gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Hekimhan Nerededir?

Malatya’ya uzaklığı 85 km olan Malatya‘nın bir ilçesidir Hekimhan. İlk başlarda “Hekim Hanı” olarak anılan ilçe daha sonra Hekimhan adıyla anılmaya başlanmıştır. İlçenin köylerinde bulunan eski eser kalıntıları, ilçede yerleşimin eskilere dayandığını göstermektedir.

Malatya ve çevresi 1517 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılmış bundan önce de pek çok uygarlığın ve devletin yerleşim yeri olmuştur. Tarihte ve günümüzde ulaşım ağı çok gelişmiş olduğundan her zaman için uygun bir konaklama bölgesidir.

Hangi ile Bağlıdır ve Hangi Bölgededir?

Hekimhan, Doğu Anadolu bölgesinde Malatya’nın bir ilçesidir. Batısında Kuluncak ve Darende, güneyinde Akçadağ, doğusunda da Yazıhan ve Arguvan ilçeleriyle kuzeyinde de Sivas’ın Kangal ve Divriği ilçeleri ile komşudur.

İlçeye Nasıl Gidilir?

İlçenin Malatya ile bağlantısı asfalt yoldur. “Malatya-Sivas-Yozgat-Ankara karayolu” olarak kullanılmaktadır. Ulaşımda demir yolunun da önemi büyüktür. İlçeden Malatya-Sivas demiryolu geçmesi nedeniyle şehirlerarası ulaşım çoğu zaman mavi ve ekspres tren ile sağlanır.

İlçede Ticari Hayat ve Sanayi

Ticari hayatı daha çok bölgede elde edilen tarım ürünleri ile nakliyecilik ve bölgenin ihtiyacı olan malların getirilmesi oluşturmaktadır. Bölgede üretilen ve ticari amaçlı çalışmalara kaynak olan maddelerin bazıları şunlardır: kuru kayısı ve çekirdeği, toprak ürünleri, nohut, mercimek, fasulye, armut, elma, ceviz. İlçede sanayi yok denecek kadar azdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here