Hırvatistan'da Gezilecek 10 Yer

Balkanlar’da bulunan Hırvatistan, 1990 yılında gerçek anlamda özgürlüğüne kavuştuktan sonra Avrupa’nın en turistik gözde ülkelerinden birisi haline gelmiştir.

Hırvatistan’da Gezilecek Yerler

Avrupa’nın çoğu kenti gibi, orta çağ kenti görünümlü çok sayıda ziyaret yeri vardır. Ancak bu ülkeyi diğer Avrupa şehirlerinden farklı kılansa Plitvice Gölleri, görkemli Adriyatik kıyı şeridi ve muhteşem adaları gibi çarpıcı doğal turistik yerlerin zenginliğidir.

Göz at ;

 1. Hırvatistan Gezilecek Yerler
 2. Zagreb Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 3. Zagreb Gezilecek Yerler
 4. Zagreb Gece Hayatı
 5. Hırvatistan’da Gezilecek 10 Yer
 6. Hırvatistan Nerede?
 7. Hırvatistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 8. Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 9. Split Gezilecek Yerler
 10. Split Gece Hayatı
 11. Dubrovnik Gezilecek Yerler
 12. Dubrovnik Gece Hayatı
 13. Dubrovnik Surları
 14. Diocletianus Sarayı
 15. Hvar Kalesi
 16. Euphrasian Bazilikası
 17. Gornji Ugao Tower (Dubrovnik)
 18. Pula Arena
 19. Trogir Tarihi Alanı
 20. Fortress Starigrad (Fortica)

Hırvatistan’ın en iyi gezilecek yerlerine şöyle bir göz atalım.

10. Krka National Park

Hırvatistan’ın Merkez Dalmaçyası’nda bulunan Krka Milli Parkı, muhteşem doğa manzarası, yaban hayatı ve tarihi mekanlardan korunan bir alandır.

9. Zagreb

Hırvatistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Zagreb, hem tarihi hem de modern mekanlara sahip canlı bir metropoldur. Hırvatistan’ın kuzeybatı kesiminde yer alan şehrin kurulumu ise 11.yüzyıla dayanmaktadır. Kent, Yukarı ve Aşağı olarak iki parça halindedir. Üst Şehir, turistlerin Arnavut kaldırımlı sokaklara çıkıp eski, ortaçağ kiliselerini ve kulelerini ziyaret edebilecekleri tarihi merkezdir.

8. Korcula

Ünlü gezgin Marco Polo’nun doğum yeri olarak bilinmektedir. Adriyatik kıyısında bulunmaktadır. Korcula yemyeşil ormanları, üzüm bağları, zeytinlikler, kumsallar ve büyüleyici köylerden oluşur.

7. Pula

Adriyatik Denizi’ndeki Istria yarımadasında yer alan Pula, antik Roma dönemine kadar seyircilerin gladyatör dövüşlerini izlemek için akın ettikleri popüler bir destinasyondu. Yüzyıllar boyu çeşitli hükümet güçleri tarafından yönetilen Pula, bugün Hırvatistan’a ait ve en çok Roma kalıntılarının zenginliği ve kültürlerin karışımı ile tanınmaktadır.

6. Zadar

Tarih açısından zengin, güzel bir sahil şeridinde yer alan üç bin yıllık bir şehirdir. Zadar, Hırvatistan’ın kuzeyindeki Dalmaçya Kıyısı’nda bulunuyor. Şehrin kalbinde Eski Kent, Roma kalıntıları, ortaçağ mimarisi ve çok sayıda eski kilise gibi fantastik gezi mekanlarına sahiptir.

5. Rovinj

Adriyatik Denizi’ndeki Hırvatistan’ın İstria yarımadasında bulunan Rovinj, Küçük bir yarımadanın üzerinde yer alan 20 adadan oluşan bir takımadadır. Arnavut kaldırımı, merdivenler, kemerler ve diğer ilginç mimarilerin dar sokakları, Eski Kent’i gezi macerasına dönüştürür.

4. Split

Türklerin en çok gittikleri Hırvatistan şehirlerinden birisidir. Hırvatistan’ın ikinci en büyük şehri olan Split, “Akdeniz Çiçeği” adıyla Dalmaçya Kıyısı’ndaki bir yarımadada bulunuyor. Kentin ana cazibe merkezi, güzel Gotik ve Rönesans mimarisinin tarihi çekirdeğidir. MS 298 ve 305 yılları arasında inşa edilen bu saray kompleksi, mermer yürüyüş yolları ve dükkanlar, kafeler ve barlar içeren binalardan oluşan bir labirentin bulunduğu küçük bir şehre benzemektedir.

3. Plitvice National Park

Hırvatistan ve Avrupa’nın en güzel doğal güzelliklerinden biri olan Plitvice Milli Parkı, nefes kesici göllerden, şelalelerden ve yemyeşil ormanlardan oluşmaktadır.

2. Hvar

Hırvatistan’da ve Adriyatik Denizinin en popüler yerlerden biri olan Hvar, Dalmaçyalı kıyılarından uzakta, görkemli plajlar, lavanta tarlaları ve yemyeşil bağ manzaraları için tercih edilen güzel bir Hırvat adasıdır. Hvar’ın ana şehri Hvar Kasabası, 13. yüzyıl duvarları, mermer taş sokakları, gotik sarayları, çarpıcı kiliseler ve heybetli bir eski kaleye sahip çekici bir şehirdir.

1. Dubrovnik

Yine Türk vatandaşlarının Dalmaçya kıyılarını görmek için gittikleri popüler Hırvat şehirlerinden birisidir. Hırvatistan’ın güney ucunda Adriyatik Denizi’nden uzakta bulunan Dubrovnik, 7. yüzyılda deniz ticareti üzerine kurulmuştur. Tarihi bölge olan Eski Kent, eski, savunma duvarları, Arnavut kaldırımı sokakları, muhteşem sarayları ve çarpıcı kiliseleri gibi birçok tarihi özellik ile doludur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here