Kremna Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Burdur ili, Bucak ilçe sınırında bulunan Kremna Antik Kenti,  Psidia’lılar tarafından kurulmuştur. Bu antik kent gezilip görülmeye değer tarihi bir yerdir.

Aksu Vadisine hakim, çevresi uçurumla çevrili bir tepe üzerinde yer alan antik kent; ilginç konumundan dolayı “uçurum” anlamına gelen Kremna ismini almıştır. Pisidialılar tarafından kurulan antik kent en parlak dönemini MS. 2. Yüzyılda yaşamıştır. Kremna Antik Kentinden günümüze bazilika (mahkeme salonu), kütüphane, kilise ve akropol kısmı ulaşmıştır.

Kremna Antik Kenti Nerede?

Kremna Antik Kenti, Burdur’un Bucak ilçesine bağlı  Çamlık Köyünde bulunur. Burdur il merkezine 60 km, Buca ilçe merkezine ise 25 km uzaklıkta bulunur.

Kremna Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Kremna Antik Kenti’ne ulaşmak için ilk önce Bucak ilçesine ulaşmak gerekir. Bucak ilçesi Burdur il merkezine 44 km uzaklıkta yer almaktadır. Bucak ilçesi Antalya iline 80 km uzaklıkta yer almaktadır. Antalya’ya yakın olmasından dolayı ulaşımı gayet gelişmiştir. Antalya otogarından kalkan otobüslerle buraya rahatlıkla ulaşılabilir. Bucak ilçe merkezine ulaştıktan sonra burada kalkıp Çamlık ilçesine giden dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here