Gölyaka

Gölyaka Düzce iline bağlı bir ilçedir. Gölyaka ilçesi Düzce il merkezine 20 km, İstanbul’a ise 200 km uzaklıkta yer almaktadır. Düzce’nin en batı ucunda yer alan Gölyaka su kaynakları bakımında zengin bir ilçedir.

Gölyaka Gezilecek Yerler

Çok sayıda yaylalara sahip Gölyaka doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir. Gölyaka ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

  1. Gölyaka Gezilecek Yerler
  2. Gölyaka Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Düzce Gezilecek Yerler
  4. Düzce Gece Hayatı
  5. Düzce’de Gezilecek 10 Yer
  6. Düzce Otelleri ve Düzce Otel Fiyatları
  7. Düzce Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  9. Düzce Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Efteni Gölü: Düzce il merkezine 14 km uzaklıkta Gölyaka ilçesinde yer almaktadır.  Efteni Gölü aslında bir kuş cennetidir. Efteni Gölü üzerinde yer alan su çiçekleri göle farklı bir güzellik katmaktadır.

Efteni Gölüne her yıl çok farklı çeşitte kuş türleri uğramaktadır. Efteni Gölü Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmıştır. Efteni Gölü üstünde yer alan tahta köprü üzerinde yürüyüp gölün muhteşem manzarasını yakından izleyebilirsiniz.

Ayrıca gölün çevresinde yer alan gözlem evinde kuşları yakından gözlemleyebilirsiniz. Muhteşem manzaralara sahip Efteni Gölünde harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Efteni Gölü

Güzeldere Şelalesi: Gölyaka ilçe merkezine 16 km uzaklıkta Güzeldere Köyünde yer almaktadır. Güzeldere Şelalesi Güzeldere Köyünden geçen Bicki Deresi üzerinde yer almaktadır. Güzeldere Şelalesi kademeli olarak blok kayaların üzerinden 135 metre yükseklikten dökülerek muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır.

135 metre yükseklikten dökülmesinden dolayı ülkemizin en yüksek akan şelalesi ve dünyanın da sayılı şelalesindendir. Dar bir vadide yoğun orman dokusu içinde akan şelale ihtişamlı bir görüntü oluşturmaktadır. Her mevsim ayrı bir güzellik oluşturan Güzeldere Şelalesi ilkbahar aylarında rengarenk çiçekler ve yemyeşil ağaçlar ile adeta bir tabloyu andırıyor.

Köpük köpük akan şelalenin sularının sesi ve çevresinde kuşların sesi ile doğal bir musiki oluşturuyor. Güzeldere Şelalesinin çevresinde yer alan ahşap evlerde konaklamak mümkün. Dinlenme tesislerinde bulunan piknik alanlarında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Güzeldere Şelalesi

Toptepe: Gölyaka ilçesine bağlı Gölormanı Köyünde yer almaktadır. Şahin Tepe olarak da anılan Toptepe piknik ve mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Toptepe Düzce Ovasının kuş bakışı izlenildiği muhteşem bir yerdir. Yeşillikler ile kapalı doğal bir güzelliğe sahip Toptepe’de keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Toptepe

Kardüz Yaylası: Gölkaya ilçe merkezine yaklaşık 28 km uzaklıkta yer almaktadır. Düzce’nin en yüksek noktalarından birinde yer alan Kardüz Yaylası kış turizmin vazgeçilmez yerlerindendir. Kardüz Yaylasında kış sporları dışında jeep safari, foto safari, trekking, at binme, kampçılık ve dağ bisikleti gibi sportif aktiviteler yapılmaktadır. Doğal güzelliğe sahip Kardüz Yaylasında her yıl temmuz ayında geleneksel yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Kardüz Yaylasında keyifli anlar yaşayabilir ve doğanın muhteşem manzarasına şahit olabilirsiniz.

Kardüz Yaylası

Bakacak Şelalesi: Gölyaka ilçe merkezine 6 km uzaklıkta yer alan Bakacak Köyünde bulunmaktadır. Bakacak Şelalesi ard arda sıralı 6 tane şelaleden oluşmaktadır. Arda arda gelen şelaleler muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır. Bakacak Şelalesinin çevresinde mesire ve piknik alanı yer almaktadır. Ayrıca Bakacak Şelalesi ve çevresi doğa sporları, bisiklet sporları, doğa yürüyüşü gibi etkinlikler yapılmaktadır.

Gölyaka Şelalesi

Pürenli Yaylası: Gölyaka ilçe merkezine 24 km uzaklıkta yer almaktadır. Doğa harikası bir yer olan Pürenli Yaylası yeşil tabiatı ve rengârenk çiçekleri ile muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır. Doğanın en güzel köşelerinden biri olan Pürenli Yaylasında her yıl geleneksel yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Pürenli Yaylasında kamp, doğa yürüyüşü yapmak mümkün.

Pürenli Yaylası

Kültür Parkı: Gölyaka ilçesinin önemli bir turizm merkezi olan Kültür Park mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Kültür Park mesire alanı dışında golf sahası içinde uygundur. Ayrıca Kültür Parkında çadır ve karavan kampı, doğa yürüyüşü, bisiklet ve foto safari gibi aktiviteler yapılmaktadır.

Gölyaka Kültür Parkı
Gölyaka Nasıl Gidilir
Gölyaka Nerede
Gölyaka

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz