Split Gezi Rehberi
Split Gezi Rehberi

Split Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Türklerin en çok gittikleri Hırvatistan şehirlerinden birisidir. Hırvatistan’ın ikinci en büyük şehri olan Split hakkında daha fazla bilgi için şehir hakkında bazı bilgileri başlıklar halinde vereceğiz. Şöyle ki;

Tarih: Split şehrin 1700 yıllık bir tarihi olduğu söylenilir. Split, M.Ö7. yüzyılda Grekler tarafında kurulmuştur. 650 yıllından beri yerleşim oluğu tahmin edilmektedir.

Coğrafi Bilgiler: Split, “Akdeniz Çiçeği” adıyla Dalmaçya Kıyısı’ndaki bir yarımadada bulunuyor. Kentin ana cazibe merkezi, güzel Gotik ve Rönesans mimarisinin tarihi çekirdeğidir. Şehir ve bölge,  güneyde Adriyatik (Akdeniz), kuzeyde Adriyatik (Dinarik) Alp dağları ile çevrilmiştir.

Nüfus: Split şehrin   toplam nüfusu 470.000 dir. Bu haliyle Hırvatistan’nın Zagreb şehrinden sonra en büyük ikinci kentidir.

İklim: Split şehrinde nemli Sutropikal İklim ve Akdeniz İklimi birlikte görülür.

Ne zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun mevsim İlkbahar veya sonbahar’dır.

Para Birimi: Hırvatistan para birimi, Hırvatistan kuna’dır. Kısaltılmış uluslararası kodu  HRK’dır. Kuna’nın alt birimi Lipa’dır. 1 kuna = 100 lipa. 1 HRK = 0.5603126 TL’dir. 1 Euro: 7,40 Hırvat Kunası.

Resmi Dil: Split şehrin anadili Hırvatça’dır. Ülkenin çoğunluğu Hırvatça konuşmaktadır. Yine ülkenin yarı resmi dili İtalyanca’dır. Şehrin büyük kısmı bu dili bilip konuşmaktadır. Bunlar dışında İngilizce ve Almanca’da konuşulan diller arasındadır.

Saat Farkı: Hırvatistan ile Türkiye arasında 1 saat zaman farkı vardır. Hırvatistan Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.

Vize Durumu: Bilindiği üzere Hırvatistan Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. Fakat Yeşil pasaport sahipleri 30 gün boyunca burada vize şartı aranmaksızın kalabilir.

Gezi Süresi: Split,  Hırvatistan ve Karadağ Adriyatik Denizi kıyısında yer alan Dalmaçya bölgesinin en büyük ve en önemli şehridir. Aynı zamanda Hırvatistan’ın Zagreb şehrinden sonra en büyük ikinci kentidir. Şehir hem tarihi güzellikleri hem de deniz turizmiyle parlayan bir şehirdir. Bu şehir her yönü ile Dubrovnik şehrinde daha renklidir. Kendiniz gelip karar verebilirsiniz. Ayrıca şehrin gece hayatı da oldukça renkli ve hareketli geçer. Bu güzellikleri yaşamak için en az iki gün plan yapıp buraya gelmelisiniz.

Günlük Gezi Planı

Bacvice Plajı

1.Gün 

Eski Şehir (Old Split)

Roma döneminde inşa edilmiş olan bu bölge şehirde ilk uğraması gereken yerdir. Bölgede çok sayıda tarihi yapı bulunur. Buraya gelip tarih kokan bölgeyi gezmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılabilir.

St. Domnius Katedrali (Saint Dujam) 

Eski şehir bölgesinde bulunan bu katedral, 305 yıllında Roma dönemin imparatorun ebedi istirahatgahı olarak inşa edilmiştir. Fakat daha sonra mezar bölümü yıkılıp sadece kilise bölümü kalmıştır. Günümüzde buraya giderseniz siz de şahit olacaksınız hem Roma Tapınak hem de Katolik kilise tarzını göreceksiniz. Katedralin hemen yan tarafında Çan Kulesi bulunur. Burayı da ziyaret etmeden dönmeyin.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılabilir.

Adres: Ul. Kraj Svetog Duje 5, 21000, Split, Hırvatistan
Telefon: +385 21 342 589
Diocletian Sarayı

Eski şehir bölgesinde bulunan bu saray, Neredeyse bölgenin yarısı kaplamaktadır. Split gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yapıdır. Bu yapı 305 yıllında Roma döneminde inşa edilmiştir. Birçok film setinde gördüğümüz bu saray, ne müze ne de saray olarak kullanılmaktadır. Günün her saati açık olup şehirde en çok ziyaret edilen ören yeridir.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılabilir.

Adres: Dioklecijanova ul. 1, 21000, Split, Hırvatistan

Telefon: +385 98 251 610

Peristil Meydanı

Şehrin kalbi sayılan bu meydana gelip şehrin tarihi dokusunu görebilirsiniz. Meydan üzerinde çok sayıda tarihi yapı bulunur. Gezginlerin buluşma noktası olarak da bilinir.

Nasıl Gidilir: 

Ivan Mestrovic Galeri 

1939 yıllında inşa edilen bina, Ivan Mestrovic tarafında yazlık olarak kullanılmıştır. 1952 yıllında bu evi müzeye çevirmiştir. Burada hem kendisine ait hem de birçok ünlü sanatçının eserleri sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse ve sanata meraklıysanız kesinlikle gidip görmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya eski şehir bölgesinden yürüyerek ulaşılabilir Fakat biraz yürümeniz lazım. Ya da tur otobüsleri ile gidebilirsiniz.

Adres: Šetalište Ivana Meštrovića 46, 21000, Split, Hırvatistan

Telefon: +385 21 340 800

Etnografya Müzesi (Etnografski Muzej Split)

Etnografya müzesi olarak hizmet eden bina Orta Çağ döneminde inşa edilmiştir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. 1910 yıllında Bina şehrin kültürünü yansıtmak için müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Müzede yerel halkın giyim ve kuşamları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya 10-15 dakikalık bir yürüme mesafesindedir.

Adres: Ul. Iza Vestibula 4, 21000, Split, Hırvatistan

Telefon: +385 21 343 108

Ziyaret Saatleri:

Ekim – Mayıs

Pazartesi – cuma 10: 00-15: 00

Cumartesi 9.30 – 13.00

Pazar – kapalı

Haziran – Eylül

Pazartesi – cumartesi 9.30 – 20.00

Pazar – 09.30 – 13.00

Ücret: Yetişkinler: 15 kn, Çocuklar, öğrenciler, öğrenciler, emekliler: 10 kn

Arkeoloji Müzesi (Split Archaeological Museum)

Şehir merkezine yaklaşık 1 km kuzeyinde bulunan müze 1820 yıllında kurulmuştur. Müze de çok sayıda eser sergilenmektedir. Solin bölgesinde yapılan kazılarda elde edilen birçok kalıntı burada sergilenmektedir. Müze de yaklaşık 30.000 eser bulunur. Burada Çanak, Mücevher ve para ön plandadır.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yürüyerek 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Adres: Ul. Zrinsko Frankopanska 25, 21000, Split, Hırvatistan

Telefon: +385 21 329 340 

Ziyaret Saatleri: Hafta içi her gün 09:00-20:00 saatlerinde ziyaretçilere açıktır.

Ücret: Yetişkin: 30 Kuna, İndirimli: 15 Kuna

Riva

Hırvatistan’ın hatta Avrupa’nın en iyi kıyı şeridi diyebiliriz. Gün batımı izlemek isteyenler için en güzel yerdir. Şehirde birçok festival, konser ve tören burada yapılmaktadır. Şehrin en renkli bölgesidir.

Nasıl Gidilir: Buraya şehir merkezden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Zaten burası şehir merkezi sayılmaktadır. Başka bölgelerden buraya gelmek için taksi veya otobüs kullanabilirsiniz.

Adres: Riva, 21420, Split, Hırvatistan

Telefon: +385 21 345 606

Marjan Tepesi (Park Marjan)

ehirden sıkılıp huzurlu bir yer mi arıyorsunuz. Evet aradığınız öyle bir yer var. Hem de 174 metre rakımlı Marjan Tepesi tam aradığınız bir yer. Burada harika çam ağaçların oluşturduğu ormanlar ve huzur veren yeşillik sizi stresten alıkoyuyor. Tepede iki tane harika mimaride yapılmış kilise bulunuyor. Tepeye çıkıp şehrin harika manzarasını izledikten sonra o kiliseleri de ziyaret etmeyi de unutmayın.

Nasıl Gidilir: 12 numaralı otobüs hattı kullanarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Obala Hrvatskog narodnog preporoda 25, 21000, Split, Hırvatistan

Telefon: +385 21 362 991

2.Gün

Split Akvaryumu

800 metrekarelik bir alanda faaliyet gösteren bu akvaryum şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Akvaryumda 130 farklı tür yaşamaktadır. Burada en çok ilgiyi Köpek Balıkları almaktadır. Buraya çocuklarınızla birlikte ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya şehir içi araçları ile ulaşılabilir.

Ziyaret Saatleri: Her gün 10:00 – 22:00 arası açıkdır.

Ücret: Biletler 50 – 75kn. arası

Bacvice Plajı

Şehir merkezine yakın bir konumda bulunan plaj, kentin en popüler plajıdır. Plajda deniz, kum ve güneş üçlüsünü sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Ayrıca harika plaj partileri de yapılmaktadır.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya sadece 10 daika yürüme mesafesindedir.

Hvar Adası

İkinci İbiza veya Hırvatistan Cennet partisi olarak adlandıran bu ada gerçekten görülmeye değerdir. Adada gezilip görülecek birçok yapı bulunur. Bunun yanında berrak suları ile popüler plajları da görülmeye değerdir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu adaya gitmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Split limanından buraya feribotla ulaşabilirsiniz.

Brac Adası 

Şehrin popüler adalarından biri olan Brac Adası, gezilip görülmesi gerekir. Gündüzleri gezilip görülecek tarihi yapılar ve doğal güzelliklerin yanında birde harika plajları vardır. Burada birçok etkinliğe katılabilirsiniz. Güzel bir gün için adaları tercih edebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Split limanından buraya feribotla ulaşabilirsiniz.

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Split şehrinde çok sayıda taksi bulunur. Bu taksilerle şehrin birçok noktasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Buradaki taksiler Taksimetre sistemi ile çalışır. Pazarlığa kapalıdır.
Metro Split şehrinde metro hattı yoktur.
Tramway Split şehrinde tramvay hattı yoktur.
Bisiklet Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Split’de de bisiklet kullanımı oldukça yoğundur. Burada çok sayıda bisiklet kiralama yerleri bulunur. Bir bisiklet kiralayıp gezebilirsiniz.
Minibüs, Otobüs Şehir içi otobüsleri Promet Split tarafında işletilmektedir. Şehir içi otobüsleri ile şehrin birçok noktasına ulaşabilirsiniz.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Ülkemizden Split şehrine direk ulaşım bulunmamaktadır. Buraya başkent Zagreb üzerinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Zagreb şehrinden buraya kara yolu veya demir yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
Otobüs Başta Zagreb şehrinde olmak üzere birçok şehirden buraya otobüsle ulaşabilirsiniz. Yollar gayet düzgün ve konforludur. Split şehrin terminali limanın doğu tarafında bulunur.
Tren Başta Zagreb şehrinden olmak üzere birçok şehirden trenle buraya ulaşabilirsiniz.
Gemi Split limanı, Akdeniz’in en faal 3. limanıdır. Burada her yıl yaklaşık  4 milyon kapasite ziyaretçi ağırlamaktadır. Burada deniz yolu ile birçok şehirden ulaşılabilir.  Ayrıca adalara gitmek içinse limandan bulunan feribotlarla ulaşım sağlanabilir.
Araba Vizeniz varsa birde kalacak süre kadar Arabanızın sigortasını yaptırdıysanız Split’e rahatlıkla yolculuk yapabilirsiniz. Yollar gayet düzgün ve konforludur.

Alışveriş

Split şehrinde alışveriş yapmak eğlenceli olsa da fakat alışveriş yerleri çok sınırlıdır. Şehir küçük olduğundan dolayı kent merkezinden birkaç butik dükkan ve mağaza bulunur. Bunun dışında pek bir şeye rastlamadım. Buraya gelirseniz sevdiklerinize alacağınız hediyeler şunlar olabilir.

 • Hırvat rakısı
 • İtalyan deri çantalar
 • Takılar
 • Kravat
 • Dolma Kalem
 • Çikolata
 • Süs eşyaları

Yeme İçme

Orta Avrupa ülkesi olan Hırvatistan mutfağı için bir tanımlama yapmak elbete zordur. Çünkü birçok kültürün etkisiyle zengin bir mutfağa sahiptir. Bunun dışında şehir iki farklı iklim etkisinde olduğundan dolayı bu iklim değişikliği mutfağa da yansımıştır. Akdeniz İklimin görüldüğü yerlerde; Zeytinyağı, sebze ve deniz ürünleri tüketilmektedir. Karasal iklimin hakim olduğu yerlerde ise Daha çok et tüketilmektedir. Split şehrinde her kültüre özgü yemek bulabilirsiniz. İtalyandan Deniz mahsulleri ve makarna; Macaristandan güveç; Viyanadan; Tatlı, Bizim Kültürde(Osmanlı); Börek, yufka, sarma ve dolma  yemekleri bulunur. Şimdi şehre özgü yemekleri liste haline getirdik. Bunu sizinle paylaşalım.

