Fethiye

Doğal güzellikleri, tarihi ve turistlik yerleri ile dikkat çeken Fethiye; Muğla’ya bağlı bir ilçedir. Fethiye ilçesi Muğla il merkezine 124 km uzaklıkta bulunmaktadır. Deniz kıyısında bulunan Fethiye sıradan bir ilçe gibi değil modern bir şehir havasındadır. Turizmin önemli merkezlerinden olan Fethiye’de gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır.

Ölü Deniz: Fethiye ilçe merkezine 11 km uzaklıkta bulunan Ölüdeniz güneşi, kumu ve tertemiz suyu ile dikkat çekmektedir. Sarp kayalıklar ve yeşillikler ile çevrili olan Ölüdeniz görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir. Muhteşem bir güzelliğe sahip Ölüdeniz çok sayıda gezi alternatifini de içinde barındırmaktadır.Dünyanın en güzel kumsalı seçilen ve mavi bayrak ödülü olan Ölüdeniz Plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca Ölüdeniz’in yanında yer alan günübirlik dinlenme tesisi olarak yapılan orman içinde yer alan Ölüdeniz Tabiat Parkına da gidebilirsiniz. Bu tabiat parkında günübirlik tatil yapabilirsiniz. Yemyeşil tabiata sahip bu parkta yamaç paraşütü de yapılmaktadır. Ölüdeniz muhteşem görüntüsü eşliğinde yamaç paraşütü yapmanın keyfine varabilirsiniz.Ayrıca Kıdrak Tabiat Parkı olarak anılan Ölüdeniz Tabiat parkında tarihi kalıntılar da bulunmaktadır. Bu tabiat parkında doğa yürüyüşü yapabilir ve olta ile balık tutabilirsiniz. Ölüdeniz’den tekne turları ile mavi yolculuk yapabilir ve Kelebekler Vadisi ile Gemiler Adasına gidebilirsiniz.

Fethiye Ölüdeniz

Saklıkent Kanyonu: Fethiye ilçe merkezine 50 km uzaklıkta bulunan Saklıkent Kanyonuna Fethiye’den kalkan minibüsler ile 40 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük kanyonu olan Saklıkent yaklaşık 15 km uzunluğundadır. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan kanyon bir çoban tarafından bulunmuş ve bu doğal güzellik kayalar arasında saklı olduğu için Saklıkent adını almıştır. Esen Çayının bir kolu olan Karaçay üzerinde yer alan Saklıkent Kanyonu doğal güzelliği ile büyülemektedir. Serin suları ile tercih edilen Saklıkent’te uzun ince tahta bir köprüden geçtikten sonra ulaşabilirsiniz. Adeta saklı bir cenneti andıran Saklıkent Kanyonu gezi planınıza mutlaka dahil etmelisiniz.

Fethiye Saklıkent

Kelebekler Vadisi: Fethiye ilçesinde yer alan Kelebekler Vadisine Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile ulaşım sağlanmaktadır. Babadağı’n eteklerinde yer alan Kelebekler Vadisinde 80’den fazla kelebek türü bulunmaktadır. Çeşitli kelebeklere ev sahipliği yapan Kelebek Vadisi doğal sit analı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Bu kelebek cennetinde 1 mart ile 1 kasım tarihleri arasında konaklamak mümkün. Doğa sevenlerin gözde yerlerinden olan Kelebek Vadisinde bu tarihler arasında çadır ve ağaç evlerde konaklayabilir ve güzel bir tatil yapabilirsiniz. Doğal tabiatı ve sessiz, huzurlu ortamı ile Kelebekler Vadisi her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Ayrıca Fethiye’de bulunan doğal güzelliğe sahip 12 Adalar ve Gemiler Adasına tekne ile ulaşıp, doğal güzelliğine şahit olabilirsiniz.

Fethiye Kelebekler Vadisi

Telmessos Antik Kenti: Köklü bir geçmişe sahip Fethiye’de bulunan Telmessos Antik Kenti binlerce yıllık tarihi geçmişi ile dikkat çekmektedir. Fethiye ilçesinde yer alan ilk yerleşim yeri olan Telmessos Antik kentinden günümüze kadar ulaşan kaya mezarları ve 6000 kişilik Roma Döneminde inşa edilen Bizans Döneminde ise onarılan antik tiyatro bulunmaktadır.  Modern Fethiye ilçesine tarihi bir doku kazandıran Telmessos Antik Kenti görülmesi gereken tarihi yerlerdendir.

Fethiye Telmessos Antik Kenti

Çalış Plajı: Fethiye ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Fethiye merkezine yürüme mesafesi olan Çalış Plajı  4 km uzunluğundaki kumsalı ile dikkat çekmektedir. Eğlence mekanları ve konaklama tesislerinin bulunduğu Çalış Plajında keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Caretta caretta kaplumbağalarının yumurta bıraktığı 17 plajdan biri olan Çalış Plajı bu yönü ile dikkat çekmektedir. Ayrıca Çalış Plajı çeşitli su sporları yapma imkanı da sunmaktadır. Ayrıca Fethiye ilçesinde bulunan Karagözler Plajı ve Karataş Plajını da tercih edebilirsiniz.

1-Muğla Gezi Rehberi

2-Muğla’da Gezilecek 10 Yer

3-Muğla Gece Hayatı

4-Muğla Otelleri ve Muğla Otel Fiyatları

5-Muğla Balayı Otelleri ve Paketler

Fethiye Çalış Plajı
Fethiye Hangi Şehirde
Fethiye Haritası
Fethiye Merkez
Fethiye Nasıl Gidilir
Fethiye Nerede
Fethiye Şehir Merkezi
Fethiye

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here