Haydarpaşa Garı

İstanbul ilimizin Kadıköy ilçesine bağlı Haydarpaşa Semtinde bulunan bu gar tarihimizde önemli bir yere sahiptir. bu gar Kadıköy ilçemizin simgesi haline gelmiştir. Buraya gidenlerin mutlaka uğradığı bir yerdir.

Haydarpaşa Garı

Bu gar dönemin padişahı 2. Abdülhamit döneminde inşa edilmiştir. 1906 tarihinde yapımına başlanmış 1908 yıllında hizmette girmiştir. Bir rivayete göre garın ismini alan Haydar Paşa Osmanlı devleti padişahlarından 3 selim dönemine ait paşalarından biridir. Bu garı bir alman şirketi tarafında inşa edilmiştir.

Haydarpaşa Garı Nerede

Haydarpaşa Tren Garı Raylı, Deniz ve Kara ulaşım araçlarının buluşma noktasıdır. Tarihi özelliği ve mimari yapısı ile ön plana çıkıyor. Hatırlayacağınız üzere 2010 yıllında garın çatısında büyük bir yangın çıkmıştı. Gara büyük zarar veren bu yangın ile birlikte bu garı duymayan kalmamıştı.

Haydarpaşa Garı Nasıl Gidilir

İstanbul ilimize bir gezi yapmayı düşünüyorsanız bu garı da listenize eklemelisiniz. Deniz manzarası, görkemli yapısı ve tarihi görünümü ile görülmesi gereken yerlerdendir. Gar karşısında oturup çay içerken vapur yolculuklarını izleyebilirsiniz.

Haydarpaşa Garı Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için otobüsler, minibüsler kullanılabilir. Ayrıca Haydarpaşa İskelesi faal olduğu dönemde gara ulaşım için oldukça hızlı ve kolay bir yoldur. bu yol için İBB yeni projeler faaliyete geçiriyor.

Haydarpaşa Garı Hangi Şehirde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here