Muğla

Muğla Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 62 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Muğla 923.773 toplam nüfusu ile Ege Bölgemizde bulunan bir şehirdir. İl merkezine bağlı 13 ilçe bulunur. Özellikle bu ilçelerden bazıları yaz turizmi için vazgeçilmez yerlerdir. (Bodrum, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris)

Muğla Gezilecek Yerler

Bunun dışında bu ilimiz sadece yaz turizmi olarak bilinse de aslında gidip gördüğümüz aslında çok eksik bir bilgi olduğunu görürüz. Çünkü ülkemizde bulunan önemli tarihi yapılar bu ilimizdedir.

Göz at ;

  1. Muğla Gezilecek Yerler
  2. Muğla’da Gezilecek 10 Yer
  3. Muğla Gece Hayatı
  4. Muğla Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  6. Ölüdeniz Nerede, Nasıl Gidilir
  7. Muğla Otelleri ve Muğla Otel Fiyatları

Buraya yolumuz düştüğünde hem plajlarında deniz, kum ve Güneş üçlüsünü görürsünüz. Hem de tarihi yerleri gezersiniz. Yine birçok doğal güzellik de bulunur. Bunları ayrıntıları görmek için lütfen TIKLAYINIZ. Şimdi ise siz değerli okurlarımız için buraya geldiğiniz de mutlaka uğramanız gereken 10 yer yazdık umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa ekleyebilirsiniz.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum merkezinde Göktepe Dağının eteklerinde yer alan antik tiyatro Kral Satrap Mozolus Döneminde M.Ö. 337 yılında inşa edilmiştir. 13 bin seyirci kapasitesi ile yapılan antik tiyatro çeşitli zamanlarda onarımlardan geçerek günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır.

Bodrum’da düzenlenen birçok festivale ev sahipliği yapan antik tiyatro günün her saati ziyarete açıktır. Bu muhteşem ve devasa antik tiyatroyu ziyaret edebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca Bodrumda bulunan tarihi öneme sahip Kral Mozolus’un Mezarı ve Myndos Kapısını da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Bodrum Kalesi

Bodrum’un önemli sembollerinden olan Bodrum Kalesi ilçe merkezinde yer almaktadır. Bodrum Kalesi Saint Jean Şövalyeleri tarafından 15. yüzyılda iki liman arasında bulunan bir kayalık üzerine inşa edilmiştir.

Kare planlı olarak yapılan Bodrum Kalesinin içinde çeşitli ülkelerin adını alan kuleler bulunmaktadır. Bu kuleler; Fransız Kulesi, İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, Yılanlı Kule ve İngiliz Kulesidir. 7 kapısı bulunan Bodrum Kalesinin her kapısında farklı hayvan figürlerinden oluşan armalar bulunmaktadır.

İhtişamlı bir mimariye sahip Bodrum Kalesinde yer alan 14 sarnıç, kale korugan, II. Mahmut tuğrası, asma köprü ve su hendeği büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Günümüze sağlam olarak ulaşan Bodrum Kalesi; Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir. Türkiye’nin tek su altı müzesi olan Sulatı Arkeloji Müzesinde su altında bulunan eserler sergilenmektedir.

Özellikle bu müzede sergilenen Doğu roma Batığı, Cam Gemisi, Uluburun Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu oldukça dikkat çekmektedir. Bodrum Kalesi pazartesi dışında her gün ziyarete açıktır.

Sarıgerme Plajı

Ortaca ilçesinde Sarıgerme mevkinde yer alan Sarıgerme Plajı 12 km uzunluğu, kumsalı, temiz denizi ve ormanlar ile kaplı çevresi ile dikkat çekmektedir. Sarıgerme Plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilir ve güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Zeytinlikuyu Plajı

Milas ilçesinde çok sayıda doğal güzelliğe sahip plajlar bulunmaktadır. Milas ilçe merkezine 30 km uzaklıkta Kıyıkışlacık Mevkinde bulunan Zeytinlikuyu Plajı her yıl binlerce turist almaktadır. Zeytinlikuyu Plajı temiz denizi ve ormanlık yapısı ile tatilcilerin gözde yerlerindendir.

Sakin bir tatil isteyenler Zeytinlikuyu Plajını tercih edilebilir. Ayrıca Milas ilçesinde bulunan Çökertme Koyu, Güllük Körfezi ve Uyku Vadisini de gezmenizi tavsiye ederim.

Milas Müzesi

Milas ilçe merkezinde Hayıtlı Mahallesinde yer almaktadır. İki katlı bir binaya sahip Milas Müzesinde çok sayıda tarihi eser sergilenmektedir.

Milas Müzesinde Milas ilinde yer alan antik kentlerde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen tarihi buluntular sergilenmektedir.Ayrıca Milas Müzesinin bahçesi açık sergi alanı olarak kullanılmaktadır.

Dalaman Çayı

Dalaman ilçe sınırlarında yer alan Dalaman Çayı adrenalin arayanların gözde yerlerindendir. Rafting için en çok tercih edilen yer olan Dalaman Çayı çılgınca akan suları ile hem eğlence imkanı sunmakta hem de dinlenmek isteyenlerin tercih noktalarındandır.

Dalaman Çayında zorluk seviyesine rafting yapılmaktadır. Yeni öğrenenler için rafting yapma imkanı da bulunmaktadır. Eğlenceli anlar geçireceğiniz Dalaman Çayına gitmenizi tavsiye ederim.

Cennet Adası

Ada olarak anılan Cennet Adası aslında yarımadadır. Cennet Adasına tekne ile ya da Yalancı Boğazdan eşsiz manzara eşliğinde yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Deniz ve doğanın buluştuğu Cennet Adası huzurlu bir ortam arayanların gözde yerlerindendir. Cennet Adasında bulunan iskelenin çevresinde restoran ve kafeler bulunmaktadır. Burada oturup denizin ve adanın muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Ormanlar ile kaplı Cennet Adasında doğal güzelliğe sahip bir mağara bulunmaktadır. Sarkıt ve dikitleri ile etkileyici bir güzellik oluşturan mağarayı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Marmaris Kalesi ve Müzesi

Marmaris ilçe merkezinde Yat Limanının arkasında yüksek bir tepeye inşa edilen Marmaris Kalesi kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. 1991 yılında restore edilen Marmaris Kalesi müze olarak hizmete açılmıştır.

