Hacı Hafız Ahmet Efendi Konağı Nerede, Nasıl Gidilir?

Hacı Hafız Ahmet Efendi Konağı 1717 yıllında Eskişehir’in ilk lüle taşı ustalarından olan Hafız Ahmet Efendi tarafında inşa edilen tarihi bir konaktır.

Hafız Ahmet Efendi Konağı

Hacı Hafız Ahmet Efendi Kimdir?

Hafız Ahmet Efendi, Asıl mesleği  imamlıktır. Burada Kurşunlu Camisinde tam 22 yıl boyunca imamlık yapmıştır. O dönemlerde resmi nikah olmadığı için bu konakta aynı zamanda dini nikah kıyıyordu. Hafız Ahmet aynı zamanda Lüle taşı ustasıdır. Bu taşlardan harika eserler yapmıştır. Bunlardan biri de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hediye etmiştir. Şuan Anıtkabir Müzesinde sergilenmektedir.

Konak günümüzde tarihin kokusuyla sıcak ve samimi bir ortamda kahve içebileceğiniz bir yer haline gelmiştir. Burayı günümüzde Hafız Ahmet Efendinin  7.kuşak torunu 62 yasındaki Gülşen Teyze bakmaktadır. Buraya gittiğinizde sıcak karşılaması, samimiyeti ve harika kahvesini hiçbir zaman unutamayacaksınız.

Hacı Hafız Ahmet Efendi Konağı Nerede

Eskişehir ilinin Odunpazarı semtinde Paşa Mahallesi, Beyler Sokakta bulunur.

Hacı Hafız Ahmet Efendi Konağı’na Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için birçok seçenek bulunur. Kendi aracınızla, tramvay veya belediye otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Buraya tramvay ile ulaşmak isterseniz. ”Atatürk Lisesi” tramvay durağından inip kısa bir yürüyüşten sonra ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Tramvay haritası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here