Göttingen Hakkında Bilgi
Göttingen Hakkında Bilgi

Göttingen, Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde yer alan bir şehirdir. Yaklaşık olarak 100.000 civarında nüfusa sahiptir. Göttingen, Aşağı Saksonya’nın Hannover, Oldenburg, Osnabrück ve Osnabrück’ten sonra altıncı büyük şehridir.

Göttingen şehri bilinen kaynaklara göre 13. yüzyılın başında kurulmuştur. Onların yerine daha önce yerleşim yerleri, “Gutingi” adında bir köy ve Grona Pfalz vardı. Göttingen, yüzyıllar boyunca Hannover veya Brussels prensleri tarafından yönetildi. 1803 yılında, Hannover seçmenleri Napolyon’un altındaki Fransızlar tarafından yönetildi. Göttingen hiç işgal edilmedi. 1866 yılından itibaren Prusya’ya aitti.

Göttingen Hakkında Bilgi
Göttingen Hakkında Bilgi

Şehir, Göttingen Üniversitesi ile ünlüdür. Georg August Üniversitesi, 1734 yılında, aynı zamanda Büyük Britanya ve İrlanda kralı olan ikinci Ağustos Prensi Georg tarafından kurulmuştur. Bugün Üniversitede 30.000’den fazla öğrenci okuyor. Göttingen’de her dört kişiden biri Öğrenci olduğu için, şehirdeki öğrenci hayatı çok belirgindir.

Göttingen kendini “Bilgi yaratan şehir” olarak adlandırmaktadır. Bu, üniversitenin bilim geleneğine işaret etmektedir. Üniversitenin tanınmış bir öğrencisi Otto von Bismarck’tır. Ünlü matematikçi Carl Friedrich Gauss Göttingen Üniversitesi’nde ders verdi ve Gözlemevinin Başkanıydı.

“Göttingen yedisi”olarak da bilinir. Bunlar, yeni anayasayı protesto eden ve daha sonra öğretilmesine izin verilmeyen yedi Üniversite Profesörüydü. Grimm Kardeşler de onlardan.

Göttingen Almanya’da Demiryolu için de önemlidir. Hamburg veya Berlin’den gelen ve Frankfurt am Main veya Münih’e gitmek isteyenler genellikle Göttingen tren istasyonundan geçerler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz