Muğla

Muğla 923.773 toplam nüfusu ile Ege Bölgemizde bulunan bir şehirdir. İl merkezine bağlı 13 ilçe bulunur. Özellikle bu ilçelerden bazıları yaz turizmi için vazgeçilmez yerlerdir.(Bodrum, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris)

Muğla Gezilecek Yerler

Bunun dışında bu ilimiz sadece yaz turizmi olarak bilinse de aslında gidip gördüğümüz aslında çok eksik bir bilgi olduğunu görürüz. Çünkü ülkemizde bulunan önemli tarihi yapılar bu ilimizdedir.

Göz at ;

  1. Muğla Gezilecek Yerler
  2. Muğla’da Gezilecek 10 Yer
  3. Muğla Gece Hayatı
  4. Muğla Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  6. Ölüdeniz Nerede, Nasıl Gidilir
  7. Muğla Otelleri ve Muğla Otel Fiyatları

Buraya yolumuz düştüğünde hem plajlarında deniz, kum ve Güneş üçlüsünü görürsünüz. Hem de tarihi yerleri gezersiniz. Yine birçok doğal güzellik de bulunur. Bunları ayrıntıları görmek için lütfen TIKLAYINIZ. Şimdi ise siz değerli okurlarımız için buraya geldiğiniz de mutlaka uğramanız gereken 10 yer yazdık umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa ekleyebilirsiniz.

1-Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum merkezinde Göktepe Dağının eteklerinde yer alan antik tiyatro Kral Satrap Mozolus Döneminde M.Ö. 337 yılında inşa edilmiştir. 13 bin seyirci kapasitesi ile yapılan antik tiyatro çeşitli zamanlarda onarımlardan geçerek günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır.

Bodrum’da düzenlenen birçok festivale ev sahipliği yapan antik tiyatro günün her saati ziyarete açıktır. Bu muhteşem ve devasa antik tiyatroyu ziyaret edebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca Bodrumda bulunan tarihi öneme sahip Kral Mozolus’un Mezarı ve Myndos Kapısını da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

2-Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi

Bodrum’un önemli sembollerinden olan Bodrum Kalesi ilçe merkezinde yer almaktadır. Bodrum Kalesi Saint Jean Şövalyeleri tarafından 15. yüzyılda iki liman arasında bulunan bir kayalık üzerine inşa edilmiştir.

Kare planlı olarak yapılan Bodrum Kalesinin içinde çeşitli ülkelerin adını alan kuleler bulunmaktadır. Bu kuleler; Fransız Kulesi, İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, Yılanlı Kule ve İngiliz Kulesidir. 7 kapısı bulunan Bodrum Kalesinin her kapısında farklı hayvan figürlerinden oluşan armalar bulunmaktadır.

İhtişamlı bir mimariye sahip Bodrum Kalesinde yer alan 14 sarnıç, kale korugan, II. Mahmut tuğrası, asma köprü ve su hendeği büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Günümüze sağlam olarak ulaşan Bodrum Kalesi; Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir. Türkiye’nin tek su altı müzesi olan Sulatı Arkeloji Müzesinde su altında bulunan eserler sergilenmektedir.

Özellikle bu müzede sergilenen Doğu roma Batığı, Cam Gemisi, Uluburun Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu oldukça dikkat çekmektedir. Bodrum Kalesi pazartesi dışında her gün ziyarete açıktır.

3-Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı

Ortaca ilçesinde Sarıgerme mevkinde yer alan Sarıgerme Plajı 12 km uzunluğu, kumsalı, temiz denizi ve ormanlar ile kaplı çevresi ile dikkat çekmektedir. Sarıgerme Plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilir ve güzel bir tatil yapabilirsiniz.

4-Zeytinlikuyu Plajı

Zeytinlikuyu Plajı

Milas ilçesinde çok sayıda doğal güzelliğe sahip plajlar bulunmaktadır. Milas ilçe merkezine 30 km uzaklıkta Kıyıkışlacık Mevkinde bulunan Zeytinlikuyu Plajı her yıl binlerce turist almaktadır. Zeytinlikuyu Plajı temiz denizi ve ormanlık yapısı ile tatilcilerin gözde yerlerindendir.

Sakin bir tatil isteyenler Zeytinlikuyu Plajını tercih edilebilir. Ayrıca Milas ilçesinde bulunan Çökertme Koyu, Güllük Körfezi ve Uyku Vadisini de gezmenizi tavsiye ederim.

5-Milas Müzesi

Milas Müzesi

Milas ilçe merkezinde Hayıtlı Mahallesinde yer almaktadır. İki katlı bir binaya sahip Milas Müzesinde çok sayıda tarihi eser sergilenmektedir.

Milas Müzesinde Milas ilinde yer alan antik kentlerde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen tarihi buluntular sergilenmektedir.Ayrıca Milas Müzesinin bahçesi açık sergi alanı olarak kullanılmaktadır.

