Arsuz Sahilinde Güneş Batımı

Arsuz ilçesi denince eminim hepimizin aklına farklı şeyler gelmiştir. Ama ben önce kendi aklımda geçeni söyleyim daha sonra siz de aklınıza geçeni yorum kısmına yazabilirsiniz. Ben arsuz hatta Hatay denince aklıma en fazla iki yada üç şey gelirdi.

Nedir bunlar işte ilimiz Suriye sınırında en son ana vatana katılan toprak, yemekleri ve insanları güzeldir. Bunlar yani birde tarihi bir şehir olduğunu biliyordum. Fazla bir şey beklemiyordum. Bir arkadaşın tavsiyesi ile bu yaz Arsuz’a uğradım. Ben aslında gitmek istemedim ama arkadaşın uzun uğraşları sonucunda kendimi Hatay’da buldum. Buradan ilk dolmuşla Arsuz’a geçtik 1,5 saat yolculuktan sonra Arsuz’daydık. Aman Allah’ım yanlış yere mi geldik diye arkadaşa söylendim.

Çünkü burası bildiğimiz Bodrum veya Çeşmeden hiç farkı yok. Ne kadar güzel bir yer anlatamam. Sahili ve tatil beldesi olan bu şirin ilçemize bugüne kadar neden gelmedim diye baya kendime kızdım. Aslında hep saklı cennet lafını kullanırız ya İşte ben o kelimeye resmen yaşadım. Ama böyle güzel bir yeri neden kimse tanıtmıyor. Yada niye biz bilmiyoruz. Diye düşündüm. Sonra bu yazıyı yazma gereği duydum. Sevgili okurlarım okuyup bilsin ve gidip görsün diye umarım yararlı bir yazı olur.

Arsuz Sahili

Arsuz, Hatay ilimize bağlı 15 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 87 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür.

Hatay’ın İlçeleri

Arsuz ilçemiz Tarihi boyunca ” Rhosus”, “Rhopolis”, ” Port Panel” , “Kabev” ve “Arsous” gibi isimlerle anılmıştır.  Arsuz 2012 yıllına kadar Hatay ilimize bağlı bir bucak iken bu tarihte ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçemize bağlı 8 mahalle ve 17 köyden oluşur. İlçemizin Nüfusu 2 Merkez Mahallede (Uluçınar, Arpaçiftlik) 2,547 kişi olmak üzere toplam 82.498 kişidir.

Arsuz

Arsuz Gezi Rehberi

İlçemiz birçok tarihi ve doğal güzelliğe imza atmış bir yerdir. Örneğin bir Çeşme’ye gidince herkes oraya deniz için gittiğini anlar yada Urfa’ya giden bir kişi tarihi yerleri görmek için gittiğini bilir. Fakat Arsuz ilçemize giden biri için bunu tahmin etmek gerçekten zordur.

Çünkü ilçemiz hem medeniyetlerin beşiği olarak bilinir. Birçok tarihi yapı bulunur. Aynı zamanda ilçemiz tatil beldesi olarak bilinir. Zaten tatil beldesi olma özelliğini yukarıda anlattım.  Ayrıca ilçemizde yemekleri muhteşemdir. Burada deniz ürünleri veya yöresel yemeklerini de tatmanızı tavsiye ediyorum.

Arsuz Hangi Şehirde

Arsuz’da Gezilecek Tarihi Yapılar

Mar Yohanna Kilisesi
Mar Yohanna Kilisesi
Arsuz Kalesi
Meryem Ana Havuzu
Arsuz Plajı
Arsuz Sahilinde Güneş Batımı

Arsuz Gece Hayatı ve Gece Eğlencesi hakkında bilgi edinmek isterseniz linke Tıklayınız. Arsuz Gece Hayatı

Arsuz Otelleri ve Arsuz Otel Fiyatları hakkında bilgi ve ayerıntı öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Arsuz Otelleri ve Arsuz Otel Fiyatları

7 YORUMLAR

 1. Guzel yer katiliyorum.Plajların bakıma ihtiyacı var sadece …Şemsiyeler yetersiz (ufak ve güneşi fazla geçiriyor)Plaj kirli ve tuvalet yok.Denizi güzel kıyı hafif taşlık ama ilerisi kum ve fazla derin değil

 2. SAYIN GEZGİN ARKADAŞIM MERHABA,
  ARSUS TANITIMINDA EKLEMİŞ OLDUĞUNUZ “Meryo Hanna Kilisesi” HEM İSMİ YANLIŞ HEMDE EKLEDİĞİNİZ FOTOGRAF BAŞKA BİR YERE AİT .
  BÖYLE BİR YANLIŞLIĞI NASIL YAPARSINIZ ANLAMADIM.
  KİLİSENİN ADI “MAR YOHANNA KİLİSE”SİDİR.
  ARAŞTIRMALARIMA GÖRE ARSUS TARİHTE 33 ADA SAHİPTİR.
  SAYGILARIMLA
  MURAT GÜNEYLİGİL
  ARAŞT.YAZAR-ARSUS RESSAMI-ARTİSTRHOUSUS

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz