melike duman
melike duman

Merhaba ben Melike…Yola üniversite yıllarında Melike_dmn Kendini Keşfe Çıktı adıyla kendimi keşfetmek için çıkmıştım.Ve bu keşif halen devam ediyor.Her gittiğim gördüğüm yerde bir parçamı bulup tamamlanıyorum sanki.

Bu keşif nereye kadar sürer ne zaman biter bilemiyorum.Antalya da yaşayan birisi olarak tabi ki önce memleketimden başladım gezmeye…Olimpos ,Adrasan,Demre,Kekova,Kaş…Antalya kamp yapmak ve gezmek için çok uygun bir coğrafyaydı ama başka iller, insanlar ve yaşamlar merak ediyordum ve derslerde hep gezi planları yapıp haftasonu şehir dışına kamplara gitmeye başladım.

Seyyah Melike Duman
Seyyah Melike Duman

Ama bazen bu planlar tutmuyordu.Sabah evden Salda Gölü diye çıkıp akşam kendimi Ölüdeniz sahilinde bulabiliyordum.Ya da gideceğim yere haritada rastgele bir yere basıp karar verebiliyordum.En uzun süren gezim bir arkadaşımla beraber çıktığım iki haftalık güneydoğu turuydu.Bu gezi için her ili günlerce araştırdım. nerde kalınır ne yenir nerelere gidilmeli vb .(güneydoğu gittiğim iller Diyarbakır,Batman,Mardin,Şanlıurfa,Gaziantep)En etkilendiğim yerler ise Mardin Mor Gabriel Manastırı , Malabadi köprüsü.

Gezgin Melike Duman
Gezgin Melike Duman

Güneydoğu ilklerin gezisi oldu bende ilk kez uçakla uçtum,ilk trene Diyarbakır -Batman arasında bindim, hiç tanımadığım insanların mutfağında ilk defa içli köfte yaptım, sokak ortasında halay çektim.İki hafta sonunda evime tatlı bir yorgunluk ve yüzlerce anıyla döndüm.Bu geziden sonra hayatıma yön veren gezim ise , tek başıma çıktığım Nevşehir- Kayseri gezisidir . Ve bu geziden küçük bir anı;Paşabağı’ndan Göreme’ye gelmem gerekiyordu. Oradaki esnaflara otobüs sorunca yürüyebileceğimi söylediler.

melike duman
melike duman

Bende bir cesaret yürümeye başladım.Bu Peribacaları arasında 24 kilometrelik,kaybolmalı bir yolculuktu.Etrafta Peribacaları ve kuşlar haricinde kimse yoktu.Ve ben kayboldum.Saatler sonra da ilk karşılaştığım kişi yabancıydı ve dilimizi bilmiyordu.Neyse ki bir şekilde anlaştık ve Göreme’ye ulaştım.Bu kız deli mi kaç kilo çantayla güneşin altında 24 km yürünür mü diye düşünmüşsünüzdür.Deli miyim bilinmez.Ama bildiğim bir şey var hayallerime yürüdüğümü ,kendimi keşfettiğimi ,sınırlarımı öğrendiğimi…

Çanta konusuna gelince vücudumun bir parçası sanki hissetmiyorum bile.Ve son olarak doğada kaybolmaktan daha güzel ne olabilir ki….

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here