6-Dalaman Çayı

Dalaman Çayı

Dalaman ilçe sınırlarında yer alan Dalaman Çayı adrenalin arayanların gözde yerlerindendir. Rafting için en çok tercih edilen yer olan Dalaman Çayı çılgınca akan suları ile hem eğlence imkanı sunmakta hem de dinlenmek isteyenlerin tercih noktalarındandır.

Dalaman Çayında zorluk seviyesine rafting yapılmaktadır. Yeni öğrenenler için rafting yapma imkanı da bulunmaktadır. Eğlenceli anlar geçireceğiniz Dalaman Çayına gitmenizi tavsiye ederim.

7-Cennet Adası

Marmaris Cennet Adası

Ada olarak anılan Cennet Adası aslında yarımadadır. Cennet Adasına tekne ile ya da Yalancı Boğazdan eşsiz manzara eşliğinde yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Deniz ve doğanın buluştuğu Cennet Adası huzurlu bir ortam arayanların gözde yerlerindendir. Cennet Adasında bulunan iskelenin çevresinde restoran ve kafeler bulunmaktadır. Burada oturup denizin ve adanın muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Ormanlar ile kaplı Cennet Adasında doğal güzelliğe sahip bir mağara bulunmaktadır. Sarkıt ve dikitleri ile etkileyici bir güzellik oluşturan mağarayı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

8-Marmaris Kalesi ve Müzesi

Marmaris Kalesi ve Müzesi

Marmaris ilçe merkezinde Yat Limanının arkasında yüksek bir tepeye inşa edilen Marmaris Kalesi kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. 1991 yılında restore edilen Marmaris Kalesi müze olarak hizmete açılmıştır.

Marmaris Müzesi olarak kullanılan kalede 7 tane kapalı mekan bulunmaktadır. Giriş mekanı iç bahçeye açılan Marmaris Müzesinin iki kapalı mekanı arkeoloji eserlerinin sergilendiği salon olarak kullanılmaktadır. Bu iki salonda çeşitli kazı yerlerinde yapılan çalışmalar sonucu elde edilen Helenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait arkeolojik eserler sergilenmektedir.

Kalenin bir bölümü ise etnografya salonu olarak kullanılmaktadır. Etnografya Salonunda ise dokuma, halı, kilim, mutfak eşyaları ve süs eşyaları sergilenmektedir. Kalenin diğer kapalı alanları ise sanat galerisi, büro ve depo olarak kullanılmaktadır. Marmaris’in tarihine şahit olacağınız bu müzede kalenin surlarına çıkıp harika manzarasını da izleyebilirsiniz.

9- Bitez Plajı

Bodrum Bitez Plajı

Bodrum denilince akla deniz, kum ve güneş gelir. Her tarafı plajlar ile dolu Bodrum’da bulunan Bitez şehrin en gözde tatil bölgelerindendir. Bodrum merkezine 8 km uzaklıkta yer alan Bitez Plajı Mavi Bayrak ödülüne sahiptir.

Yüzmek için en ideal yer olan Bitez Plajı tertemiz denizi, kumsalı ve güneşi ile dikkat çekmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan Bitez Plajında su sporları da yapmak mümkün. Yeşil tabiatı ile mavi denize uyum sağlayan Bitez Plajı çevresinde kafe ve restoranlar da bulunmaktadır.

Güzel bir tatil ve denizin tadını doyasıya çıkarmak için Bitez  Plajını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Bodrum’da bulunan Gün Batımı Plajı, Bardakçı Koyu, Kumbahçe Sahili, Bağla Koyu, Fener Plajı,  Cennet Koyu ve Kadıkalesi Plajını da tercih edebilirsiniz.

10- Ölüdeniz

Ölüdeniz- Fethiye

Fethiye ilçe merkezine 11 km uzaklıkta bulunan Ölüdeniz güneşi, kumu ve tertemiz suyu ile dikkat çekmektedir. Sarp kayalıklar ve yeşillikler ile çevrili olan Ölüdeniz görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir.

Muhteşem bir güzelliğe sahip Ölüdeniz çok sayıda gezi alternatifini de içinde barındırmaktadır.Dünyanın en güzel kumsalı seçilen ve mavi bayrak ödülü olan Ölüdeniz Plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca Ölüdeniz’in yanında yer alan günübirlik dinlenme tesisi olarak yapılan orman içinde yer alan Ölüdeniz Tabiat Parkına da gidebilirsiniz.

Bu tabiat parkında günübirlik tatil yapabilirsiniz. Yemyeşil tabiata sahip bu parkta yamaç paraşütü de yapılmaktadır. Ölüdeniz muhteşem görüntüsü eşliğinde yamaç paraşütü yapmanın keyfine varabilirsiniz.Ayrıca Kıdrak Tabiat Parkı olarak anılan Ölüdeniz Tabiat parkında tarihi kalıntılar da bulunmaktadır.

Bu tabiat parkında doğa yürüyüşü yapabilir ve olta ile balık tutabilirsiniz. Ölüdeniz’den tekne turları ile mavi yolculuk yapabilir ve Kelebekler Vadisi ile Gemiler Adasına gidebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here