7- Ölen insan, Baba ve Büyükbabayla Yeniden beraber oluyor

Dünyanın her yerinde, ölü ruhlarla ilgili garip inançlar var. Öteki dünyadaki gizem, yeryüzünde halen yaşayan kimseler tarafından tamamen çözülemez. Bununla birlikte, her din ölü ruhların durumu hakkında kendi benzersiz inancına sahiptir. Bazı inançlar korkunç, bazıları garip ve bazıları ise komiktir. Ölüm korkusu ve ölümden sonraki hayat hemen hemen her insanda vardır. Herkes, ölümden sonra en iyi davete kavuşmayı bekler. Ancak ileride neler olduğunu da kestiremez.

Bu liste, Hinduizmdeki ölü ruhlarla ilgili birkaç ilginç inançları ele almaktadır.

10- Ölülerin Kargalar Olarak Dönmesi

Her yıl, atalarının öldüğü gün, Hindistan’daki Hindular arasında kargalara besleme ritüeli uygulanmaktadır. Ölülerin evlerine karga şeklinde döndüğüne inanıyorlar. Bu inanç, Ramayana’da ki bir hikaye tarafından desteklenmektedir.

10- Ölülerin Kargalar Olarak Dönmesi

9- Ölüler, 7 Defa Yeniden Doğuyor

Hindular, her insan için yedi kere yeniden doğum olduğuna inanıyorlar. Bir insanın daha çok, bir insan olarak doğduğuna inanıyorlar. Bununla birlikte, bir hayvan olarak doğmuş olma ihtimali vardır. Dünyevi hayatında günah işleyen insanların bir daha ki sefere genellikle bir hayvan olarak doğacağını düşünüyorlar. Ayrıca, cennete gitmeden önce iyi bir hayat yaşamak için yedi şans verildiğine inanıyorlar.

9- Ölüler, 7 Defa Yeniden Doğuyor

8- Ölüler Hayaletler Dönüşüyor

Hindular, Hayaletlerin varlığına inanırlar. Çok acımasız günah işlemiş veya öldükten sonra ölen insanlar, cezalarını çekene kadar dünyada Hayalet olarak dolaşıyorlar.

8- Ölüler Hayaletler Dönüşüyor

7- Ölen insan, Baba ve Büyükbabayla Yeniden beraber oluyor

Hindular, ölülerinin babaları ve büyükbabaları ile birleşeceğine inanıyor; Defin işlemlerinin ölenlerin çocukları tarafından düzgün bir şekilde yapılması durumunda, merhumun evi temizlenir ve cenaze töreni, ölüm sonrası 31. günde dini önder tarafından yapılır.

7- Ölen insan, Baba ve Büyükbabayla Yeniden beraber oluyor

6- Aynı ailede yeniden canlanma

Hindular, beklenmedik ölümler söz konusu olduğunda, ölen kişinin muhtemelen aynı ailede tekrar doğacağına inanıyor. (Örneğin, ölen kişinin oğlu ölmüş babasının kendisini doğurabilir). Hindular, ölüm sırasında kişinin zihin durumunun, kişinin cennete gideceği ya da başka bir doğum yapması gerekip gerekmediğini belirtir. Kişi tüm dünyevi görev ve sorumluluklarını yerine getirmişse; Başkalarıyla çatışmaları çözdükten sonra, cennete gidecek gibi görünüyor. Kişi kaza ya da beklenmedik bir hastalık sonucu ölürse, mümkün olan en kısa sürede başka bir doğum yapacaktır.

6- Aynı ailede yeniden canlanma

5- Zaman ve Çevreye Dayalı Yerleştirme

Hindular ölüm zamanının ve ölüm sırasında çevrenin etkisinin olduğuna inanıyor, ölenlerin yaşamdan sonraki hayatlarını nerede geçireceklerine karar veriyorlar.

5- Zaman ve Çevreye Dayalı Yerleştirme

4- Övgüye Değer Öldüren Ruhlar

Vedik döneminde, düşmanları öldürmek ve insanın fedakarlığını sunmak için gerçekleştirilecek ritüeller vardı. Tanrı’ya insan kurban edilmesi, Vedik günlerinde kötü olarak nitelendirilmedi. Genellikle tanrı’nın kızgınlığından kurtulmak, sihirli güçler elde etmek vb. Nedenlerle yapılır. Kendisini tanrıya insani bir fedakarlık olarak sunan kişi bir ‘bhakta’ olarak kabul edilir. Bu demektir ki, adanmış kimse ve mağdur aileleri ‘ayrıcalıklı’ veya ‘değerli’ kabul edilir. Kurban edilen kurbanın cennette harika bir yer edinmiş ya da gelecekteki hayatında kraliyet doğumuna sahip olduğuna inanılıyor.

3- Ölüler mezarlarına koyulana kadar asloında yaşarlar

Hindular, kutlamaların tamamlanıncaya kadar ölülerin ölüm yerine ya da defin ya da ölüme karşı yerlerde yaşıyor olduğuna inanıyorlar.

3- Ölüler mezarlarına koyulana kadar asloında yaşarlar

2- Ganga Nehri’ne Ölü Beden Konulur

Hindular, Ganga Nehri’nin cenneti ve dünyayı birbirine bağlayan kutsal bir nehir olduğuna inanıyor. Ölen insanların yakılmış gövdesi bu nehre atılırsa, ölü canavar, yeryüzündeki işleyişine, durumuna veya ölüm zamanına bakılmaksızın cennete kesinlikle ulaşılacağına inanılır.
Her yıl yaklaşık 1.5 milyon ölü insanın nehire atıldığı tahmin edilmektedir. Nehirden uzakta yaşayan bazı insanlar, ölen yakınlarının yanmış küllerini Ganj Nehri’ne getirirler ve oradaki ayin törenlerini gerçekleştirirler. Nehir çevresindeki büyük kirliliğe rağmen, hükümet nehrin sömürülmesini durdurmak için herhangi bir önlem almamaktadır. Ganj nehrinin yakın çevresinde yaşayan insanlar ise, kendilerinin ve akrabalarının hayatını riske atmak ya da atalarının dini geleneklerini izlemek istemiyorlar.

2- Ganga Nehri’ne Ölü Beden Konulur

1- Ölüler için Dualar

Hindular genellikle ölülerin fotoğraflarını tanrılarının putlarıyla birlikte evlerinde tutar ve her gün onlara ibadet eder. Ölen kişinin fotoğrafları çiçeklerle süslüdür ve tanrı olarak kabul edilir. Her yıl merhumun ölüm gününde; Çeşitli yiyecekleri pişirirler ve onları fotoğrafın önüne yerleştirirler. Bazı ritüelleri yerine getirirler.

1- Ölüler için Dualar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz