Hava Kaplan
Hava Kaplan

1.Öncelikle Merhaba. Instagram sayfanızda deneyimlerinizi paylaşıyorsunuz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar, tabi kısaca kendimden bahsedeyim. Ben Hava, 26 yaşındayım ve yaklaşık 2 yıldır finans sektöründe çalışıyorum. 6 yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Aslen Aksaraylıyım. Üniversite için gelip kalanlardanım anlayacağınız.

Hava Kaplan - Saraykapı
Hava Kaplan – Saraykapı

2.Bir gezgin olarak Seyahat sizin için ne ifade ediyor? Neden seyahat edip paylaşıyorsunuz? Evde oturmak güzel değil mi?

Seyahat benim olmazsa olmazlarımdan. Her seyahatte yeni şeyler öğreniyorum. Öğrendiklerimi paylaşmak da beni mutlu ediyor. Düşünsenize bir yerlerde görülmesi gereken güzel bir şeyler var ve bazen bunlardan habersiz yaşıyoruz.

Gelelim diğer soruya. Aslında evde duramam diyemem ama seyahat ederken kendimi daha dinlenmiş hissediyorum.

3.Seyahatlerinizi Instagram sayfanızda tanıtıyorsunuz. Sizi takip etmek güzel. Yola çıkmadan önce nasıl bir planlama dahilinde yola çıkıyorsunuz? Yoksa gittiğiniz yere göre akışına bırakmayı sevenlerden misiniz?

Genellikle işlerimi akışına bırakmayı sevmem. Seyahat için de bu böyle. Seyahat edeceğim yeri belirledikten sonra atacağım ilk adım araştırmaya başlamak oluyor.

– Nereleri görmeli

– Ne yemeli , nerede yemeli bla bla bla

En verimli rotayı oluşturacak şekilde planımı çiziyorum.

Havadan Rotalar
Havadan Rotalar

4.Seyahat ekonominizi nasıl karşılıyorsunuz? Her yerde kalırım diyenlerden misiniz yoksa mutlaka yatak olmalı diyenlerden mi?

Tam zamanlı çalıştığım için seyahat ekonomimi maaşımdan karşılıyorum. Bazı seyahatleri dolu dolu yaşamak gerekiyor. Özellikle deneyimlemeniz gereken pek çok şey olduğunda. Böyle durumlarda birkaç ayın ekonomik planlamasını önceden yaparak süreci yönetiyorum diyebilirim.

Zor durumda kalmadığım sürece konforuma dikkat ederim ama kamp deneyimi de yaşadığım için ikisine de kalp <3

Hava Kaplan - Havadan Rotalar
Hava Kaplan – Havadan Rotalar

5.Seyahatleriniz sırasında önceliğiniz var mıdır? Örneğin iki ülke arasında kararsız kalırsanız seçim gücünüzü ne belirliyorsunuz?

Herkes gibi benim de önceliklerim var elbette. Bunların başında tarihi yerleri gezerek keşfetmek var. Gizemli  ve geçmişi daha eskiye dayanan şehirler/ülkeler benim için öncelikli olur. Örneğin Fransa mı Mısır mı deseler, Fransa’nın hakkını yemek istemem ama düşünmeden Mısır’ı seçerdim.

6.Özellikle sevdiğiniz/sevmediğiniz bir ülke ya da şehir var mı?

Özellikle sevmediğim bir yer yok. Sevdiğim yerlerin başında ise ülkemizde Muğla ve çevresi geliyor. Egenin dinginliğini çok seviyorum.

7.Seyahatleriniz sırasında enerjinizi düşüren olaylar oluyor mu?

Ahhh… mükemmelliyetçi biri olarak son dakika gelişmeleri dışında enerjimi düşüren pek bir şey yok.

Hava Kaplan
Hava Kaplan

8.Seyahatlerinizi takipçilerinizle paylaştıktan sonra sosyal medyada olumlu/olumsuz eleştiriler alıyor musunuz? Olumlu eleştiriler sizi teşvik ediyor mu? Ya da tersi olarak olumsuz eleştiri aldığınızda nasıl bir karşılık veriyorsunuz?

Olumlu veya olumsuz aldığım her eleştiri yapmaya çalıştığım şeyi daha doğru yapmam konusunda beni teşvik ediyor diyebilirim. Geri bildirim candır J

9.Pasaport ve vize ücretlerinin seyahat etmenin önünde engel teşkil ettiğini düşünüyor musunuz?

Zamlar hepimizi üzse de içimizdeki seyyahın sesi baskın geldiğinde bir şeylerimizden ödün vererek o yola gitmeye çalışıyoruz.

10.Seyahatlerinin nihai hedefi nedir? Şu kadar ülkeyi mutlaka gezmeliyim gibi bir hedefin var mı?

“Gezmek” kavramı hayatımın amacı gibi. Gezmek, görmek, öğrenmek ve aktarmak …

İmkanım oldukça tüm dünyayı gezmek, yeni yerleri deneyimlemek ve paylaşmak hedefindeyim.

11.Sence seyahat nasıl olmalı? Bir arkadaşla mı, eşle mi, ya da solo mu? Sizin özel bir tercihiniz var mı?

Seyahatlerimin çoğunluğunu erkek arkadaşım ile yapıyorum. Ama kız kıza  tatilin de yeri ayrı oluyor, hakkını yemeyelim J Bu arada erkek arkadaşım ile gezi bloğu için kolları sıvadık. Çok yakında Gezile net olarak biz de yaptığımız işi profesyonelleştirecek, güzel işlere imza atacağız inşallah.

12.Bizlere başınızdan geçen ve sizde etki bırakan bir seyahat hatıranızı anlatır mısınız?

Hımmm… Aslında şunu anlatayım diye aklıma gelen bir şey yok aslında. İlla etki bırakan bir seyahatimi sorarsanız kesinlikle “Doğu Ekspresi ve Kars” maceram ! Ayrıca kamp esnasında yağmura yakalanıp tüm gece uçurum kenarında çadırımıza yağmur damlalarının düşüşünün yaşattığı gerilimi söyleyebilirim, unutulmazlardı.

Teşekkürler…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here