sequ seyahatnamesi
sequ seyahatnamesi

Gezgin Serkan, gerçek bir Türk beyefendisi seyyah. Sequ’nun Seyahatnamesi isimli gezi bloğu ile yaşadığı deneyimleri okuyucularına en ince detayına kadar aktarıyor. Kendisiyle yaptığımız röportaja verdiği samimi yanıtları okurken, sizinde bizim gibi etkileceğinizi düşünüyoruz.

Facebook : www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

Instagram: @seqununseyahatnamesi

Web site: Sequ Seyahatnamesi

1. Öncelikle Merhaba Serkan, yada nam-ı diğer Sequ. Sequ isminin neden kullanıyorsun, kökeni nedir?

Merhaba. Sequ isminin aslında özel bir anlamı yok. Üniversiteden bir arkadaşım vakti zamanında Facebook üzerinde bir grup kurmuştu ve o zamanlar yönetici yapılan kişilerin isimleri değiştirilebiliyordu. Beni Sequ olarak yazmıştı. Ondan sonra o şekilde kaldı. Yoksa alfabemizde olmayan bir harfi ben de kullanmak istemezdim.

Sequ Seyahatnamesi – Kazbegi – Gürcistan

2. Genelde ülkemizde “Otur oturduğun yerde gidipte napacaksın, boşuna paranı harcama” gibi söylemlerin daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Sende durum nedir? Seyahatlerin hakkında çevrenin tepkisi nasıl oluyor? Destek ya da gitme, yapma etme yönünde telkinler alıyor musun?

Maalesef millet olarak gelecek kaygımız diğer ülkelere nazaran daha fazla olduğu için bu tür söylemler dediğiniz gibi yaygın. Ben de zaman zaman çevremdeki büyüklerimden bu tarz söylemleri duyabiliyorum. Ancak, bir yeri gerçekten görmek istiyorsam bu kişilerin ne dediğinin pek de bir önemi kalmıyor. Gezip döndüğüm zaman ise çevremdeki insanlardan gayet olumlu tepkiler alıyorum. “Gençken, imkanın varken ve sağlığın yerindeyken gezebildiğin kadar gez” tarzında destek görüyorum.

Sequ Seyahatnamesi – Londra – İngiltere

Geziyor olmak bitiremiyeceğim bir Kitabı okuma devam etmek gibi..

3. Geziyor olmak senin için ne ifade ediyor? Sence bu pahalı bir zevk değil mi?

Geziyor olmak benim için henüz bitiremediğim ve belki de hiçbir zaman bitiremeyeceğim bir kitabı okumaya devam etmektir. Özünde pahalı gibi görünse de minimum harcama ile de pekala yapılabilir bir aktivite bu, ki örnekleri çok.

Sequ Seyahatnamesi – Lykavittos Tepesi – Atina

4. Siteni ve sosyal medya hesaplarını takip edenler genellikle senin ağzından paraya ihtiyacım var ya da sponsor arıyorum gibi ifadelere pek rastlamaz. Seyahat masraflarını nasıl karşılıyorsun?

Yapım gereği kimi gezginler(!) gibi yazılarımda kesinlikle bu tarz cümleler kullanmam, kullanamam. Seyahat masraflarımı tamamen kendi birikimlerimle karşılıyorum. Yanlış anlaşılmasın zengin biri falan değilim. ?

Gezi Kültürüne Katkıda Bulunuyorum…

5. Neden gezdiklerini yazıp insanların okumasını istiyorsun, sence bu neyi değiştirir?

Blogumu, para kazanma amacından ziyade insanlara yardımcı olma ve ülkemizdeki gezi kültürüne katkıda bulunma amacıyla açtım. Bu şunu değiştirir : Bu tarz yazılarla insanlar artık kendi başlarına seyahat edebilir, daha değişik tecrübeler yaşayabilir ve belki de daha düşük bütçelerle gezilerini tamamlayabilirler. Bunun dışında, özellikle ulaşım konularında internetteki kaynakların ciddi anlamda kısıtlı olduğunu gördüm. Örneğin, geçen yıl 15 günlük Balkanlara yaptığım seyahatimin planlamasını yaparken gerçekten çok zorlanmıştım. Okuduğum yazıların büyük çoğunluğunda “A noktasından B noktasına nasıl gidilir?” sorularının cevapları hep “Biri diğerine X km uzaklıkta yer alıyor” şeklindeydi. Özellikle, bu konuda büyük bir boşluğu doldurduğuma inanıyorum. Yani, gezdiğim yerleri yazmamdaki amaçlardan bir tanesi de şudur : İnsanlar, 1 TL vererek çok kolay gidebileceği bir yere neden 10 TL, 15 TL verip de gitsin?

6. Nasıl bir seyahat anlayışın var? Kafana göre takılır mısın yoksa ayrıntılı bir plan çıkaran gezginlerden misin?

Gezilerimde zaman benim için en değerli şey olduğu için genelde ayrıntılı bir plan çıkarırım. Belki gezilecek yerlerden ödün verdiğim yerler olur ama bir sonraki destinasyonum için gerekli ulaşım hazırlığını mutlaka tamamlarım.

Sequ Seyahatnamesi – Old Trafford – Manchester

7. Tüm Dünyayı gezme gibi bir hedefin var mı? Yada seyahat anlamında geleceğe dair nasıl bir düşünce içerisindesin? Anlatır mısın..

Tüm dünyayı gezmeyi her gezgin gibi tabi ki ben de isterim. Ancak, iş hayatından dolayı bu şu an için zor görünüyor. Gerçi çalıştığım iş, hayal ettiğim birçok ülkeye gitmemi sağlayabilecek bir iş. Seyahat anlamında imkanım olursa 1-2 aylık periyotlar halinde Güneydoğu Asya’yı ve Güney Amerika’yı gezmek istiyorum.

Önceliğim Uçak Bileti

8. Gitmek istediğin ülkeyi nasıl belirliyorsun? Vizesiz olması senin için öncelik mi?

Çalışmadığım zamanlarda evet, vizesiz yerlere gitmek önceliğimdi. Yine de, seyahatlerde en büyük gider kalemi ulaşım olduğu için aslında ilk önceliğim uygun fiyatlı uçak bileti bulmak. Aslında tüm mesele bu. Bunu hallettikten sonra geriye sadece plan yapmak kalıyor.

Sequ Seyahatnamesi – Venedik – İtalya

9. Seni çok etkileyen ve yada kötü hissettiren mekan/şehir/ülke var mı?

Gittiğim ülkeler ve şehirler genel olarak Avrupa olduğundan ve Avrupa’nın şişirilmiş koca bir balon olduğunu düşündüğümden beni çok derinden etkileyen bir ülke ya da şehir gördüm diyemem. Gezilecek yerlerden toplu taşıma sistemine ve daha bir çok etkeni göz önünde bulundurup bir değerlendirme yaparsam İstanbul’un ötesinde bir yer gördüğümü hatırlamıyorum. Beğenmediğim ve büyük ihtimalle bir daha gitmeyeceğim şehirler ise Berlin, Brüksel, Pisa ve Priştine oldu.

Sequ Seyahatnamesi – Glasgow – İskoçya

10. İlk makalenden itibaren kendine has bir üslubun var yazılarında. Sitende yorum yapan okuyucuların yorumlarını okuduğumuzda genelde verdiğin bilgiler için hep memnuniyet ifadeleri bulunmakta. Ünlü olduğunu düşünüyor musun?

Hayır, ünlü olduğumu veya o yer ile ilgili tek doğruları kendimin bildiğini düşünmüyorum. Röportajımın başında da dediğim gibi benim amacım sadece kendi tecrübelerimle insanlara katkı sağlamak. Daha samimi bir dilde ve insanların bulmak istediği tarzda yazdığım için memnuniyet ifadeleri ağırlıklı olmuş olabilir.

Sequ Seyahatnamesi – Galler

11. Yazılarından dolayı eleştiriler alıyor musun? Bazı gezginler en ufak eleştiriye dahi tahammül edemeyip, kendisi gibi düşünmeyenleri internet üzerinden haşlaya biliyorlar. Sen, yazılarından dolayı istemediğin bir yorum aldığında nasıl tepki veriyorsun?

Şu ana kadar yazdığım yazılarla ilgili henüz olumsuz bir yorum almadığım için nasıl tepki vereceğimi açıkçası bilmiyorum.  Ama şunu biliyorum ki, sevmeyeceğim olumsuz bir yorum dahi olsa bir yorum gerçekten yapıcı ise benim için en değerli yorumdur. Bir de yine bazı gezginler(!) gibi insanlar benim gibi düşünmese bile, hakaret olmadığı sürece sosyal medya hesaplarından engellemem, merak etmeyin. Sonuçta, herkes aynı şeyi düşünüyorsa aslında kimse bir şey düşünmüyor demektir.

Sequ Seyahatnamesi – Stow-on-the-Wold – İngiltere

12. Özellikle sosyal medya hesaplarında ki paylaşımların ciddi bir formda oluyor. Yaptığı her şeyi fotoğraflayıp paylaşan bir gezgin değilsin. Özelliklemi böyle bir tercihin yok?

Yazılarımda kendimin bulunduğu resim karelerinden çok anlattığım yerlerin fotoğraflarının bulunması taraftarıyım. Sonuçta, insanların arayıp da bulmak istediği şey bilgidir, yazarın özel fotoğrafları değil. Sosyal medya hesabına gelirsek, örneğin Instagram’da kendi kişisel hesabım da var ve ilk başlarda paylaşımlarımı buradan yapıyordum. Daha sonra, sadece seyahat fotoğraflarımın bulunduğu bir hesap daha açtım ve hem resim hem de video olarak buradan ilerliyorum. Takip etmek isteyenler için Instagram hesabım : @seqununseyahatnamesi

Sequ Seyahatnamesi – Liverpool – İngiltere

13. Gezilerinde hoşlanmadığın, istemediğin durumlar oldu mu hiç? Olduysa nasıl tepki verdin?

Gezilerimde hoşlanmadığım bir durum olduğunu hatırlamıyorum. Hatırladığım yalnızca zorla bir şeyler satmak isteyen satıcılar vardı. Onlarla da muhatap olmayınca olay kendiliğinden çözülüyordu zaten.

Dünyanın en pahalı pasaportunu kullanıyoruz.

14. Türkiye’de Pasaport ve Vize ücretleri hakkında ne düşünüyorsun? Seyahate engel bürokratik köstekler midir sence?

Bir kere dünyanın en pahalı pasaportunu kullanmamız, devletin vatandaşlarına yaptığı büyük bir soygundur. Üstelik her sene otomatik olarak zamlanması ve dahası hem anayasada seyahat özgürlüğü diye bir madde olup hem de yurt dışında çıkan vatandaşlardan harç bedeli alınması da cabası. Devletin vatandaşlarına seyahat etmeyi teşvik etmesi gerekir. Seyahate engeldir ama seyahat yalnızca yurt dışından da ibaret değildir.

Sequ Seyahatnamesi – Kharkiv – Ukrayna

15. İşi gücü bırakıp tam zamanlı gezme fikrine nasıl bakıyorsun? Bu konuda düşüncelerini merak ediyoruz.

Bazen canım sıkıldığında bu konuyu düşünmüyor değilim ama bu olay bahsedildiği ya da kimi gezginler tarafından anlatıldığı kadar kolay bir şey değil. Bunun için belli bir bütçe ve planlama gerekir. Ama yine de, ben sürekli gezmektense tadında bırakıp her seferinde aynı heyecanı yaşama taraftarıyım.

16. Gezi kitaplarını okur musun? Özellikle aklında kalan bir yazar/kitap var mı?

Evet okurum. İlk olarak, fotoğraf kursundaki hocamız Cenk Gençdiş’in “Yol(cu)luk” adlı kitabını okumuştum. Daha sonra Günümüz Türkçesiyle Evliya Çelebi Seyahatnamesi’ni (yaklaşık 4300 sayfa) bitirdim. Seyahati bana daha da sevdiren bu tarihi kitap oldu. Özellikle, Evliya Çelebi’nin bahsettiği bazı yerleri canlı olarak Balkan seyahatim sırasında görmem ve karşılaştırmam enfes bir deneyimdi. Bu kitabı bitirdikten sonra Marco Polo’nun Geziler Kitabı’nı okudum ve şu an ise İbn-i Battuta Seyahatnamesi’ni okuyorum.

Sequ Seyahatnamesi – Glasgow – İskoçya

17. Gezmek isteyenlere tavsiyelerin var mı? Başlasınlar mı gezmeye. ?

Durmaları hata. 🙂 Ama illa blog tutmasalar da sosyal medyadaki gruplara ve sayfalara yalnızca kendi fotoğraflarını atmak yerine hepimizin işine yarayabilecek bilgiler vermelerini isterim doğrusu.

3 YORUMLAR

  1. Sevgili Serkan, yaptığın işten ( hem gezilerin hem de bunların aktarımı) dolayı seni gönülden kutluyorum. Cevapların da gezilerin kadar yol gösterici. İşim
    ( ve belki biraz da senin kadar cesur olmamam) dolayısıyla senin gibi davranamamak kendi açımdan üzücü olsa da senin adına mutluluk ve gurur duyuyorum. Dilerim daha nice güzel yolculuklara ve yazılara imza atarsın. Sevgiler…

  2. Sequ gerçek bir İstanbul beyefendisi olmakla birlikte gerçek bir rehber olabilecek geniş bir ufka sahip bir insan. Umarım diğer gezginler de senin gibi örnek olup yol gösterici olurlar.

  3. Site yönetimine bana sitelerinde yer verdikleri için, Songül hanım ve Hakan Bey’e de güzel yorumları için teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here