Marmaris Müzesi olarak kullanılan kalede 7 tane kapalı mekan bulunmaktadır. Giriş mekanı iç bahçeye açılan Marmaris Müzesinin iki kapalı mekanı arkeoloji eserlerinin sergilendiği salon olarak kullanılmaktadır. Bu iki salonda çeşitli kazı yerlerinde yapılan çalışmalar sonucu elde edilen Helenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait arkeolojik eserler sergilenmektedir.

Kalenin bir bölümü ise etnografya salonu olarak kullanılmaktadır. Etnografya Salonunda ise dokuma, halı, kilim, mutfak eşyaları ve süs eşyaları sergilenmektedir. Kalenin diğer kapalı alanları ise sanat galerisi, büro ve depo olarak kullanılmaktadır. Marmaris’in tarihine şahit olacağınız bu müzede kalenin surlarına çıkıp harika manzarasını da izleyebilirsiniz.

Bitez Plajı

Bodrum denilince akla deniz, kum ve güneş gelir. Her tarafı plajlar ile dolu Bodrum’da bulunan Bitez şehrin en gözde tatil bölgelerindendir. Bodrum merkezine 8 km uzaklıkta yer alan Bitez Plajı Mavi Bayrak ödülüne sahiptir.

Yüzmek için en ideal yer olan Bitez Plajı tertemiz denizi, kumsalı ve güneşi ile dikkat çekmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan Bitez Plajında su sporları da yapmak mümkün. Yeşil tabiatı ile mavi denize uyum sağlayan Bitez Plajı çevresinde kafe ve restoranlar da bulunmaktadır.

Güzel bir tatil ve denizin tadını doyasıya çıkarmak için Bitez  Plajını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Bodrum’da bulunan Gün Batımı Plajı, Bardakçı Koyu, Kumbahçe Sahili, Bağla Koyu, Fener Plajı,  Cennet Koyu ve Kadıkalesi Plajını da tercih edebilirsiniz.

Ölüdeniz

Fethiye ilçe merkezine 11 km uzaklıkta bulunan Ölüdeniz güneşi, kumu ve tertemiz suyu ile dikkat çekmektedir. Sarp kayalıklar ve yeşillikler ile çevrili olan Ölüdeniz görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir.

Muhteşem bir güzelliğe sahip Ölüdeniz çok sayıda gezi alternatifini de içinde barındırmaktadır.Dünyanın en güzel kumsalı seçilen ve mavi bayrak ödülü olan Ölüdeniz Plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca Ölüdeniz’in yanında yer alan günübirlik dinlenme tesisi olarak yapılan orman içinde yer alan Ölüdeniz Tabiat Parkına da gidebilirsiniz.

Bu tabiat parkında günübirlik tatil yapabilirsiniz. Yemyeşil tabiata sahip bu parkta yamaç paraşütü de yapılmaktadır. Ölüdeniz muhteşem görüntüsü eşliğinde yamaç paraşütü yapmanın keyfine varabilirsiniz.Ayrıca Kıdrak Tabiat Parkı olarak anılan Ölüdeniz Tabiat parkında tarihi kalıntılar da bulunmaktadır.

Bu tabiat parkında doğa yürüyüşü yapabilir ve olta ile balık tutabilirsiniz. Ölüdeniz’den tekne turları ile mavi yolculuk yapabilir ve Kelebekler Vadisi ile Gemiler Adasına gidebilirsiniz.

Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent Milli parkı 15 yıl önce bir çoban tarafından bulunmuş devasa bir vadi ve kanyondur. İki dağ arasında yer alan muhteşem güzelliğe sahip v içinde bir ırmak bulunan bir yerdir. Eşen Çayının üzerinde bulunan kanyonda yürüme alanı bulunmaktadır. Saklıkent Milli parkı doğa yürüyüşü, olta balıkçılığı, fotoğrafçılık, rafting ve piknik yapmaya elverişlidir.

Marmaris Milli Parkı

Akdeniz ve Ege Bölgelerinin geçiş bölgesinde Muğla ili sınırları arasında yer alan Marmaris Milli Parkı çeşitli ağaçlar ile kaplı doğal güzelliğe sahip bir alandır. Milli park içinde çok sayıda ağaç türü ve hayvan türü bulunan orman, Antik Phykos Kenti, Amos Kentinin tarihi kalıntıları, bakir kıyılar, zengin bitki ve hayvan çeşitliğine sahip Cennet Adası, anıt ağaçlar, piknik ve kamp alanları bulunmaktadır.

Azmak Nehri Tekne Turu

Türkiye’nin en güzel nehirlerinden birisi olan Azmak nehrinde, tekne turu yapabileceğiniz gibi, kenarında yer alan restoranlardan balıkta yiyebilirsiniz. Muğla Akyaka Gökova’da bulunan ve yerli,yabancı turist akınına uğrayan Azmak nehrine geldiğiniz zaman muhteşem keyifli zamanlar geçireceksiniz. Vaktinizi biraz daha eğlenceli hale getirmek içinse Tekne turlarını deneyebilirsiniz.

Kabak Koyu

Kabak Koyu, Muğla kentimizin Fethiye ilçesinde bulunmakta olup yalnız takılmak isteyenler ve muhteşem doğayı sevenlerin gözde yerlerinden birisidir. Öncelikle Kabak Koyuna gelmek için arazi araçlarına ihtiyacınız olduğunu söylemek istiyoruz. Çünkü koya gelebilmek için köyden arazi araçları temin etmeni gerekmektedir.

Kabak Koyunda ayrıca konaklama ihtiyaçlarınızı giderebilmek için Bungalov evler ve çadır kiralayabileceğiniz yerler var. Bundan dolayı kalma sıkıntısı yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Ayrıca tekne il gelmek isteyenler için ise Kelebekler vadisinden her gün kalkan mavi turlar ile bu koya gelebilirsiniz. Doğası, plajı ve sıcak ortamı ile her yıl gelmek isteyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Okluk Koyu

Okluk Koyu, Dünyanın ve Türkiye’nin en güzel koylarından birisi olup Muğla ilimizin Marmaris ilçesine bağlı süper ötesi bir koydur. Okluk Koyuna gitmek için öncelikle Marmaris ilçemize gelmelisiniz. Daha sonra ise Karaca Söğüt’e geçerek bu koya varış yapabilirsiniz. Okluk Koyu bildiğiniz gibi geçmişte Turgut Özal’ın sıklıkla geldiği bir koydu ve koruma statüsündeydi. Ancak rahmetli Cumhurbaşkanı Özal vefat edip Allah’ın rahmetine kavuştuktan sonra bu koy piknikçilerin sık uğradığı bir alan haline geldi. Bundan dolayı gittiğinizde çevreyi biraz kirli görürseniz şaşırmayın sakın.

Gökova Körfezi

Gökova Körfezi Muğla-Bodrum-Marmaris hattında bulunmakta olup, ülkemizin en önemli koylarını bulundurmaktadır. Gökova Körfezi Muğla-Marmaris ilçesi arasındaki kara yolunun 15.km. de yer almakta olup muhteşem doğal manzarası ve tepeden sizleri büyüleyecektir.

Çatı Koyları

Çatı Koyları Muğla ilimizin Marmaris ve Datça arasındaki Amazon bölgesinde yer almakta olup genellikle deniz tarafından ulaşımı olan mükemmel bir koydur. Genellikle dedik çünkü pek çok kişi bu koya sadece deniz yoluyla ulaşımın olduğu düşünür.

Bu kısmen doğrudur ancak Marmaris tarafından gelirken Balakaşıran-Çakal Karia yolu üzerinde aracınızı park edip bir 20 dakika yürüdükten sonra bu muhteşem koya gelebilirsiniz. S şeklini alan koy, bölge yapısı itibariyle çok fazla rüzgar almadığı için suyu masmavi ve muhteşem görünmektedir. Çatı koyu Datça ilçe merkezine ise 45 km mesafededir. Fakat ilçede kalkan teknelerle deniz yoluyla buraya gelebilirsiniz.

Sedir Adası

Ula; Muğla’ya bağlı bir ilçedir. Ula ilçesi Muğla il merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Temiz bir havaya sahip Ula ilçesi huzurlu ve sakin yapısı ile dikkat çekmektedir. Ula ilçesinde gezilecek tarihi ve turistlik yerler şunlardır:

Ula Evleri: Önemli bir turizm merkezi olan Ula tarihi evleri ile dikkat çekmektedir. Ula ilçesinin ara sokaklarında bulunan Ula evleri ahşap işçiliği ve tarihi mimarisi ile görülmesi gereken yerlerdendir. Ula evleri içinde en dikkat çeken Nail Çakırhan Evidir. Akaya bölgesinde bulunan Nail Çakırhan Evi Nail Çakırhan isminde bir şahsa aittir. Ula mimarisine uygun olarak yapılan bu ev ilçenin en gözde evlerindendir.

Kadyanda Antik Kenti

Kadyanda Antik Kentine giderseniz Roma dönemine,orada bulunan kalıntılarla beraber yapabileceğiniz benzeri bulunmaz bir yolculuk olur sizin için. Kandyanda Antik kenti engebeli bir dağ yamacına konumlanmistir. Kalerinin harap olan pencerelerinden baktiginizda gördüğünüz manzaranın muazzamligina gittiğinizde şahit olacaksınız.

Bu kente ugradiginizda mutlaka rahat bir ayakkabi giymeli ve yaniniza su almalisiniz. Kadyanda Antik Kenti denizden 900 metre yuksekliktedir. Kadyanda Antik çağda Kavnos Araxa yolu üzerinde yer alan bir antik kenttir. Antik kentin bir kısmı yol olmuşsa da kentin etrafında bulunan stadyum, hamam, anfitiyatro size o zamani hissettirecek yapıdadır hala.

Kentin tarihine baktigimizda M.ö 5.yy la dayanacak kadar eskidir M.ö 168-67de Likya birliğine dahil olan kent sikke bastiran 24 kentten biri olmustur.Kent Roma döneminde önem kazanmistir. Kadyanda Lykia tipi mezarlari taninmakla beraber diğer tarafindaki silindirik Mousuleum dikkat çekmektedir. Ayrica bölgede bir çok sarnıç bulunmaktadir. Kent 1992 yilinda Fethiye Müze Müdürlüğünce kurtarma calismalari yapılmış ve alani rahat gezebilmek için bir gezi yolu yapılmıştır.

Balıkpazarı Açık Hava Müzesi

Yaz turizmi için en çok tercih edilen illerden biri de şüphesiz Muğla’dır. Burada deniz, kum ,güneş insanı büyülemektedir. Her yaz binlerce insan tatil için buraya akın ediyor. Fakat Buraya tatil yapmaya gidince bir de tarihi yapılara şahit oluyorsunuz. Bu yapılardan biri de Balıkpazarı Açık Hava Müzesidir. Bu yapıları görmeden dönmemelisiniz.

Düşünsenize hem tatilinizi yapıyorsunuz hem de tarih yapıları geziyorsunuz. Bir vuruşta iki kuş deyimi bunun için söylemişlerdir herhalde. İlimizde birçok tarihi yapıyı görmeniz mümkündür. Milas ilçemize uğrayınca burada birçok tarihi yapıya şahit oluyorsunuz. İlçenin 28 km ötesinde çok tatlı ve şirin bir köy bulunmaktadır.

Bu köy Kıyıkışlacık köyüdür. Burada bulunan İasos Antik Kenti’nde İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi’ne sırayla; Selevkilerin, Alinda Beyi Olympikhos’un, M.Ö. 201 yılında Makedonya, M.Ö. 219 yılında Romalıların hakimiyetine girmiştir. Bu anıt kent yakınında bulunan birçok anıt mezar bulunmaktadır. Anıt Mezarların Roma dönemine ait olunduğu söylenmektedir. Bu mezarlardan biri de Palık Pazarıdır. Mezar 1993 yıllında restore edip 1995 yıllında müze olarak açılmıştır. Bu müzede İasos Antik kentinde yapılan kazılarda bulunan eserler sergilenmektedir.

Turgut Şelalesi

Muğla ili, Marmaris ilçe sınırında bulunan Turgut Şelalesi, Yaklaşık 4 metre yükseklikten akan suyun oluşturduğu manzara görülmeye değerdir. Buraya yaz aylarında birçok yerli ve yabancı turist tarafında ziyaret edilmektedir. Şelale suyu oldukça soğuktur. Yazın kavurucu sıcaklığında buraya gittiğinizde huzur bulursunuz. Burada bulunan gölete yüzebilirsiniz. Şelale çevresinde küçük restoranlar bulunmaktadır. Burada yöresel ev yemekleri ve alabalık yiyebilirsiniz. Ayrıca su sporları yapmak içinde oldukça ideal bir yerdir.

Uzunyalı Plajı

Muğla ili, Marmaris ilçe sınırında bulunan Uzunyalı Plajı, 10 km uzunluğu, kumsalı, temiz denizi ve kıyısında sıralanan birçok restorana ve cafeye sahip harika bir yerdir. Turizmin en önemli yerlerinden olan Marmaris ilçesinde çok sayıda doğal güzelliğe sahip plajlar bulunmaktadır. Bunlardan biri de Uzunyalı Plajı’dır. Bu plaj yaz sezonunda yerli ve yabancı birçok turist tarafında ziyaret edilmektedir. Burada sevdiklerinizle birlikte dinlenip huzur içinde bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Yuvarlak Çayı

Muğla ili, Köyceğiz ilçe sınırında bulunan Yuvarlak Çayı, ülkemizin soğuk çayı olarak bilinir. Köyceğiz ve Ortaca ilçeleri arasında kalan Topgözü Kanyonunda bulunan Yuvarlak Çayı, Sandras Dağının kar sularından besleniyor. Bu nedenle ısısı oldukça düşüktür. Yaz aylarında Muğla’da sıcaklık 20-30 derece arasında değişirken burada oldukça serin bir hava hakimdir. Sebebi ise bu çayın soğuk suyudur. Yaz aylarında Muğla’nın kavurucu sıcaklığında bunalanların akın ettiği bir yerdir. Çay kenarında çok sayıda küçük restoranlar bulunur. Bu mekanlarda öğle saatlerine kadar kahvaltı servisi öğlen ile birlikte yemek servisi yapılmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir gün yaşayabilirsiniz.

Beçin Kalesi

Muğla ili, Milas ilçe sınırında bulunan Beçin Kalesi, Bizans döneminde inşa edilen tarihi bir yerdir. Beçin Kalesi, Menteşeoğulları döneminde onarılarak kullanılmıştır. Surlar ile çevrili Beçin Kalesi 1974 yılında restore edilerek günümüze sağlam olarak ulaşması sağlanmıştır. Beçin Kalesi içinde hamam, sarnıç kalıntıları ve Bizans Şapeli bulunmaktadır. Ayrıca kalenin iç bölümünde Menteşeoğulları Döneminden kalma Yelli Cami ve Medresesi, Orhan Bey Cami, Kara Paşa Medresesi ve Kızılhan bulunmaktadır. Bu tarihi yapılar günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Beçin Kalesi gezinizde bu tarihi yapıları görebilirsiniz.

Marmaris Saklı Göl

Muğla ili, Marmaris ilçe sınırında bulunan Saklı Göl, yemyeşil doğasıyla, muhteşem doğa görüntüsüyle size cennetti aratmayacak harika bir yerdir. Marmaris tatilinizde buraya gelip huzur bulabilirsiniz. Burada sevdiklerinizle birçok farklı etkinliğe katılabilirsiniz. Güneşin doğuşuyla birlikte buraya gelip sevdiğinizle kahvaltı yapıp harika doğa görüntüsüyle huzur bulabilirsiniz.

İztuzu Plajı

Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan Beldesi yakınlarında yer alan İztuzu Plajı bir tarafında tatlı su, diğer tarafında tuzlu su bulunması nedeniyle dünyadaki eşsiz plajlar arasındadır. Plaj 5400 metre uzunluğuna sahiptir İztuzu plajında caretta carettalar yaşamaktadır. İztuzu Plajı ülkemizde doğal halini korumuş nadir plajlar arasında yer almaktadır. İztuzu plajında hem tatlı suya sahip gölet hem de deniz bulunmaktadır. Masmavi şeffaf bir denize, altın sarısı incecik kumlara sahip olan İztuzu plajında sevdikleriniz ile güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Muğla ilinin Bodrum ilçesinde yer alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi St. Jean Şövalyeleri tarafından inşa edilen tarihi Bodrum Kalesi’nde hizmet vermektedir. Bodrum Kalesi’nin tamamı Bodrum Müzesi’nin sergileme alanı olarak kullanılmaktadır. Kale içinde yer alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesine Bodrum Limanından giriş yapılmaktadır. Müze girişinde Halikarnas Balıkçısı, Cevat Şakir Kabaağaçlı ile Herodot’un büstleri bulunmaktadır.

Fethiye Müzesi

Muğla ili, Fethiye ilçe sınırında bulunan Fethiye Müzesi, 1960’lı yılların başında tasarlanmış, 1987 yıllında yeni yapılan binasında hizmete girmiştir. Fethiye Müzesi; Arkeolojik ve Etnografya olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Mavi Mağara

Muğla ili, Kaş ilçe sınırında bulunan Mavi Mağara, İlk olarak 1972 yılında Jeolog Dr. Temuçin Aygen tarafından keşfedilmiş olup 50 metre uzunluğunda 40 m genişliğinde ve 15 m yüksekliğinde heybetli bir yerdir. Geçmiş yıllarda Foklara ev sahipliği yapan mağara, Günümüzde ise turistlerin teknelerle ziyaret ettiği bir yerdir.

Akdeniz’in tadını çıkararak tekne ile mağaraya ulaştığınızda mağaranın ihtişamlı güzelliğine hayran kalacaksınız. Doğal bir güzelliğe sahip Mavi Mağaraya her yıl binlerce turist uğramaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte harika zaman geçirebilirsiniz. Buraya gelmişken manzaraları ölümsüzleştirmeyi ihmal etmeyin.

İncirliin Mağarası

Muğla ili, Milas ilçe sınırında bulunan İncirliin Mağarası, 2014 yıllında çalışmalar yapıldıktan sonra turizme kazandırılmıştır. Ülkemizin en güzel mağaralarından biri olup içresinde sarkıt, dikit ve travertenin oluşturduğu harika manzaralar görülmeye değerdir. İncirliin Mağarası’nın toplam uzunluğu 345 m olup 155 m’si turizme açıktır.

Burada bulunan Uyku Vadisinde irili ufaklı yaklaşık 40 mağara bulunur. Bunların içinde en popüler olanı İncirliin Mağarasıdır. Diğer ismi “Gökçeler Mağarası”dır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika zaman geçirebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken harika görüntüleri ölümsüzleştirmeyi ihmal etmeyin. Mağara’ya 1 km uzaklıkta mesire yeri bulunur. Buraya yürüyerek gelip piknik de yapabilirsiniz.

Stratonikeia Antik Kenti

Muğla ili, Yatağan ilçe sınırında bulunan Stratonikeia Antik Kenti, M.Ö 3. yüzyılda Suriye kralı I. Selevkos eşi Stratonike adına kurulmuştur. Karia Bölgesinin önemli kentlerinden olan antik kent adını Seleukos Kralı Antiokhos’un karısı Stratonike’den almıştır.

Bu antik kentte yer alan kale kalıntıları, ana giriş kapısı, oda mezarları, küçük bir tiyatro, küçük bir tapınak ve akropol bölümün bir kısmı günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte gelip tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Toparlar Şelalesi

Muğla ili, Köyceğiz ilçe sınırında bulunan Toparlar Şelalesi, yaklaşık 3-4 metre bir yükseklikten akıp, 20-30 metre çapında bir göle dökülmektedir. Köyceğiz Gölü’nün kuzeyinde bulunan bulunan şelale, sıcak yaz günlerinde yöre halkının serinlediği doğal bir havuzdur. Su hacmi yıl boyunca pek az değişime uğrayıp hep akmaktadır. Bu şelale birçok film sahnesine konu olmuştur.(Örneğin Mavi Göl Filmi) Burası kesinlikle gezilip görülmeye değer bir doğal güzelliktir. Burada piknik yapabilir, Gölde yüzebilir veya doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Sevdiklerinizle huzurlu bir gün yaşamak istiyorsanız buraya gelmelisiniz.

Yuvarlakçay Yeşil Vadi

Muğla ili, Köyceğiz ilçe sınırında bulunan Yuvarlakçay Yeşil Vadi, Kaynayan suların yüzeye çıkması sonucu oluşan harika bir doğal güzelliktir. Buraya özellikle yaz aylarında çok sayıda ziyaretçi uğramaktadır. Yazın bunaltıcı sıcaklığında veya şehrin gürültü ve stresinden bunalanlar kendilerini burada buluyorlar. Her ağacın altında suyun çıktığını görünce hayretler içerisinde kalacaksınız. Buraya sevdiklerinizle gelip güzel bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan restoranlarda harika yemekler yiyebilirsiniz.

Telmessos Antik Kenti

Muğla ili, Fethiye ilçe sınırında bulunan Telmessos Antik Kenti, MÖ 3. bin yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Telmessos Antik Kenti ismini Apollon’un oğlu Telmessos’tan alındığı rivayet edilmektedir. Köklü bir geçmişe sahip Fethiye’de bulunan Telmessos Antik Kenti binlerce yıllık tarihi geçmişi ile dikkat çekmektedir.

Fethiye ilçesinde yer alan ilk yerleşim yeri olan Telmessos Antik kentinden günümüze kadar ulaşan kaya mezarları ve 6000 kişilik Roma Döneminde inşa edilen Bizans Döneminde ise onarılan antik tiyatro bulunmaktadır. Modern Fethiye ilçesine tarihi bir doku kazandıran Telmessos Antik Kenti görülmesi gereken tarihi yerlerdendir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Turgutreis Merkez Cami

Muğla ili, Bodrum ilçe sınırında bulunan Turgutreis Merkez Camii, gezilip görülmesi gereken harika bir yapıdır. Bodrum bölgesindeki en büyük cami olarak bilinir. İki minaresiyle bölgeye farklı bir renk katmıştır. Birçok yerde hemen fark edilen bu cami oldukça modern bir mimarisi vardır. Denize oldukça yakın bu caminin pek bir tarihi yoktur. Buraya yolunuz düşerse bu camiyi mutlaka ziyaret edin.

İasos Antik Kenti

Muğla ili, Milas ilçe sınırında bulunan İasos Antik Kenti, M.Ö. 5. yüzyılda Argoslular tarafında kurulduğu tahmin edilmektedir. İasos Antik Kentinde yapılan kazılarda çok sayıda tarihi yapıya ulaşılmıştır. Bunlar; büyük surlar, su kemerleri, agora, tiyatro, mezar taşları’dır. Bu tarihi yapılar, Balıkpazarı Açık Hava Müzesinde sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu antik kentte uğrayıp bu yapıları yakında görebilirsiniz.

Dalyan Camii

Muğla ili, Ortaca ilçe sınırında bulunan Dalyan Camisi, 1514-1518 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman tarafında inşa ettirilmiştir. Cami geniş bir avlu içinde bulunmaktadır. Kare planlı, tek kubbeli bir yapı olup avlusunda minare ve şadırvan bulunur. Eski ve bir o kadar huzur verici olan bu camiyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Birçok kez onarım gören cami günümüzde iyi durumda olup ibadette açıktır.

Marmaris Aşıklar Yolu

Muğla ili, Marmaris ilçe sınırında bulunan Eski Marmaris yolu veya halk arasında Aşıklar yolu olarak bilinen bu güzergah herkesin gelip görmesi gereken bir yerdir. Bu yol, Yeşilçam filmlerinin unutulmaz birçok sahnesi burada çekilmiştir. Bu yol aslında uzunca bir yol olup etrafı okaliptus ağaçları ile donanmış.(1938 yıllında dönemin Muğla Valisi Recai Güreli döneminde 700 okaliptus ağacı dikmiştir. )

Gemiler Adası

Muğla ilinin Fethiye ilçesinin güney ucunda ve ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıkta yer alan Gemiler Adası köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Gemiler Adası üzerinde Bizans Dönemi’nden kalma beş tane kilise bulunmaktadır. Gemiler adasının karşısında Gemile koyu ve plajı bulunmaktadır. Muazzam bir görünüme sahip olan Gemile Adası ve çevresi 1. derece doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Açık hava müzesi niteliğinde olan Gemiler Adası sit alanı girişinde 5 TL ücret alınmaktadır.

Şeyh Bedreddin Türbesi

Muğla’nın Milas ilçe sınırında bulunan Şeyh Bedreddin , 1961 yıllında burada bulunan 2. Mahmut Türbesine defnedilmiştir. Şeyh Bedreddin Mahmud veya Simavnalı Bedreddin 1359 yıllında dünyaya geldi. 1416 yıllında devlet tarafında idama mahkum edildi. Yunanistan’da bulunan Serez Çarşısında idam edilip buraya gömüldü. Uzun yıllar burada kaldı. 1924 yıllında Kemikleri İstanbul’a getirildi. 1961 yıllında ise Muğla Milas’ta bulunan 2. Mahmut Türbesine defnedildi. 1840 yıllında inşa edilen bu türbenin mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Knidos Antik Kenti

Muğla ili, Datça ilçe sınırında bulunan Knidos Antik Kentinin geçmişi M.Ö. 2000 yılına dayanmaktadır. Knidos Antik Kenti Datça ilçesinde antik zamanda hükümdarlık süren Dorlar döneminden kalmıştır. Tarihi çok eskilere dayanan Datça ilçesinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Bu tarihi yapıların içinde en eskisi ve en önemlisi Knidos Antik Kentidir.

Bu antik kentte çok sayıda tarihi yapı bulunur. Knidos Antik Kentinde bulunan 8 bin kişilik antik tiyatro, güneş saati ve Demeter Mabedi bu antik kentin en önemli eserlerindendir. Ayrıca antik kentte bulunan Knidos Feneri görülmesi gereken tarihi eserlerdendir. Günümüzde açık hava müzesi olarak hizmet eden bu antik kenti mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şehrin tarihini burada daha rahat inceleyebilirsiniz.

Tlos Antik Kenti

Muğla ili, Seydikemer ilçe sınırında bulunan Tlos Antik Kenti, M.Ö. 2000 yılında kurulmuştur. Likya’nın en eski yerleşim yeri olan Tlos Antik Kentten günümüze çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Bizans Döneminden de kullanılan antik kentte Bizans Döneminden kalma tarihi eserler de bulunmaktadır.

Tlos Antik kentinde yer alan tiyatro, şehir suları, agora kalıntıları, yazıtlı mezarlar ve kilise kalıntıları günümüze ulaşan tarihi yapılardır. Günümüzde açık hava müzesi olarak hizmet eden bu antik Kentini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Burada tarihe yolculuk yaparak şehrin tarihini daha yakında öğrenmiş olursunuz. Buraya yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist akın etmektedir.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Muğla’nın Bodrum İlçesinde yer alan Zeki Müren Sanat Müzesi 1996 yılında vefat eden Zeki Müren’in yaşamının son yıllarını geçirdiği evi 2000 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Zeki Müren Sanat Müzesi iki katlı bir binaya sahiptir. Zeki Müren tarafından bu evin sadece alt kat kullanıldığı için Kültür Bakanlığı tarafından alt kat sanatçının yaşadığı şekli ile dekore edilmiştir. Üst katına ise müze görünümü verilmiştir.

Likya Yolu

Likya Yolu, Fethiye’den Antalya‘ya kadar uzanan toplam 535 km’lik bir parkurdur. Bu yolu 1999 yılında İngiliz/Türk amatör tarihçi Kate Clow tarafından hizmete açmıştır. Yaklaşık 540 km’lik bu yolu yürüyerek 29 günde bitirebilirsiniz. Rotanız; Roma yolları, eski patikalar ve katır yollarından oluşur. Yol boyunca birçok farklı etkinliğe katılabilirsiniz.

Yol üzerinde bulunan pansiyon, otel veya köy evlerinde konaklayabilir yine aynı şekilde buralarda yeyip içebilirsiniz. Ayrıca su kenarlarında kampta kurabilirsiniz. Bu yol; Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş rotasıdır. Buraya birkaç arkadaşınızla plan yapıp harika bir yürüyüş gezisi yapabilirsiniz. Bu yol boyunca yaşadığınız veya gördüğünüz güzellikleri bol bol ölümsüzleştirmeyi ihmal etmeyin.

Fethiye Kelebekler Vadisi

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Kelebekler Vadisi sahip olduğu endemik türleri bakımından dünya mirası olarak korunması önerilmiş yüz dağdan biri olma özelliğine sahiptir. Babadağın eteklerinde yer alan Kelebekler Vadisinin geçmişi MÖ 4. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan Kelebekler Vadisi 1995 yılında 1. dereceden doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Tavşan Adası

Bodrum ilçesinin Gümüşlük beldesinde yer alan Tavşan Adası Gümüşlük ’ün iki güzel sahili birbirinden ayrına yürüyerek ulaşılan bir adadır. Tavşan Adası içinde çok sayıda tavşan bulunmasından dolayı bu adı almıştır. Denizin altında bulunan ve günümüzde görünmeyen yarı yıkık tarihi geçit üzerinden geçerek adaya ulaşabilirsiniz. Adanın muhteşem manzarasını seyir edip tavşanları besleyebilirsiniz.

Gizlikent Şelalesi

Muğla ili, Seydikemer ilçe sınırında bulunan Gizlikent Şelalesi, yeşillikler arasında gizlenmiş doğal güzelliği ve manzarası ile ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır. Uzun merdivenlerden indikten sonra tam bir doğa harikası olan kayaların arasına gizlenen çılgınca akan Gizlikent Şelalesine ulaşacaksınız. Serin havası ve akan su sesi ile huzur veren şelale, özellikle yazın kavurucu sıcaklığında en çok tercih edilen yerlerden biri olmaktadır. Buraya gelip şelalenin harika güzelliğini görüp bol bol fotoğraf çekebilirsiniz, Piknik yapabilirsiniz veya doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Köyceğiz Gölü

Muğla ilinin Köyceğiz ilçesinde yer alan Köyceğiz Gölü bir tatlı su gölüdür. 53 km’lik bir alana sahip olan Köyceğiz Gölü ayaklı göl sınıfına girmektedir. Dünyada Köyceğiz gölüne benzer 7 adet göl bulunmaktır. Köyceğiz Gölü üzerinde farklı boyutlara sahip adacıklar bulunmaktadır.

Şövalye Adası

Megri Adası ve Fethiye Adası olarak da bilinen Şövalye Adası Antalya’nın Fethiye ilçesinde yer almaktadır. Şövalye Adası Fethiye körfezini kapatan ince uzun bir adadır. bölgede bulunan Adalar içinde üzerinde yerleşim yeri bulunan tek adadır. Fethiye Şövalye Adasının batı tarafında Kızılada, doğu tarafında Çalış Plajı, güney tarafında Fethiye ve kuzey tarafında ise Fethiye Körfezi bulunmaktadır.

Şövalye Adası üzerinde otel, apart otel, restoran, plajlar ve piknik alanları bulunmaktadır. Yazın en sıcak yaz günlerinde bile Akdeniz melteminin serinlettiği Şövalye Adası Fethiye’nin vazgeçilmez yerlerinden biridir.

Muğla Kurşunlu Camii

Muğla kent merkezinde bulunan Kurşunlu Camii, 1493 yıllında Menteşe beylerinden Esseyyid Şucâeddîn Bey’in isteğiyle İnşa edilmiştir. Muğla kent merkezinde bulunan bu cami, 15. yüzyıl Osmanlı dönemine klasik Osmanlı mimarisi özelliği taşır. İlk inşa edildiğinde medrese olarak hizmet vermiştir. Daha sonra cami olarak hizmet vermeye devam etmiştir.

Bu caminin diğer camilerden ayıran en önemli özelliği 1853 yılında gördüğü tamir sırasında kubbesinin kurşunla kaplı olmasıdır. İsmi de buradan gelmektedir. Yarım asırdır birçok kez onarım gören cami günümüzde iyi durumda olup ibadete açıktır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin. Cami içindeki süslemeler oldukça dikkat çekicidir.

Halikarnas Mozolesi

Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen yapı, kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştirilip iki büyük medeniyetin ortak bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. İlk yapıldığında 32 x 38 metre ebatlarında bir yapıydı. 4 ana bölümden oluşuyordu. En altta kaide, üzerinde 36 İon sütunlu tapınak, onun da üzerinde 24 basamaklı piramit şeklinde bir çatı ve en üstte dört atın çektiği araba içinde Mausolos ve Artemisia heykelleri yer alıyordu.

12. yüzyıla kadar sağlam bir şekilde ulaşan yapı daha sonra burada meydana gelen depremde yerle bir olmuştur. Günümüzde sadece kalıntıları bulunmaktadır. Bu kalıntılar açık hava müzesine dönüştürülmüştür. Burada yapılan kazılarda ortaya çıkan tarihi yapılar burada sergilenmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi yeri ziyaret edin.

Yediler Manastırı

Muğla ili, Milas ilçe sınırında bulunan Yediler Manastırı, M.S. 7.yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yediler Manastırı, iki kilise, bir şapel, sarnıç ve keşiş hücrelerinden oluşur. Bu manastırı özel kılan şey Hz. İsa ve 12 havarisinin freskleri bulunmasıdır. Herakleia Antik Kenti içerisinde bulunan bu yapıyı mutlaka ziyaret edin.

Muğla Müzesi

Muğla kent merkezinde bulunan Muğla Müzesi, 1994 yıllında müze olarak hizmete açılmıştır. Müze Binası, yapı olarak eski bir cezaevi binası seçilmiş ve restorasyonundan sonra müze olarak hizmete açılmıştır. Muğla Müzesi 3 ana bölümden ve 1 adet sanat galerisinden oluşmaktadır.

