Züleyha Çimen
Züleyha Çimen

Ben sıcakkanlı tüm hastalarımı onların yerine koyarak profesyonel şekilde sağlık hizmeti vermeye çalışan gezgin bir hemşire olarak kendimi tanımlıyorum. 7 yıldır bir hastanede aile sıcaklığı ortamında çalışıyorum. Bulduğum her boş vaktimi gezmeyle değerlendiriyorum yeni yerler görüp keşfederek yeni insanlarla tanışmayı neredeyse yaşam tarzı haline getirdim. En büyük hayalim dünyayı gezmek. Yeni kültürleri keşfetmek bana heyecan veriyor. Çıktığım her seyahat de bu hayalime bir adım attığımı düşünüyorum.

Gezmek benim çocukluğumdan gelen bir tutkuydu, küçükken okul gezilerini babama hevesle anlatır, gezilecek yerler görülmesi gereken yerleri ne kadar çok arzuladığımı söyler, babamı ikna etme yollarını bulurdum. Lise ve İlköğretim hayatım boyunca her türlü okul gezisine katılmayla başlayan serüvenim üniversite de daha da tutku haline dönüştü. Üniversite okurken neredeyse güzel ülkemizin yarısını gezdim. Meslek hayatımın çok yoğun bir çalışma temposu olacağı için öğrenciyken ne kadar gezebilirsem kârım diyordum. Bu öyle bir tutkuydu ki iş hayatım da bu tutkuya engel olmadı. Hatta tam tersine maddi yönden rahatladığım için yurtdışı deneyimlerine de başladım.

Züleyha Çimen Salda
Züleyha Çimen Salda

Ben aynı zamanda profesyonel olarak fotoğrafçılıkla da ilgileniyorum, takip ettiğim fotoğraflardan güzel manzaralar ya da mimari yapılar olduğu zaman gidip burayı ben de görmeliyim ve benim de fotoğrafım olmalı burada diyorum. Hayalini kurduğum bir şehri araştırıyorum bu sırada arkadaşlarıma da bahsediyorum. O artık hepimizin hayali oluyor. Önce boş günlerimi sonra biletleri ve kalacak yeri ayarladıktan sonra hayallerimi gerçekleştirmek için yollara düşüyorum. Çoğu zaman da takip ettiğim gezi sitelerinden görülmesi gereken yerleri okuyup kendime notlar çıkarıyorum, hangi ülkede nereye gidilir ne görülmeli hangi şehrin nesi ünlü bunları not aldığım bir defterim var. Arada defterimi açıp kendimi yeniden yeniden teşvik ediyorum.

Seyyah Züleyha Çimen
Seyyah Züleyha Çimen

Gezilerimi nasıl planladığıma gelirsek; bazen öyle zamanlar oluyor ki tam da istediğim bir yere benim boş olduğum tarihte bir tur denk geliyor o zaman turla gidiyorum. Genelinde arkadaşlarımla geziyoruz bu arada yol arkadaşı seçimi çok önemlidir yanınızda güveneceğiniz gezme anlayışı size uyan bir arkadaşla tura gitmek ya da gezmek inanılmaz eğlenceli ve güzel deneyimler kazanmanıza neden olur. Gezme arkadaşlarım sürekli değişkendir her arkadaşımla neredeyse hayaller kurup plan yaptığım için yol arkadaşlarım değişebiliyor. Herkes hayatında en az bir kere yalnız tatile gitmeli anlayışıyla benim de tek tatile gittiğim oldu. Ben yine orda da arkadaş edindim hatta birlikte koşa koşa gün batımı izlemeye gitmişliğimiz oldu. Sanırım biraz sıcakkanlıyım ya da karşıma hep iyi insanlar çıkıyor 🙂

Gezgin Züleyha
Beni etkileyen birçok yer olmuştur. Öncelikle ülkemiz doğusundan batısına her yeri ayrı bir güzel. Doğasıyla, tarihiyle ve doğanın tarihle birleştiği muhteşem yerler var. Şimdiye kadar gittiğim şehirlerden sevmediğim hiçbir şehir olmadı diyebilirim. Şunu özellikle belirtmeliyim yakın zamanda tekrar gitmiş olduğum Pamukkale oluşumu ve bu oluşumun dünyada tek olması beni çok etkiledi. Yurtdışında da Taylan’dı mimari yapı kültür ve inanış olarak çok farklı buldum. Orada da ”Sanctuary of Trut” (hakikat tapınağı) beni en çok etkileyen yapı olmuştur. En romantik şehir olarak da Budapeşte benim için muhteşem bir gece manzarası ve ışıklandırması var. Edinburg ve Roma favori şehirlerimdendir.

Gezgin Züleyha Çimen
Gezgin Züleyha Çimen

Afrika’nın ilkel kabillerine gitmeyi çok istiyorum, onun üzerine araştırma yapıyorum nasıl giderim ve nereleri görürüm diye o belki daha sonraki süreçte olabilir ama bu yıl için planımda Hindistan’da holifest’e katılmak var. Tabi malum bu yılki salgın Coronavirüsün geçmesinden sonra…Gezdiğim gördüğüm yerleri alına güzel sözler yazarak zlyh__ adlı instagram hesabımdan fotograflar olarak paylaşmayı seviyorum…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz