Cumayeri Rafting

Düzce 370.371 toplam nüfusu ile ülkemizin Karadeniz Bölgesinde bulunur. Düzce etrafı dağlarla çevrili bir şehrimizdir. 

Düzce Gezilecek Yerler

Kuzeyde Akçakoca Dağları, doğuda Bolu Dağları, güneydoğu ve güneyde Abant Dağları’nın batı kıyıları bulunur. İlimize bağlı 8 ilçe bulunur. Düzce ilimiz 1999 yıllında çok büyük bir deprem yaşadı. Deprem sonrasında kentin biran önce toparlanması için il yapıldı.

Göz at ;

  1. Düzce Gezilecek Yerler
  2. Düzce Gece Hayatı
  3. Düzce’de Gezilecek 10 Yer
  4. Düzce Otelleri ve Düzce Otel Fiyatları
  5. Düzce Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  6. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  7. Düzce Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Böylece Düzce ülkemizin son ilidir.  Düzce ilimizde gezilip görülecek birçok yapı bulunmaktadır. İlimiz ile ilgili çok uzun bir yazı yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi ilimizde bulunan 10 gözde yeri seçtik. Umarım memnun kalırsınız. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısımında yazabilirsiniz.

1-Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı, Düzce ilinin merkez ilçesine bağlı Samandere köyünde bulunur. Şehir merkezine 26 km uzaklıkta bulunur. Bu şelale Türkiye’nin tescil edilen ilk Tabiat Anıtı’dır. Buraya gelip harika manzara eşliğinde piknik yapabilir. Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

2-Konuralp Müzesi

Konuralp Müzesi

Düzce’nin Konuralp Beldesinde bulunur.Müze iki katlıdır. ilk katında daha çok arkeolojik eserler bulunur. Bu katta birçok heykel bulabilirsiniz.

İkinci katında ise daha Etnografik eserler sergilenir. Bu katta daha çok silah, yöresel kıyafetler, gelin odası ve geleneksel ev, cansız mankenler bulunur. Şehri daha iyi tanıyıp tarihini öğrenmek istiyorsanız buyurun sizi müzeye bekliyoruz.

3-Akçakoca Ceneviz Kalesi

Ceneviz Kalesi

Akçakoca ilçe merkezine 3 km uzaklıkta yer almaktadır. 1226 yılında ticaret gemilerinin güvenliğini sağlamak ve yol göstermek amacıyla Cenevizliler tarafından yapılmıştır.

Osmanlılar zamanında karakol olarak kullanılan kaleden günümüze surların bir kısmı, kulesi ve su sarnıcı yer almaktadır. Su sarnıcı halk tarafından dilek kuyusu olarak kullanılmaktadır. Ceneviz Kalesinden denizin muhteşem manzarasını ve gün batımını izleyebilirsiniz.

Kalenin çevresi mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Kalenin batı kıyısında yer alan Ceneviz Kalesi Plajı mavi bayrak almış, temiz bir plajdır. Ceneviz kalesinin muhteşem manzarası eşliğinde piknik yapabilir ve denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

4-Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası

Akçakoca ilçe merkezine 8 km uzaklıkta Fakıllı Köyünde yer almaktadır.  Fakıllı Mağarası Kültür ve Tabiat Varlığı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından birinci dereceden doğal sit alanı ilan edilip, koruma altına alınmıştır.

Yaklaşık 1012 metre uzunluğunda olan mağaranın 350 metresi ziyarete açıktır. Mağara içinde çeşitli yönlere giden galeriler içinde yer alan sarkıt ve dikitler dikkat çekmektedir.

Beyaz odalar olarak anılan bölgeler damlataş bakımından oldukça zengindir. Fakıllı Mağarasının havası astım hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Doğal güzelliği ile dikkat çeken Fakıllı Mağarası görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir.

Fakıllı Mağarasının çevresi piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Mağarayı gezdikten sonra burada dinlenebilirsiniz.

5-Aktaş Şelalesi 

Aktaş Şelalesi

Akçakoca ilçe merkezine 11 km uzaklıkta yer alan Aktaş Köyünün 3 km uzağında bulunmaktadır. 50 metre yükseklikte dökülen şelale muazzam bir görüntü oluşturmaktadır.

Yeşillikler arasında yer alan şelale Akçakoca ilçesinin önemli yürüyüş parkurlarından biridir. Muhteşem manzaralara sahip olan Aktaş Şelalesi foto safari, trekking gibi doğa sporlarına uygundur.

Aktaş Şelalesi üzerinde dört adet ahşap köprü, şelalenin döküldüğü havuz ve seyir terası bulunmaktadır. Şelalenin çevresi mesire alanı olarak kullanılmaktadır.

6-Güzeldere Şelalesi 

Güzeldere Şelalesi

Gölyaka ilçe merkezine 16 km uzaklıkta Güzeldere Köyünde yer almaktadır. Güzeldere Şelalesi Güzeldere Köyünden geçen Bicki Deresi üzerinde yer almaktadır.

Güzeldere Şelalesi kademeli olarak blok kayaların üzerinden 135 metre yükseklikten dökülerek muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır. 135 metre yükseklikten dökülmesinden dolayı ülkemizin en yüksek akan şelalesi ve dünyanın da sayılı şelalesindendir.

Dar bir vadide yoğun orman dokusu içinde akan şelale ihtişamlı bir görüntü oluşturmaktadır. Her mevsim ayrı bir güzellik oluşturan Güzeldere Şelalesi ilkbahar aylarında rengarenk çiçekler ve yemyeşil ağaçlar ile adeta bir tabloyu andırıyor.

Köpük köpük akan şelalenin sularının sesi ve çevresinde kuşların sesi ile doğal bir musiki oluşturuyor. Güzeldere Şelalesinin çevresinde yer alan ahşap evlerde konaklamak mümkün. Dinlenme tesislerinde bulunan piknik alanlarında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

7-Pürenli Yaylası

Pürenli Yaylası

Gölyaka ilçe merkezine 24 km uzaklıkta yer almaktadır. Doğa harikası bir yer olan Pürenli Yaylası yeşil tabiatı ve rengârenk çiçekleri ile muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır.

Doğanın en güzel köşelerinden biri olan Pürenli Yaylasında her yıl geleneksel yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Pürenli Yaylasında kamp, doğa yürüyüşü yapmak mümkün.

8-Çuhallı Plajı 

Çuhallı Plajı

Akçakoca ilçesinin girişinde ilçe merkezine yakın bir yerde bulunmaktadır. Uzun ve geniş bir kumsala sahiptir. Çuhallı Plajı yerli ve yabancı birçok turist almaktadır.

Plaj çevresinde kafeteryalar, barlar ve büfeler bulunmaktadır. Temiz denize ve harika bir kumsala sahip bu plajda denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Plajın hemen yanında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bir park bulunmaktadır. Özellikle bu park Ankaralıların dikkatini çok çekecektir.

Bu park içinde yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları ve piknik alanları yer almaktadır. Denizin muhteşem manzarasına karşı olan bu parkta ailecek güzel bir zaman geçirebilirsiniz. Akçakoca ilçesi çok sayıda plaja sahiptir.

Birbirinden güzel plajları ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Tatilcilerin gözde yeri olan Akçakoca ilçesinde yer alan Konuralp Plajı, Çınaraltı Plajı, Ayazlı Plajı, Limancık Plajı ve Kalkın Plajını da tercih edebilirsiniz. Doğal güzelliklere sahip Akçakoca ilçesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

9-Efteni Gölü

Efteni Gölü

Düzce il merkezine 14 km uzaklıkta Gölyaka ilçesinde yer almaktadır.  Efteni Gölü aslında bir kuş cennetidir. Efteni Gölü üzerinde yer alan su çiçekleri göle farklı bir güzellik katmaktadır.

Efteni Gölüne her yıl çok farklı çeşitte kuş türleri uğramaktadır. Efteni Gölü Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmıştır.

Efteni Gölü üstünde yer alan tahta köprü üzerinde yürüyüp gölün muhteşem manzarasını yakından izleyebilirsiniz. Ayrıca gölün çevresinde yer alan gözlem evinde kuşları yakından gözlemleyebilirsiniz. Muhteşem manzaralara sahip Efteni Gölünde harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

10-Cumayeri Rafting

Cumayeri Rafting

Cumayeri ilçesinde yer alan Büyük Melen Nehri raftinge elverişli 13 km parkura sahiptir. Ülkemizin 3. Büyük rafting alanı olan Melen Çayı ilçe merkezine 3 km uzaklıkta yer alan Dokuzdeğirmen Köyü içinde geçmektedir.

Rafting severler tarafından en çok tercih edilen Melen Çayı 3+1 zorluk derecesine sahip seviyelerden oluşmaktadır. Melen Çayında mart ayında başlayan rafting sezonu aralık ayına kadar devam etmektedir.

Ayrıca Melen Çayı amatör sporcular içinde uygundur. Dokuzdeğirmen Köy meydanında yer alan 600 asırlık, 20 metre uzunluğunda, 11 metre genişliğinde çınar ağacını da görmenizi tavsiye ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here