Göttingen Gezilecek Yerler
Göttingen Gezilecek Yerler

Tarihi Üniversite şehri Göttingen, Aşağı Saksonya’nın en güzel şehirlerinden biridir. Göttingen ‘deki yaşam neredeyse tamamen 1734 yılında İngiltere Kralı II. George ve Hannover seçmeni tarafından kurulan ve aşağı Saksonya’nın en eski Üniversitesi olan Göttingen Üniversitesi etrafında dönüyor.

Göttingen çevresindeki manzara pastoral nehirler, yeşil ormanlar ve yumuşak tepeler ile karakterizedir. Göttingen 12. yüzyılda kuruldu ve bugün 130.000 nüfusu vardır. Bunların arasında dünyanın her yerinden 30.000 öğrenci bulunmaktadır. Bu karışım Göttingen’i kozmopolit ve canlı bir şehir haline getirmektedir.

Kaz Çeşmesi

Eski Belediye binasının önündeki Pazar meydanında yer alır ve çok özel bir geleneğin bir parçasıdır. Başarılı bir tezin ardından, üniversiteden doktora öğrencileri, Çeşmeyi süslemek ve kaz çakalını öpmek için renkli el arabalarıyla şehir boyunca pazara gitmektedirler.

Eski Belediye Binası

Doğrudan pazar yerinde görülen Göttingen Eski Belediye Binası, tarihi binadır ve ortaçağ ihtişamıyla şehir merkezinin cazibesini şekillendirmektedir. Eski Konsey ve yönetim Binası bugün öncelikle temsili ve turistik bir amaca sahiptir. Burada konserler, onur törenleri, sergiler, rehberli turlar ve düğünler düzenlenmektedir. Eski Belediye binasında bugün de turistik bilgiler bulunuyor.

Bismarckturm

Göttingen Hainberg’de 30 metre yüksekliğindeki Bismarck Kulesi bulunmaktadır. Kule sadece Göttingen ormanının ortasında güzel bir şekilde yer almakla kalmaz, aynı zamanda Göttingen ve Leinetal’in en güzel manzaralarından birini Harz’ın Yüksekliklerine kadar sunar. Bismarck Kulesi’ne giden yollar iyi yapılmıştır. Kule Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde Nisan-Eylül ayları arasında açıktır, ancak gruplar için özel açılış tarihleri de mümkündür.

Göttinger Karzer

Karzer tarihi bir üniversite hapishanesidir. Burada, kumar bağımlıları hapis cezasına çarptırılırdı. Karzer’in duvarları, içerdekilerin isimlerini, sözlerini, düşüncelerini, karikatürlerini ve gölgelerini süslemektedir. Tarihi grafiti! Bunların en ünlüsü Otto von Bismarck. Karzer, şehir turu kapsamında ziyaret edilebilir.

Bismarck evleri

Diğer birçok yerde olduğu gibi, Bimarck Evi Reich Şansölyesi ve Eski Göttingen öğrencisi Otto von Bismarck’ı anmaktadır. Bismarck Evi yine de çok özeldir. Çünkü sadece Bismarck’ın eski öğrenci yurdu değil, aynı zamanda şehrin Ortaçağ surlarının kalan son kulesidir. İçinde bugün Bismarck’ın tarihini ve çalışmalarını belgeleyen küçük bir müze vardır.

Wilhelmsplatz

Tarihi binalar birbirine yakındır. Burada eski balo ve konser salonu ve klasik tarzda eski mahkeme binası, bugün hem üniversiteye hem de öğrenci Birliği’ne aittir. Meydanın en etkileyici binası ise 1835-1837 yılları arasında inşa edilmiş tarihi Üçgen kabartmaları, Hükümdarın portreleri, bir ziyafet salonu ve Eski Üniversite Hapishanesi olan Oditoryumdur.

Göttingen Yeraltı Dünyası

Özel bir deneyim istiyorsanız eğer Göttingen’in yeraltı dünyasını görmelisiniz. Çünkü tarihi eski şehir, ilk bakışta göründüğünden daha fazlasını sunabilir: temalı bir şehir turunda göttingen’in Ortaçağ tonozlu Mahzenlerinden bazılarını ziyaret edebilirsiniz. Bodrumlarda Depo ve çalışma odaları, zindan hücreleri, yerden ısıtma ve Yahudi ritüel banyosu vardı. Turu biraz daha özel hale getirmek için, bir şarap tadımı ile birleştirilebilir.

Zooloji Müzesi

Göttingen Üniversitesi Zooloji ve Antropoloji Enstitüsü’nde 100.000’den fazla hazırlanmış hayvan Zooloji Müzesi’nde tutulmaktadır. Bunlar arasında soyu tükenmiş türler ve dünyanın dört bir yanından gelen yeni türlerin kanıtı bulunmaktadır. Sergi salonlarında ziyaretçiler bilgilendirilebilir ve büyülenebilir. Koleksiyonun en önemli özelliği sperm Balinasının 17 metre uzunluğundaki iskeletidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz