Hatay

Hatay ilimiz Akdeniz bölgesinde bulunur. İlimize bağlı 15 ilçe bulunur. Nüfusu yaklaşık 1.535.034’dır. Hatay turizm açısında önemli bir kenttir.

Hatay Gezilecek Yerler

İlimizin en parlak ilçesi Antakya’dır. İlçemiz tarihi çok eskiye dayanır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler burada birçok iz bırakmışlardır. İlimiz 1939 yıllında kendi isteği ile ülkemize katılmıştır.

Göz at ;

 1. Hatay Gezilecek Yerler
 2. Hatay’da Gezilecek 10 Yer
 3. Hatay Gece Hayatı
 4. Hatay Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 5. Antakya’dan Halep’e ya da Suriye’ye (Cilvegözü Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir
 6. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 7. Hatay Otelleri ve Hatay Otel Fiyatları
 8. Hatay’ın İlçeleri
 9. İskenderun Gezilecek Yerler
 10. Antakya Gezilecek Yerler
 11. Antakya Otelleri ve Antakya Otel Fiyatları

İlimizde tarihi ve doğal güzellik olarak birçok yapıya sahiptir. Bunları hepsini uzun uzun yazdık. İsteyen olursa burada okuyabilir. Ya da Hatay Gezi Rehberi yazımızı okumak isterseniz lütfen buraya TIKLAYINIZ.

Siz değerli okurlarımız içinde 10 güzide yer seçtik umarım beğenirsiniz. Sorularınız ya da eklemek istediğiniz bir şey olursa yazının alt tarafında yorum bölümü bulunmaktadır. Orada düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Hatay’ın İlçeleri

1-Saint Pierre kilisesi

Antakya İlçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunur. Bu yapı daha önce doğal bir mağaraydı. m.s 29-40 yıllarında Hz. İsa’nın Havarisi olan Saint Pierre buraya gelmiştir. Bu mağarayı kilise olarak inşa edip halka burada dini anlatmıştır.

Bu nedenle Hıristiyanların ilk kilisesi sayılıyor. Yani hristiyanların dini yaymak için kullandığı ilk mekândır. m.s 12-13. Yüzyıllarda buraya gelen haçlılar kiliseye eklemeler yapıp gotik bir tarzda inşa edilmiştir. Burada m.s 4-5. Yüzyıllara ait mozaikler bulunmuştur. Kilise de kutsal kabul edilen su bulunur.

Ayrıca tehlike arz edildiğinde kaçmak için bir tünel bulunur. 1983 yıllında papa 6. Paul burayı Hrisyanların hac yeri ilan edilmiştir.  Bu nedenle her yıl 29 Haziranda Katolik kilisesince burada ayin yapılmaktadır. Bu kilise Hristyanlar için çok önemli bir yeri vardır.

St. Pierre Kilisesi

2-Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi

Antakya İlçemizde bulunan bu müze merkeze bağlı Maşuklu Mahallesinde bulunur. 2014 yıllında hizmete açılan bu müze sadece ülkemiz için değil dünyada önemli bir yere sahiptir.

Müze Mozaik koleksiyonu bakımında Dünyada 2. Sırada Para koleksiyonu bakımında Dünyada 3. Sırada yer alır. Müzede yaklaşık 36.691 eser bulunur.

Hatay ilimizde birçok höyük bulunur. Buralarda yapılan kazılar sonucunda elde edilen tarihi kalıntılar bu müzede sergilenmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp ziyaret etmelisiniz.

Arkeoloji Müzesi

3-Antakya Kalesi

Hatay Kalesi

Bu kale Antakya ilçemizde bulunan Necar dağı üzerinde inşa edilmiştir. Kale veya sur diyeceğimiz bu yapı İstanbul surlarından sonra Türkiye’nin En uzun sur’a sahiptir. Bu sur m.ö 300 yıllarında Büyük İskender tarafında inşa edilmiştir.

Daha sonra bu kaleyi kullanan Roma ve Bizans buraya ilaveler yapmıştır. Kale veya surun uzunluğu yaklaşık 23.600 metredir. Surun batısında Asi nehri bulunmaktadır. Buraya Hatay Kalesi de denilmektedir.

Antakya Kalesi

4-Antakya Atatürk Parkı

Antakya Parkı

Antakya İlçemizde bulunan bu park ilimiz ve ilçemizin en büyük parkıdır. Park yaklaşık 52 bin metre karelik bir alanda yapılmıştır. Açılışını 2.Abdülhamit yaptığı söyleniyor.

Asi nehrin hemen yanında bulunan bu park Fransız döneminde de ilaveler yapılmıştır. Parkta Defne ağacı başta olmak üzere birçok bitki bulunur. Burada havuz ve oturma yeri bulunur.

Bu park aynı zamanda Antakya Atatürk Parkı olarak da bilinir.  Yolunuz buraya düşerse bu parka mutlaka uğrayınız.

Atatürk Parkı

5-Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Bu külliye Payas Bölgesinde bulunur. Bu külliyenin olduğu yerde cami, hamam, medrese ve bedesten gibi yapıların bulunduğu bir yerdir. Bu külliyede en önemli yere sahip olan kervansaraydır.

Burada tüccarların gelip konaklayacağı yerler inşa etmişlerdir. Bu külliye 16. Yüzyılda Sokullu Mehmet Paşa’nın isteği üzerine inşa edilmiştir. Bu külliye inşasında bizzat Mimar Sinan bulunmuştur.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

6-İsos Harabeleri

Erzin İlçe merkezine 7 km uzaklığında bulunan İstasyon mevkiinde bulunur. Bu kent Bizans, Geç Hitit, Seleukos, Pers ve Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmıştır.

İsos kalıntıların içinde 7-8 metre su kanaları bulunur. Bu su kanalları yıllarca ayakta kalmayı becermişlerdir. Bu kentte su kanalları dışında görülecek başka bir şey yoktur.

Aslında şehirde tarihi birçok kalıntı vardır. Fakat bunlar yılların vermiş olduğu tahribat ve buradaki doğal afetler nedeni ile toprak altına gömülmüştür. Herhangi bir kazı çalışması da yapılmamıştır.

İsos Harabeleri-Su Kemerleri

7-Hatay Şehitler Anıtı

Belen İlçemizde bulunan bu anıt I.Dünya Savaşı döneminde, 1914 yılında, Fırka Komutanı Yarbay Musa Kazım Bey tarafından yaptırılmıştır. Bu anıtın hikâyesi şöyledir. 1. Dünya savaşı sırasında askerlerimizin arasına bulaşıcı bir hastalık yayar.

Bunu gören komutan Almanya’ya durumu bildirir. Almanya’dan birçok serum gelir. Bu hasta askerlerimiz. Şuan Milli eğitim müdürlüğün bahçesinde bulunan kilise o dönemde hastane olarak kullanılıyordu. Hastalar orda yatıyordu.

Bu hastalara serum vermek için Ermeni asılı bir doktor görevlendirilir. Doktor bütün serumlara askerlere verilir. Burada 1500 askerimiz şehit olur. Daha sonra bu doktorun verdiği serumlarda kaynaklandığı söylese de ispatlanamaz.

Doktor harbiye sonuna kadar görevi başında bulunur. Daha sonra zehirli bir iğne ile intihar eder. Şehitlik; 1981 yılında, bakım-onarıma alınarak, bugünkü haline gelmiş.

Belen Şehitlik Anıtı

8-Titus Kaya Tüneli

Samandağ İlçemize 5 km uzaklığında bulunur. Seleucia pieria Antik kentin hemen yanında bulunur. Bu tünel günümüzde en önemli projelerinde bir sayılmaktadır.

Seleucia Antik kenti bir liman kenti burada yağan yağmur ve diğer sular liman kentini sürekli tehdit ediyordu. Roma kralı Titus dağın içinde büyük bir tünel açmıştır.

Böylece liman kenti su içinde kalmasını engellemiştir. Burada birçok kaya mezarına rastlanabilir. Buraya gelip bu muhteşem tüneli görmeniz gerekir.

Titus Kaya Tüneli

9-Samandağ Sahili

Bu sahil 14 km uzunluğunda bulunur. Sahil dünyanın en uzun ikinci sahilidir. Bu özeliği ile hayli bir önem kazanmaktadır. Sahilde plajlar bulunmaktadır. Burada yaz mevsiminde birçok kişinin denize girmek için bu plajlara aktığına şahit olabilirsiniz.

Burada balık tesisleri de bulunmaktadır. Burada balıkların tadına bakmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca yaz mevsiminde burası rüzgârlı olmasından dolayı Sörf sporu yapılabilmektedir. Sahi kenarında birçok hayvan türü bulunur.

Samandağ Sahili

10-Harbiye Şelalesi

Harbiye Şelalesi Nerede

İl merkezine yaklaşık 8 km uzaklığında bulunur. buraya ulaşır ulaşmaz suyun sesi ve serinliği hayat buluyorsunuz. Burada bulunan alabalık tesislerinde balıkları alıp pişirip yiyebiliyorsunuz.

Burada piknik yapma olanağına sahip olabilirsiniz. Hataya yolu düşen herkesin mutlaka gelmesi gerekir. Burada cafe ve lokantada bulunur. yeşilliği ve serinliğinde bütün sıkıntı ve stresi unutacaksınız.

Harbiye Şelalesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here