gezgin çiçek
gezgin çiçek

Merhabalar ben Nergiz. @gezgin.cicek instagram hesabının sahibiyim. Bilkent Üniversitesi Mezunuyum. İlk yurt dışı seyahatimi tek başıma üniversitedeyken yapmıştım. İsveç’e gitmiştim. O anda gerçekten konfor alanından çıkmanın ne kadar özel ve insani özgür kılan bir şey olduğunu anlamıştım.

Bilkent’ten mezun olur olmaz hemen ODTÜ’de master’ a kabul aldım ve ise girdim masterim biter bitmez ise doktora yapmaya başladım. Bu sırada hiç ara vermedim ve uzun sure bir yurt dışı tatil durumum olamadı, malum ise başlayınca özgürlükleriniz bir anda “yıllık izin” denen bir olguyla kısıtlanıyor. Bir üniversitede bilgisayar mühendisliği bölümünde akademisyenim. Bu süre zarfında her resmî tatili değerlendirerek yurt içinde pek çok seyahatim oldu.

Seyahat etmek bana göre her insanın imkân yaratıp yapması gereken bir şey. Çünkü seyahatleriniz sırasında özellikle yerel halkla iç içe bulunduğunuz ortamlar arttıkça onlarla kültür alışverişi yaptıkça hayati daha iyi anlıyoruz ve hayata bakış açımız ve yasam stilimiz ona göre şekilleniyor.

gezgin çiçek
gezgin çiçek

Birçok yurt içi seyahatten sonra en son uzun bir seyahat fırsatı yakaladım korondan hemen önce. Eşimle birlikte bir Asya tatili yapmaya karar verdik. Biz seyahatlerimizde kendi rotamızı çizip nerede kaç gün kalacağımıza kendimiz karar veriyoruz. Hiç turlara katılmadık. Çoğu zaman defalarca fotoğraflarını gördüğünüz bir şehir size öyle duygular yaşatıyor ki bir anda orada daha uzun sure kalmaya karar verebiliyorsunuz. Bu özgürlüğü yaşayabilmek için de kendimize güveniyor ve zaman zaman seyahati biz şekillendireceğimize seyahatin organik olarak kendi kendine şekillenmesine izin veriyoruz.

Bütün seyahat anılarımızı da @gezen.cicek isimli hesabımdan seyahat severlerle paylaşıyorum. Gezgin olmanın en güzel yanı bence asla bilmediğiniz dünyaların bir anda bir parçası olduğunuzu hissetmenizdir. Bir anda hangi kimliğe sahip olursanız olun o kimliği unutup bu dünyanın insani olduğunuzu hissediyorsunuz. Bu duyguyu bize yaşatan pek çok deneyim yaşadık ama en çok Whale Shark yani dev Balina Kopek Balıklarıyla yüzdüğümüzde hissetmiştik. Filipinler’in Cebu adasında Oslob bölgesinde yapılan bu aktivite, hayatımda beni en çok heyecanlandıran deneyimdi. Bir daha yasamak için neler vermezdim…

Bir diğer bahsedemeden geçemeyeceğim deneyim komple Singapur’du. Bilgisayar mühendisliğinden kaynaklanan teknoloji aşkım teknolojik bir pilot ülke olan Singapur’la bir araya gelince aklim orada kaldı. Bana göre herkes görülecek yerler listesine mutlaka Singapur’u eklemeli. Çünkü güzel yasamak sosyal yasamak sağlıklı yasamak bilim yapmak çok çalışmak ama çok kaliteli yasamak için kısacası lüks bir hayat için her şey ince ince düşünülmüş, planlanmış. Her zaman ve günün her saatinde yapacak sosyal aktiviteler bulunuyor. Halkın içinden gerçek müzisyenler ve müzik grupları Esplanade’de her saat konserler veriyor. Dünyaca ünlü tiyatro oyuncuları oyunlar sahneliyorlar.

Eğer Avrupa’nın medeni olduğunu düşünüyorsanız önce Singapur’u ve Japonya’yı bir ziyaret edin derim. Deneyimlerimizle ilgili sorularınızı instagram hesabım üzerinden bana ulaştırabilirsiniz. Sevgiler, seyahatle kalın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz