Haseki Hürrem Sultan Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Haseki Hurrem Sultan Turbesi İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Süleymaniye Cami haziresinde inşa edilen türbede bulunur. Fatih gezinizde bu türbeyi de ziyaret etmeni tavsiye ederim.

Fatih Haseki Hürrem Sultan Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul Haseki Hürrem Sultan Türbesi

Haseki Hürrem sultan aslen Rus olup güzelliği ile göz kamaştırmaktaydı. Güzelliğin yanı sıra çalışkanlığı ve kurnazlığı ile bilinmektedir. 1504 yıllında doğup 1558 yıllında vefat etmiştir. Osmanlı Devletin en parlak devrinin yaşadığı Kanuni Sultan Süleyman’ın nikahlı eşidir. Aynı zamanda II. Selim ile Şehzade Mehmed, Mihrimah Sultan, Şehzade Abdullah, Şehzade Bayezid ve Şehzade Cihangir’in annesidir. Sarayda kadın sultanların devrini yaşatan biridir. Osmanlı devletinde kadınların sarayda en güçlü ve en etkin kadınlardan biridir. 1558 yıllında Kanuni ile çıktığı Edirne seferinde hayatını kaybetmiştir. Önce Süleymaniye Camii Haziresine defnedilmiş, sonrasında yine Süleymaniye Camii haziresinde inşa edilen türbesine nakledilmiştir.

Haseki Hürrem Sultan Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Kanuni Sultan Süleyman tarafında yaptırılan bu türbe özel bir işçilikle hazırlanmıştır. Türbenin içi ve dışı çeşitli süslemelerle donatılmıştır. Türbede ayrıca Sultan II. Selim’in şehzadesi Mehmet ile Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Hatice Sultan’ın kızı olan Hanım Sultan gömülüdür. Yolunuz düşerse ziyaret etmelisiniz.

Haseki Hürrem Sultan Türbesi Nerede?

Haseki Hürrem Sultan Türbesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunur.

Haseki Hürrem Sultan Türbesi Nasıl Gidilir?

Haseki Hürrem Sultan Türbesi’ne İstanbul’un her noktasından buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Haseki Hurrem Sultan Turbesi
İstanbul Haseki Hürrem Sultan Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?
Süleymaniye Camii avlusunda yer alan Hürrem Sultan Türbesi, Fatih, İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz