini gezmek, ülkemizin her karesini bilmek isterdim. Ben gezilerimi planlarken bazen instagramda story aracılığı ile oylama yapıyorum. Bu hafta Manisa’ya gideyim mi, diye soruyorum melela. Manisa’yı sorduğumda hem oylamada hem de DM aracılığı ile gitme, orda hiçbir şey yok gibi pek çok cevap geldi. Hatta vazgeçirmeye çalışanlar bile oldu. Gittiğimde ise çok beğendiğim, Kula özellikle en sevdiğim şehirler arasında yer alıyor şuan.

7.Seyahatleriniz sırasında enerjinizi düşüren olaylar oluyor mu?

Nadiren de olsa ulaşım konusu enerjimi düşürebilir. Bazen turlarla bazen de kendi başıma seyahatler planlıyorum. Gideceğim ile ulaştıktan sonra sıra seçtiğim yerlere ulaşım konusunu halletmeye gerekiyor. Bazen bir şelaleye ulaşmak için 3 toplu taşıma değiştirdiğim oluyor. Ya da taksi ile gitmek ve yüksek ücretler ödemek zorunda kaldığım noktalar oluyor. İşte o üç toplu taşıma gibi durumlar, artık ulaştığımda gittiğim noktanın kapanış saatine çok az zaman kalmışsa ve eğer gezmeye zaman bırakmıyorsa enerjimi düşürebiliyor. Düşünsenize, yağmurda ıslanıyorsunuz, sürekli araç değiştiriyorsunuz ve ulaşmanıza çok az kalmış, yarım saat sonra kapanacak ve ya dönüş için artık araç bulamazsın diyor birileri. Dünyanın en sinir bozucu şeyi bu değil mi sizce de J

8.Seyahatlerinizi takipçilerinizle paylaştıktan sonra sosyal medyada olumlu/olumsuz eleştiriler alıyor musunuz? Olumlu eleştiriler sizi teşvik ediyor mu? Ya da tersi olarak olumsuz eleştiri aldığınızda nasıl bir karşılık veriyorsunuz?

Olumsuz eleştiri almadım çok şükür. Olumlu anlamda çok fazla mesaj alıyorum. Ben yalnız geziyorum genelde, buna cesaret edemeyen bayanlardan çok fazla mesaj alıyorum özellikle. Nasıl cesaret ediyorsun, hem çalışıp hem bu kadar nasıl geziyorsun, aileni nasıl ikna ediyorsun, bu kadar güzel yerleri nasıl buluyorsun gibi DM’ler çok geliyor. Bu tarz yorumlar almak tabi ki çok mutlu ediyor. Gideceği ilde nereyi gezmesi gerektiğine dair öneri alanlar oluyor, onlara tavsiyelerde bulunuyorum yahut tur soranlar oluyor, illerindeki firmalara bakıp önerilerde bulunduklarım oluyor.

Ben özellikle kısa videolar paylaşmayı çok seviyorum. En çok da o videolara olumlu dönüş alıyorum. Gittiğim yerleri anlatmam insanların çok hoşuna gidiyor, bazen paylaştığım illere ait hesaplardan geri dönüş geliyor videoları paylaşabilir miyiz diye. Hepsi ayrı bir motivasyon. Çok mutlu oluyorum böyle yorumlar ve mesajlar alınca.

9.Pasaport ve vize ücretlerinin seyahat etmenin önünde engel teşkil ettiğini düşünüyor musunuz?

Aslına bakarsanız gezmek bir önceliktir bana göre. Bu yüzden engel teşkil etmez sadece kıyaslama yapmaya sebep olur. 5 ülke gezdim şimdiye kadar, vize isteyenler de vardı içlerinde istemeyen de. Vize istememesi güzel bir motivasyon ama istiyorsa da yapacak bir şey yok. Gitmek isteyen çalışsın ya da çalışmasın, bir yolunu buluyor.

10.Seyahatlerinin nihai hedefi nedir? Şu kadar ülkeyi mutlaka gezmeliyim gibi bir hedefin var mı?

Şu kadar ülkeyi mutlaka gezmeliyim diye bir hedefim yok. Yıllar önce Dubai’de yapılan bir caminin tanıtım videosunu görmüştüm. Muhteşem bir sanatla yapılmış, harika bir görsel zenginliği var, oraya aşık olmuştum. Aradan yıllar geçti İran’da bir cami fotoğrafı gördüm. Her renk var camide, muhteşem bir estetik barındırıyor, camideki çiniler günün belirli saatinde harika bir yansıma oluşturuyor ve içeride inanılmaz bir ışık, renk cümbüşü yaşanıyor. İlk hedeflerim arasında bu iki camiyi görmek vardı mesela. 2019 yılında buraları gördüm çok şükür. Şimdiki hedefim hem görsel zenginliği hem de doğası ile İtalya ve derin bir yaşanmışlık izi taşıyan Fas, her yıl en azından birkaç ülke görmeyi hedefliyorum. Böylesi daha kolay oluyor benim için.

