Hekimhan Nerede

Hekimhan ilçesi Malatya ilimize bağlı 13 ilçesinden biridir. İlçemiz il merkezine yaklaşık 71 km uzaklıktadır. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. İlçemizde ulaşım çok rahat olup kolaylıkla ulaşılabilir.

Malatya’nın İlçeleri

Hekimhan ilçemizde yapılan araştırmalar sonucu eski bir yerleşim yeri olduğu saptanmıştır. Fakat tarihi hakkında yeterli derecede araştırılma yapılmamıştır. İlçemizde bulunan Taşhan sayesinde ilçemizin Selçuklular döneminde kalma izler taşımaktadır.

Hekimhan Nerede

Hekimhan ilçemiz 23 Haziran 1921’de Hasan Çelebi ve Gelengeç bucakları birleştirilerek ilçe olarak Malatya’ya bağlanmıştır. İlçemize bağlı 5 belde ve 49 köy bulunur.

Hekimhan Hangi Şehirde

İlçemizde bulunan doğal güzellikleri ve tarihi yapılarına bir göz gezdirelim.

Taşhan: Eski Otogardan ilçemize düzenli minibüs seferleri yapılır. Böylece buraya ulaşılabilir. bu kervansaray ilçemizde bulunur. Selçuklu eseridir. İki bölüm halinde yazılmıştır. Giriş kapısı üzerinde Ermenice, Süryanice ve Türkçe yazılı kitabeler bulmak mümkündür. yapılış tarihi 1218 yıllı olarak biliniyor. Birçok Selçuklu hükümdarına hizmet vermiştir. Buraya yolunuz düştüğünde burayı görmelisiniz.

Taşhan

Köprülü Mehmet Paşa Camisi: İlçemizde bulunan bu cami Osmanlı veziri Köprülü Mehmet paşa tarafında 1661 yıllında inşa edilmiştir.  İlçemizde  Taşhan’ın 50 metre kadar güney doğusunda bulunan bu cami tek minarelidir. Giriş kapısı üzerinde bulunan talik hatla yazılmış kitabesi bulunmaktadır. Bu kitabe iki kısımdır. Birinci kısmı caminin mekan kapısında bulunur ikinci kısmı ise çeşmenin olduğu yere yani muslukların üst kısmında bulunur.Tamir kitabesi 1815 yılında okunur hale gelmiştir. Esas mekan dikdörtgen şeklinde olup duvarı ile minaresi bitişik haldedir. Bu mekan 1989 yıllında onarımdan geçilmiştir. Yolunuz düşerse bu camiyi ziyaret etmelisiniz.

Köprülü Mehmet Paşa Camisi

Yama Dağı Yaylası: Büyük bölümü Sivas’ın il sınırı içinde bulunur. Buraya özel aracınızla ancak ulaşabilirsiniz. Burada yaz ve bahar mevsiminde hayvancılık yapmak amacı ile yöre halkı yaylara çıkmaktadır. Bu yaylalar; serin havası, soğuk suyu ve yeşilliği ile gidenlere kucak açmaktadır. Burası farklı zamanlarda festivaller yapılmaktadır. Buraya turizme kazandırmak için farklı çalışmalar yapılıyor. Yolunuz düşerse siz de görmelisiniz burayı.

Yama Dağı Yaylası

Hasançelebi Ilıca Mesire Alanı: Bu mesire alanı ilçemize Bağlı Hasançelebi Beldesinde bulunur. Burada park, piknik yeri ve gölet bulunmaktadır. yaz mevsiminde sevdiklerinizle doyasıya eğlenebilirsiniz. Burada gölet üzerinde sandalla tur atabilirsiniz. Muhteşem havası ve su ile insanı adeta büyülemektedir. Burada bulunan park ve gölet belediyeye ait olup halka açıktır.

Hasançelebi Ilıca Mesire Alanı

Hekimhan Cevizi: Bu ceviz Hekimhan ilçemize özel olarak yetiştirilen bir üründür. İlçemizde yetiştirilen bu cevizle baş ağrılarının tedavisinde, zihni geliştirmede, duygu, his ve heyecanı kontrol altına almada bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Tadı çok güzel olup buraya geldiğinizde tadına bakmalısınız.

Hekimhan Cevizi

Ayrıca ilçemizde Hekimhan madeni bulunur. Onun dışında ilçemizde bulunan diğer tarih yapıları ise şunlardır. Güzelyurt, Ilıcak, Şıpşıpı, Yücekaya, Sürbelıan mesire yerleri, Han Camii ve Kaletepeler gezilip görülecek yerlerdir.

Malatya Hekimhan

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here