Kırklareli Hızırbey Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Kırklareli ilimizde bulunan ve halk arasında büyük cami olarak nitelendiren Hızırbey Camisi ile ilgi topladığımız bilgileri ve gözlemlerimizi sizinle paylaşacağız.

Kırklareli Hızırbey Camii

İlimizin merkezinde bulunan bu cami köse Mihalzade Hızır Bey tarafında inşa edilmiştir. 1383 yıllında inşa edilen bu cami birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Hatta Avrupa da  yapılan ilk cami olarak da bilinir. 1470 metre kareye sahip 15×15 ebatlarında yapılan bu cami 1000 kişilik bir ibadet yeri vardır. Deprem sonucunda bu cami yıkılmıştır. Daha sonra dikdörtgen şeklinde tekrar camiyi yapmışlardır. balkan savaşında Bulgarlar tarafında minaresi yarıya kadar yıkılmıştır. Savaştan sonra tekrar onarılmıştır. 1930 yılında Atatürk’ün burayı ziyaret ettiği Ve restore edilmesi için talimat verildiği söylenmektedir.  Birçok kez onarılan bu cami en son 2007 yıllında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafında gerçeğine uygun tekrar restore edilmiştir. Kalemişi süslemeleriyle camiye bir canlılık katmıştır. Bu süslemeleri yapan 1308 yıllında Kastamon’lu Hatat Tevik Paşadır.Yapısında Osmanlı erken dönemin mimarisi görülmektedir. Caminin olduğu yerde Hızır beyin mezarı olduğu da rivayet edilmektedir.

Sonuç olarak Osmanlı mimarisine merak saranlar için bu yapıyı ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz.

Hızırbey Camii Nerede?

Hızırbey Camii, Kırklareli il merkezine bağlı karakaş mahalesinde bulunur.

Hızırbey Camii Nasıl Gidilir?

Kırklareli merkezde bulunan karakaş mahalesindedir. Mahalleye giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir. Yaya olarak da gidilebilir.

Hızırbey Cami
Hızırbey Cami

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here