Seyahatlerimin nihai hedefi ise insan okumayı seviyorum. Fotoğraflar çekiyorum, 81 il tamam olduğunda çektiğim fotoğrafları yorumlayarak yazdığım bir deneme kitabım olsun istiyorum.

11.Sence seyahat nasıl olmalı? Bir arkadaşla mı, eşle mi, ya da solo mu? Sizin özel bir tercihiniz var mı?

Hepsinin ayrı bir tadı vardır mutlaka. Hepsinin ayrı bir kolaylığı ve zorluğu da var. Eğlenceli yolculuklar için kafa dengi bir arkadaş olmazsa olmaz. Yeni insanlarla tanışmak çok güzel ancak eski dostlarla yeni anılar biriktirmek ayrı bir keyif. Üstelik iş bölümü yapmak bazen seyahati daha kolaylaştırıyor ve oh be diyorsunuz birinin bu işleri halletmesi ne keyifliymiş diyorsunuz. Tek başına yapılan seyahatlerde ise daha çok izleme, değerlendirme ve o yöre ile kaynaşma fırsatı buluyor insan. Daha özgür oluyorsun ve de.  Başına buyruk, doğal ve samimi oluyor insan. Eşle yapılan gezilerin de eminim ayrı bir güzelliği oluyordur, onu tecrübe etmedim henüz.

Ben yalnız yaptığım gezilerde daha çok zorlanıyorum ama daha çok keyif alıyorum. Dediğim gibi daha doğal oluyorsunuz çünkü ve bu da bambaşka bir dünya açıyor size.

12.Bizlere başınızdan geçen ve sizde etki bırakan bir seyahat hatıranızı anlatır mısınız?

Seyahatler çok güzel anılarla dolu, seçmesi çok zor. Ama bazı gezilerde ülkemiz insanının içindeki iyiliği ve paylaşma duygusunu görüyorum. Bunlar beni çok mutlu ediyor. Birkaç ay önce Kahramanmaraş’taydım. Sabah kapalı çarşıyı gezip ardından Osmaniye’ye geçeceğim ve birkaç gün daha yollarda olmaya devam edeceğim. Çarşıyı gezerken doğal ürünlerin yer aldığı bir dükkânın fotoğraflarını çekmeye başladım. Kara kovan ballar, el yapımı zeytin gibi ürünler satılıyor dükkânda. Fotoğraf çektiğimi fark eden dükkân sahibi, bak burada doğal tereyağı var onu da çek, burada kendi ürünümüz peynir var bunu da çek diyerek davet etti. Kimsin, necisin gibi soruların ardından misafir olduğumu öğrenince sana kahvaltılık peynir ikram edeyim kahvaltınızı yaparken yiyin dedi. Kabul etmeyince bu defa da sürekli yöresel ürünlerden tattırıp durdu.. En sonunda çıkarken nezaketen eli boş çıkmamak için çok fazla yük yapmayacak bir şey aldım ve ücretini sordum. Bundan para alamam ben dedi, bu kadarcık şeyin parası olmaz…  Aldığım ürün çok da ucuz bir şey değildi öyle beş on lira değildi yani, neden para almasın hem. Ben ısrar ettim o ısrar etti ve en sonunda o kazandı. Sen misafirsin kızım senden para almam, madem o kadar ısrar ediyorsun bari siftah olsun 1 Lira ver bana dedi ve benden sadece 1 Lira kabul etti. Bu güne kadar pek çok il gezdim, pek çok paylaşmayı, ikram etmeyi seven gönlü bol insan gördüm ama Osman amca gerçekten bambaşka bir insandı. O gün bu gündür dua ederim ona Allah bol ve helal rızık nasip etsin diye.

Her gün bambaşka kötü haber okuduğumuz, insanların birbirine tahammülü olmadığı şu zamanlarda paylaşmayı seven, insana değer veren ve misafiri el üstünde tutan insanların da olduğunu en iyi şekilde gösterdi Osman amca. Anlatacak pek çok doğal güzellik ve maceraperest anı varken, bu anı bu yüzden hepsinden kıymetlidir benim için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz