Harmancık

Harmancık ilçesi bağlı olduğu Bursa iline 96 km uzaklıkta bulunmaktadır. Krom madeni ile zengin olan Harmancık ilçesi ekonomi yönünden gelişmiş bir ilçedir. Harmancık ilçesinde gezilecek doğal güzelliğe sahip ve tarihi öneme sahip yerler şunlardır:

Ilıcaksu Ilıcası: Harmancık ilçe merkezine 16 km uzaklıkta bulunan Ilıcaksu Köyünde yer almaktadır. Ilıcaksu Ilıcasının suyu 45 derece olup romatizmalı hastalıklara, egzama gibi cilt ve deri hastalıklarına, kireçlenme, kadın hastalıkları ve göz hastalıklarına iyi gelmektedir. Ilıcaksu Köyünde Hamamlar Tepesi olarak anılan mevkide tarihi hamamlar bulunmaktadır. Bu hamamlardan bazıları zarar görmüş olsa da günümüzde kullanılan termal hamamlar da bulunmaktadır.

Murat Çelebi Camii: Harmancık ilçesine bağlı Nalbant Köyünde yer almaktadır. Murat Çelebi Camii dikdörtgen planlı, hükümdar mahfili ve kendine özgü modern bir minbere sahip mimari açıdan zengin bir camidir. Caminin iç ve dış duvarları kabartma tekniği ile bitkisel ve geometrik motifler ile bezenmiştir. Murat Çelebi Camii eşsiz mimarisi ve köklü tarihi ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Harmancık Hangi Şehirde
Harmancık Haritası
Harmancık Nerede Nasıl Gidilir
Harmancık

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here