Gölhisar

Gölhisar; Burdur iline bağlı bir ilçedir. Gölhisar ilçesi Burdur il merkezine 107 km uzaklıkta yer almaktadır.

Gölhisar Gezilecek Yerler

Gölhisar ilçesi Burdur’un ikinci büyük ilçesidir. Gölhisar doğal güzelliklere sahip bir ilçedir. İlçe daha çok içinde bulunan tarihi kalıntıları ile ön plana çıkmaktadır. Gölhisar ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Gölhisar Gezilecek Yerler
 2. Gölhisar Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Kibyra (Cbyra) Antik Kenti
 4. Burdur Gezilecek Yerler
 5. Burdur’da Gezilecek 10 Yer
 6. Burdur Otelleri ve Burdur Otel Fiyatları
 7. Burdur Gece Hayatı
 8. Salda Gölü Nerede, Nasıl Gidilir
 9. Salda Gölü Otelleri ve Salda Gölü Otel Fiyatları
 10. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Burdur Gölü Nerede, Nasıl Gidilir
 12. Burdur Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu

Gölhisar Gölü

Gölhisar ilçesine bağlı Yamadı Köyü sınırlarında yer almaktadır. Tektonik bir çukurluktan oluşan Gölhisar Gölü 7 km karelik bir büyüklüğe sahiptir. Gölün suyu tatlıdır.

Göl içinde sazan, tatlı su kefali ve yayın balığı yetişmektedir. Doğal bir güzelliğe sahip Gölhisar Gölü olta balıkçılığı için uygundur.

Yapraklı Barajı

Gölhisar- İbecik Yolu üzerinde Kısık Mevkiinde yer almaktadır. Ulaşımı gayet kolaydır. Dalaman Çayı üzerine kurulan Yapraklı Barajı 1991 yılında hizmete açılmıştır.

Ormanlık bir alan içinde yer alan baraj doğal bir güzellik oluşturmaktadır. Baraj Göletinde alabalık yetişmektedir. Yapraklı Barajının çevresi mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Yapraklı Barajı olta balıkçılığı için uygundur.

Yusufça Kilisesi

Gölhisar ilçesine bağlı Yusufça Beldesinde yer almaktadır. Yusufça Kilisesi, Erken Bizans Dönemine ait bir yapıdır. Yusufça Kilisesi yapımında moloz taşlar, tuğla parçaları, mermer lahit kapağı parçaları gibi devşirme malzemeler kullanılmıştır.

Kilisenin zemininde yer alan mavi, kırmızı, siyah ve beyaz renkli mozaikler dikkat çekmektedir. Yusufça Kilisesi’nin zemininde yer alan bu mozaiklerin güzelliği görülmeye değer.

Boubon Antik Kenti

Gölhisar ilçe merkezine bağlı İbecik Köyünün 2.5 km güneyinde Dikmen Tepesi üzerinde yer almaktadır. Boubon Antik Kenti bir süre Likya Hakimiyeti altında kalmış ve daha sonra Roma Kenti olmuştur.

Günümüze bu antik kentten agora, tiyatro, su sarnıcı, çeşme ve mabetler ulaşmıştır. Özellikle kentte elde edilen ve kentin en çok dikkat çeken bronz heykelleri Burdur Müzesinde sergilenmektedir.

Kibyra (Cbyra) Antik Kenti

Gölhisar ilçesinde yer alan Kibyra Antik Kenti Burdur ilinin oldukça iyi korunmuş antik kentlerindendir. Likya kenti olan bu antik kentten günümüze stadyum, köprü, agora, antik tiyatro, su kemerleri, mezarlar ve nekropol ulaşmıştır. Büyük bir alanda yer alan bu antik kent görülmesi gereken tarihi yerlerdendir.

Gölhisar Gölü
Gölhisar Hangi Şehirde
Gölhisar Haritası
Gölhisar Kibyra
Gölhisar Nasıl Gidilir
Gölhisar Nerede
Gölhisar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here