 • Strukle(Yufka Çorbası)
 • Cevapi(Pideli Köfte)
 • Pljukanci(Ev yapımı Makarna)
 • Soparnik(sebze yemeği)
 • Makovniyaça(Çörek)
 • Kremsnita(Tatlı)
 • Hobonitce(Yerel bir salata)
 • Burek(İsimden de anlaşılacağı üzere börek.)

Nerede Kalınır

Split şehri son yıllarda yıldızı parlayan Avrupa şehirlerinden biri olmuştur. Buraya her yıl çok sayıda ziyaretçi akın eder. Özellikle Mavi bayraklı plajı sayesinde yaz tatilini burada geçirmek istiyorlar. Hal böyle olunca kişilerin aklına ilk gelen soru konaklamadır. Buraya geldiğimde nerede kalırım sorusudur. Öncellikle şunu söyleyelim. Split konaklama yönünde hiçbir sıkıntı bulamazsınız. Fakat biraz erken davranmanız gerekir. Rezervasyon yapmazsanız yer kalmaz ya da şehirden daha uzak yerlerden konaklama zorunda kalırsınız. Şehirde otel dışında birçok kiralık ev bulunur. Yaz mevsiminde herkes evini bile kiralığa çıkarttırır. Şehir merkezinde yanınıza biri yaklaşıp kiralık ev lazım mı derse şaşırmayın.

Gece Hayatı

Split gece hayatı oldukça renkli ve hareketli geçmektedir. Burada gece hayatı  genelde Riva kıyısında, Dosud caddesi üzerinde ve Diocletian sarayı yakınlarındaki mekanlarda geçer. Bu mekanlarda eğlence sabah saatlerine kadar durmadan devam eder. Split Gece hayatı, gece eğlencesi ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. <<Split Gece Hayatı

Turlar

Split şehrinde birçok tur firması bulunur. Bu tur firmaları ile anlaşıp şehrin birçok bölgesini gezebilirsiniz. Kent merkezi bireysel olarak gezebilirsiniz. Fakat şehir dışı ya da kent merkezi dışında bulunan yerleri turlarla anlaşıp gezebilirsiniz.

Konsolosluklar

Split şehrinde Türkiye Konsolosluğu bulunmamaktadır. En yakın konsolosluk başkent Zagreb’de bulunur.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Buraya gitmeden önce uçak ve otel rezervasyonunuzu yaptırın.
 2. Eskiden vize istenmeyen Hırvatistan, AB üyesi olduğundan dolayı ülkeye giriş için Schengen Vizesi gerekir.
 3. Şehir genelde güvenilir bir yer. Fakat yine de siz dikkatli olun.
 4. Uçakta iner inmez saatiniz 1 saat geri alın.
 5. Taksicilerle pazarlık yapmayın. Taksimetre ile çalışıyorlar.
 6. Şehirde özellikle gece hayatı dışarı çıkarken kıyafetlerinizin şık olmasına dikkat edin.
 7. Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi buradan da yemeklerin içine domuz eti ya da domuz yağı konulmaktadır. Sipariş etmeden önce bunu belirtin(Tabi kullanmıyorsanız)
 8. Şehir dışında ev tutmaya kalkmayın. Şehre geliş gidişiniz zorlaşır.
 9. Buraya yaz mevsiminde deniz turizmi için geleceksiniz biraz araştırma yapmanız gerekir. Yazın burası çok sıcak oluyor.
 10. Güzel bir planla şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Zagreb Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Zagreb Gezilecek Yerler
 3. Zagreb Gece Hayatı
 4. Hırvatistan’da Gezilecek 10 Yer
 5. Hırvatistan Nerede?
 6. Hırvatistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 7. Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 8. Split Gezilecek Yerler
 9. Split Gece Hayatı
 10. Dubrovnik Gezilecek Yerler
 11. Dubrovnik Gece Hayatı
 12. Dubrovnik Surları
 13. Diocletianus Sarayı
 14. Hvar Kalesi
 15. Euphrasian Bazilikası
 16. Gornji Ugao Tower (Dubrovnik)
 17. Pula Arena
 18. Trogir Tarihi Alanı
 19. Fortress Starigrad (Fortica)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here