Akkum Koyu

Muğla ili, Marmaris ilçe sınırında bulunan Akkum Koyu, yaz aylarında sevdiklerinizle birlikte gelip huzur bulacağınız bir yerdir. Bilindiği üzere yaz turizmi denilince akla gelen yerlerden biri de hiç şüphesiz Muğla Marmaris bölgesidir. Burada bulunan birçok plaj ve koy sayesinde her yıl binlerce yerli ve yabancı turist akın etmektedir. Bunlardan biri de Akkum Koyu’dur. Temiz deniz suyu ve sakinliğiyle insanları buraya adeta mıknatıs gibi çekmektedir. Gelen insanlar bir daha gelmek istemektedir. Sizde sakin ve huzurlu bir yerde tatil yapmak istiyorsanız buraya gelebilirsiniz.

Bozukkale Koyu

Muğla ili, Marmaris ilçe sınırında bulunan Bozukkale Koyu, Gecesi ve gündüzü farklı eğlenceler sunan harika bir yerdir. Marmaris’in Bozburun Yarımadası’nda, irili ufaklı adalarla çevrili çok sayıda koy bulunuyor. Bunlardan biri de hiç şüphesiz Bozukkale Koyu’dur. Bu koy yaz sezonu boyunca tıklım tıklım dolmaktadır. Temiz deniz suyu ve harika manzaralı bu koy görülmeye değerdir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfini yaşayabilirsiniz. Burada konaklama, Yeme ve içme yerleri bulunur. Buraya gelmeden önce rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.

Günlüklü Koyu

Muğla ili, Fethiye ilçe sınırında bulunan Günlüklü Koyu, güneş ışığı pek geçirmeyen günlük ağaçlarının bulunduğu alanda yer alan yemyeşil bir doğa harikasıdır. İsmini Günlük ağaçlarında alan bu koy gezilip görülmeye değer bir yerdir. Özellikle gün doğumu ve gün batımında bu harika ağaç kokularını içinize çekip ciğerlerinize bayram edebilirsiniz.

Bu muazzam koyda; orman, deniz, doğa ve yeşili sevenler için bulunmaz harika bir yerdir. Burada piknik yapıp, hamaklarda uzanıp güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. 500 metrelik sahilinde ince kumların üzerinde yürüyüp denize girebilirsiniz. Burada yüzme bilmeyenler içinde oldukça ideal bir yerdir. Çünkü 10 metre kadar denizin içine girdiğinizde derinleşmediğini fark edeceksiniz. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Kumlubük Koyu

Muğla ili, Marmaris ilçe sınırında bulunan Kumlubük Koyu, Orman ve denizin iç içe olduğu yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda bir doğa harikasıdır. Marmaris’e gelen ziyaretçilerin ilk uğradıkları nokta burası olmaktadır. Buraya gelen ziyaretçiler deniz, güneş ve kumsallarda deniz keyfini çıkarmaktadır. Su, 3 – 4 metre sonra derinleşmektedir.

Burada akşama kadar denize girebilir, Saatlerce kitap okuyabilirsiniz. Huzur ve sakinliğin adresi Kumlubük Koyu, gelen ziyaretçileri memnun bir şekilde geri göndermektedir. Burada 3 tane balıkçı bulunur. Bu balıkçılardan harika balık çeşitlerini tadabilirsiniz. Koy ve çevresinde çok sayıda konaklama yerleri de mevcuttur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Bördübet Koyu

Muğla ili, Marmaris ilçe sınırında bulunan Bördübet Koyu, çam ağaçlarının arkasına saklamış bir doğa harikasıdır. Bölge özel koruma alanı olduğu için el sürmemiş bakir doğasıyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. 1 km uzunluğuna sahip bu koy gezilip görülmeye değer bir yerdir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Sessizliğin ve huzurun başkenti olarak kabul edilen bu koyda harika zaman geçirebilirsiniz.

Marmaris Boncuk Koyu

Muğla ili, Marmaris ilçe sınırında bulunan Marmaris Boncuk Koyu, Boncuk gibi masmavi denizi, el değmemiş bir doğa güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakan bir doğal harikasıdır. Marmaris Boncuk Koyun en önemli özelliği kum köpek balıklarının doğal üreme alanları olması ve koruma altında olmasıdır. Hatta Köpek Balıkların 2 üreme vatanı olarak da bilinir.

Şeytan Yalısı

Muğla ili, Milas ilçe sınırında bulunan Şeytan Yalısı, gezilip görülmeye değer bir yer olup görenlerin kendine hayran bırakmaktadır. Şeytan Yalısı’na giderken yol boyunca zeytin ağaçları sizi karşılar, harika deniz eşliğinde yürüyüp buraya ulaştığınızda cennetin bir köşesine vardığınız hissedeceksiniz. Bakir doğasıyla ve muhteşem manzarasıyla mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Denizde yüzmek için sahilin batı tarafını tercih edebilirsiniz. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfini yaşayabilirsiniz.

Uyku Vadisi

Muğla ili, Milas ilçe sınırında bulunan Uyku Vadisi, Mağara, nehirleri, buz gibi şelale suyuyla tam bir doğa harikasıdır. Milas’ta serinliğin adresi olarak bilinen bu vadi, her yıl yaklaşık 20-30 bin kişi ziyaret etmektedir. Yakın tarihte Uyku Vadisi doğal park ilan edilerek turizme kazandırılmıştır. Vadi içerisinde yürüyüş yolları ve dinlenme alanları yapılmıştır.

Buraya gelenler tur eşliğinde harika bir gezi yapmış oluyorlar. Son yıllarda daha çok yabancı turistin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Gelip görenler bir daha gelmek istiyorlar. Vadi içerisinde harika mağara ve şelaleler bulunur. Uyku Vadisinde irili ufaklı yaklaşık 40 mağara bulunur. Bunların içinde en popüler olanı İncirliin Mağarasıdır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika zaman geçirebilirsiniz.

Kızkumu

Muğla ili, Marmaris ilçe sınırında bulunan 600 metre uzunluk ve ortalama 3 metre eninde kızıl kumların oluşturduğu Kızkumu, gezilip görülmeye değer bir tatil yeridir. Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Orhaniye köyünde yer alan Kızkumu, yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafında ziyaret edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz