PAYLAŞ
Burdur

Burdur Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Burdur 261.401 toplam nüfusu ile ülkemizin Akdeniz Bölgesinde bulunur. İlimize bağlı 11 ilçe bulunur. Burdur ilimiz turistik bir kent olup gezilip görülecek birçok yeri bulunmaktadır. Buraya bir gezi düzenleyip ilimizi daha yakında görebilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

Arkeoloji Müzesi

10:00-12:00

Burdur kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.

Taş Oda Konağı Etnoğrafya Müzesi

12:30-14:00

Burdur kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya toplu taşıma araçları kullanılarak ulaşılabilir.

İnsuyu Mağarası

14:30-16:30

Burdur kent merkezine 10 km uzaklıkta bulunan  Mandıra köyü sınırlarında bulunur. Buraya özel aracınızla veya köye giden dolmuşlarla ulaşılabilir.

Burdur Ulu Camii

17:00-18:00

Burdur kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya toplu taşıma araçları kullanılarak ulaşılabilir.

2.Gün

Salda Gölü

10:00-14:30

Salda Gölü Burdur iline bağlı Yeşilova ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Burdur ilinden özel aracınız ile Hacılar- Yeşilova istikametinden ilerleyerek gidebilirsiniz. Toplu taşıma aracı ile ise; Burdur otogarından ya da Denizli otogarından kalkan Yeşilova minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Burdur Saat Kulesi

15:00-18:00

Burdur kent merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.

3.Gün 

Sagalassos Antik Kenti

10:00-14:00

Ağlasun ilçe merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Muhteşem bir büyüklükte olan Sagalassos Antik Kenti her yıl binlerce yerli ve yabancı turist almaktadır. Buraya özel aracınızla veya buraya giden servislerle ulaşılabilir.

Burdur Gölü Kuş Cenneti

14:30-18:00

Burdur ilimizin sınırında bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

4. Gün 

Kremna Antik Kenti

10:00-13:00

Bucak ilçe merkezine 25 km uzaklıkta Çamlık Köyünde yer almaktadır. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Susuz Kervansarayı

13:30-15:00

Bucak ilçesine bağlı Susuz Köyünde yer almaktadır. Buraya özel aracınızla ve köye giden servislerle ulaşılabilir.

İncir Hanı

15:30-18:00

Bucak ilçe merkezine 7 km uzaklıkta İncirdere Köyünde yer almaktadır. Buraya şahsi aracınızla veya köye giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.

5. Gün ve 6. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Sagalassos Antik Kenti Ağlasun ilçe merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Muhteşem bir büyüklükte olan Sagalassos Antik Kenti her yıl binlerce yerli ve yabancı turist almaktadır. Buraya özel aracınızla veya buraya giden servislerle ulaşılabilir.
Salda Gölü Salda Gölü Burdur iline bağlı Yeşilova ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Burdur ilinden özel aracınız ile Hacılar- Yeşilova istikametinden ilerleyerek gidebilirsiniz. Toplu taşıma aracı ile ise; Burdur otogarından ya da Denizli otogarından kalkan Yeşilova minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.
Arkeoloji Müzesi Burdur kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.
İnsuyu Mağarası Burdur kent merkezine 10 km uzaklıkta bulunan  Mandıra köyü sınırlarında bulunur. Buraya özel aracınızla veya köye giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Kibyra (Cbyra) Antik Kenti Gölhisar ilçesinde yer alan Kibyra Antik Kenti Burdur ilinin oldukça iyi korunmuş antik kentlerindendir. Gölhisar ilçesine giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.
Burdur Saat Kulesi Burdur kent merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Burdur Gölü Kuş Cenneti Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Milyos Antik Kenti Burdur’un Bucak İlçesine bağlı Kocaaliler nahiyesi sınırları içindedir. Burdur’a 42 km. olan Bucak ilçesine 30 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
İncir Hanı Bucak ilçe merkezine 7 km uzaklıkta İncirdere Köyünde yer almaktadır. Buraya şahsi aracınızla veya köye giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.
Taş Oda Konağı Etnoğrafya Müzesi Burdur kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya toplu taşıma araçları kullanılarak ulaşılabilir.
Burdur Doğa Tarihi Müzesi Burdur kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.
Burdur Ulu Camii Burdur şehir merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Susuz Kervansarayı Bucak ilçesine bağlı Susuz Köyünde yer almaktadır. Buraya özel aracınızla ve köye giden servislerle ulaşılabilir.
Bakibey Konağı Merkez Oluklaraltı mevkiinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.
Mısırlılar Evi Burdur Merkezine bağlı Oluklar altı Caddesinde bulunur. Buraya yaya veya toplu taşıma araçları kullanılarak ulaşılabilir.
Kremna Antik Kenti Bucak ilçe merkezine 25 km uzaklıkta Çamlık Köyünde yer almaktadır. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Burdur İlçeleri

  NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Ağlasun Ağlasun; Burdur iline bağlı bir ilçedir. Ağlasun ilçesi Burdur il merkezine 35 km, Antalya’ya ise 108 km uzaklıkta yer almaktadır. Antalya ve Burdur otogarından kalkan servislerle buraya ulaşılabilir. Yine Isparta ilimizde bulunan köy garajında kalkan minibüslerle buraya ulaşılabilir. Ağlasun Gezilecek Yerler
Altınyayla Altınyayla Burdur ilinin bir ilçesidir. Altınyayla ilçesi Burdur il merkezine 125 km, Fethiye’ye ise 90 km uzaklıkta yer almaktadır.Fethiye’den ya da Burdur’dan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Altınyayla Gezilecek Yerler
Bucak Bucak Burdur iline bağlı bir ilçedir. Bucak ilçesi Burdur il merkezine 44 km uzaklıkta yer almaktadır. Bucak ilçesi Antalya iline 80 km uzaklıkta yer almaktadır. Antalya’ya yakın olmasından dolayı ulaşımı gayet gelişmiştir. Antalya otogarından kalkan otobüslerle buraya rahatlıkla ulaşılabilir. Bucak Gezilecek Yerler
Çavdır Çavdır; Burdur iline bağlı bir ilçedir. Çavdır ilçesi; Burdur il merkezine 90 km uzaklıkta yer almaktadır. İzmir- Denizli Bölgesi ile AntalyaFethiye Bölgesi arasında yer alan Çavdır ilçesi ulaşım açısından gelişmiştir. Çavdır Gezilecek Yerler
Çeltikçi Çeltikçi; Burdur iline bağlı bir ilçedir. Çeltikçi ilçesi Burdur il merkezine 31 km uzaklıkta yer almaktadır. Burdur otogarından kalkan servislerle ilçeye ulaşım yapılabilir. Çeltikçi Gezilecek Yerler
Gölhisar Gölhisar; Burdur iline bağlı bir ilçedir. Gölhisar ilçesi Burdur il merkezine 107 km uzaklıkta yer almaktadır. Burdur otogarından kalkan minibüslerle buraya ulaşım sağlanabilir. Gölhisar Gezilecek Yerler
Karamanlı Karamanlı; Burdur iline bağlı bir ilçedir. Karamanlı ilçesi Burdur il merkezine 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Burdur otogarından kalkan minibüslerle buraya ulaşım sağlanabilir. Karamanlı Gezilecek Yerler
Kemer Antalya’nın ilçesi ile aynı adını taşıyan Kemer; Burdur iline bağlı bir ilçedir. Kemer ilçesi Burdur il merkezine yaklaşık 57 km uzaklıkta yer almaktadır. Burdur-Kemer arasında günlük düzenli olarak çalışan minibüsler bulunur. Kemer Gezilecek Yerler
Tefenni Tefenni Burdur iline bağlı bir ilçedir. Tefenni ilçesi Burdur il merkezine 70 km uzaklıkta yer almaktadır. Burdur otogarından kalkan minibüslerle buraya ulaşım sağlanabilir.  Tefenni Gezilecek Yerler
Yeşilova Yeşilova; Burdur iline bağlı bir ilçedir. Yeşilova ilçesi Burdur il merkezine 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Burdur otogarından kalkan minibüslerle buraya ulaşım sağlanabilir. Yeşilova Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
Uçakla Burdur’da Hava limanı yoktur. Buraya 25 km uzaklıkta Süleyman Demirel Hava limanı bulunmaktadır. Bu hava alanı vesilesi ile ülkemizin birçok yerine ulaşım sağlanabilir.
Otobüsle Ülkemizin her noktasında otobüslerle buraya ulaşmak mümkündür. Direk ya da aktarmalı bir şekilde ilimize ulaşılabilir.
Trenle Burdur; İstanbul, İzmit, Eskişehir, Ankara, Kütahya, Balıkesir, İzmir, Manisa, Denizli  ve Konya illerine Demiryolu ile bağlıdır. Bu illere trenlerle ulaşım sağlanabilir.
Gemiyle Burdur’da Deniz Yolu ulaşımı yoktur.
Arabayla Kendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Burdur’a gelebilirsiniz. Burdur’a gelen kara yolları gayet düzgündür.
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
Taksiyle Türkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Burdur içinde geçerlidir.
Metro Burdur’da metro hattı bulunmamaktadır.
Tramway Burdur’da tramvay hattı bulunmamaktadır.
Halk Otobüsü Burdur ilimizde Halk otobüsleri ile 07:00-00:00 arasında 1,75 tl karşılığında ilimizin her noktasına ulaşılabilir.
Minibüs İlimizin birçok noktasına minibüslerle ulaşılabilir.

Alışveriş

Burdur ilimize yolunuz düşerse burada alışveriş yapmadan geri dönmeyiniz. İlimizin merkezinde birçok alışveriş, mağaza ve dükkan bulunur. Buraya gittiğinizde hediyelik olarak şunlar satın alınabilir.

Bakırcılar çarşısında işlenerek süslenmiş çaydınlıklar ve fincan setleri

Burdur Alacası adı verilen el tezgahlarında dokunmuş kumaş satın alınabilir.

Yeme İçme

Burdur ilimiz; Akdeniz, Ege ve İç Anadolu Bölgelerinin kavşak noktasında kurulmuştur. Kültür olarak her üç bölgeden de etkilenmiştir. Bu etkilenme şüphesiz mutfağa da yansımıştır. Burdur ilimize özgü yemekler şunlardır.

 • Testi Kebabı
 • Burdur Şiş
 • Kabak Helvası
 • Ceviz Ezmesi
 • Ceviz Helvası
 • Burdur Muhallebisi
 • Pirinç çorbası
 • Soğanlı kazan eti veya pirinç pilavı
 • Sac kebabı
 • Sac böreği
 • Et böreği
 • Katmer

Nerede Kalınır

Burdur ilimizde konaklamak için birçok alternatif bulunmaktadır. Kent merkezi dışında Ağlasun, Altınyayla ve Bucak ilçelerinde de konaklamak için alternatifler bulunur. Fakat ulaşım kolaylığı ve diğer sebepleri göz önüne aldığımızda elbette kent merkezi daha cazip geliyor. Kent merkezinde birçok otel, pansiyon ve ev bulunur. Burada 50-100 tl arasında değişen fiyatlarla kalabilirsiniz.

Gece Hayatı

Burdur gece hayatı oldukça sakin geçmektedir. il merkezinde birkaç gece mekanı bulunur. Buraya genelde üniversite öğrencileri takılır. Kent merkezinde bulunan bu mekanları takılıp gece hayatı yaşayabilir. Yada Antalya’ya uçabilirsiniz.

Konsolosluklar

Burdur’da herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Burdur ilimize yolunuz düşerse bunları yapmadan geri dönmeyiniz.

 • Salda Gölü ve Burdur Gölüne gitmeden
 • Bucak ilçesini gezmeden
 • Burdur’a özgü yemeklerin tadına bakmadan
 • Burdur merkezden alışveriş yapıp sevdiklerinize hediye almadan dönmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz