Köse

Köse ilçesi Gümüşhane ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

gümüşhane’nin İlçeleri

Köse 1516 yıllında Bayburt sancağına bağlı bir köydü. 1916 yıllında Ermeni ve Rus saldırısına uğramıştır. 1918 yıllında işgalden kurtulmuştur.  1924 yıllında Bucak haline getirilmiştir. 1954 yıllında Belediye teşkilatı kurulmuştur. 1987 yıllında çıkan bir kanunla ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçe 2016 yıllı itibari ile toplam nüfusu 7.789’dır.

Köse

İlçe Gümüşhane ilimize bağlı olduğu için daha çok Bayburt şivesi ve Erzurum ilimize yakınlığından dolayı da daha çok Doğu Anadolu Kültürü yaşamaktadır. İlçemizde yaşayan yöre halkı daha çok tarım ve hayvancılık görülür. İlçemiz Karasal iklimin etkisinde kalmıştır.

Köse Gümüşhane

Köse Gezi Rehberi

Özbeyli Cami: İlçemize bağlı Özbeyli köyünde bulunan bu cami 55 metre karelik bir alanda inşa edilmiştir.  Kim tarafında ve ne zaman yapıldığı bilinmeyen cami uzun yıllar köy halkına hizmet etmiştir.

Özbeyli Cami

Bayrampaşa Kalesi: İlçemize bağlı Salyazı Beldesinde bulunan bu kale kim ve ne zaman tarafında yapıldığı bilinmiyor. 2009 yıllında koruma altına alınmıştır. Yolunuz buraya düşerse bu tarihi yapıyı ziyaret ediniz.

Bayrampaşa Kalesi

Tilki Tepe Tümülüsü: İlçemizin 2 km uzaklığında bulunan bu Tümülüs tarihi çok geçmişe dayanmaktadır. 2011 yılında koruma altına alınmıştır.

Tilkitepe Tümülüsü

Yaylım Köyü Kilisesi: İlçemize bağlı Yaylım Köyünde bulunur. yangın çıktığında içinde bulunan figürler zarar görmüştür. Bu fresklerden geriye Meryem ana figürleri kalmıştır.Kilisenin bütün duvarları yontma taşla yapılmıştır. Üç apsisli, üç neftli, dört sütunlu kilise giriş kapısı dahil,orjinalliğini muhafaza etmektedir.Beşik tonozlu örtülüdür.

Yaylım Köyü Kilisesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz