Hisarcık Hangi Şehirde

Hisarcık ilçesi Kütahya ilimize bağlı 13 ilçeden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 104 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.

Kütahya’nın İlçeleri

İlçe 1967 yıllında kasaba 1987 yıllında ilçe olur. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan yöre halkı termal turizm ve madende geçimlerini sağlamaktadırlar. İlçe 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 12.790’dır.

Hisarcık

Hisarcık’da Gezilecek Yerler

1-Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezi

İlçemizde bulunan bu kaplıca 2006 yıllında Bakanlar Kurulu kararı ile termal turizm kenti seçilmiştir. İlçeye 10 km uzaklıktadır. Sıcaklığı 51 derece olan kaplıca suyun birçok hastalığa iyi geldiği söylenir. İyi geldiği söylenen hastalıklar şunlardır Romatizmal hastalıklarda, deri hastalıklarında, kas ve eklem ağrılarında, çeşitli kadın hastalıklarında ve içme kürleriyle de; böbrek taşı, mide-barsak sistemi, karaciğer safra kesesi hastalıklarında etkili olmaktadır. Buranın bir hikâyesi vardır. İlçenin kuzeyinde yer alan Eğrigöz dağında bulunan tarihi eğrigöz kalesi bulunmaktadır. Burada bir zindan bulunmaktaydı. Buraya gelen esirler Cüzam hastalığı denilen bir hastalığa yakalanırlar. Bir türlü iyileşemezler. Bir esir ölümü göze alıp kaçar. Burada intihar için Koca Çaya atlar fakat dalgalar onu kaplıcaların olduğu yere getirir. Suyun sıcak olmasından dolayı geceyi burada geçirir. Sabah kalktığında bütün yaralarını iyileştiğini görür. Kaçmaktan vazgeçip kaleye geri döner. Olan biteni komutanı anlatır. Bütün esirler o hastalıktan kurtulur. Buraya esir hamamı demişlerdir. Daha sonra burası Esire adını almıştır.

Esire Kaplıcaları Nerede, Nasıl Gidilir?
Hisarcık Nerede, Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz