Hollanda'da Gezilecek 10 Yer

Hollanda, hem Türk vatandaşlarının yerleşik olarak yaşadıkları bir ülke hemde Türkiye’den her çok sayıda kişinin ziyaret ettiği önemli turizm ülkelerinden birisidir.

Hollanda Gezilecek Yerler

Birçok turist sırf Amsterdam’ı ziyaret etmek için bile olsa Hollanda’ya gelir. Fakat Hollanda, başkentinin dışında ziyaretçilerine sunabileceği çok fazla gezilecek yeri vardır.

Göz at ;

 1. Hollanda Gezilecek yerler
 2. Amsterdam Gezilecek Yerler
 3. Amsterdam Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 4. Amsterdam Gece Hayatı
 5. Amsterdam Otelleri ve Amsterdam Otel Fiyatları
 6. Hollanda’da Gezilecek 10 Yer
 7. Hollanda Nerede?
 8. Hollanda’nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
 9. Hollanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 10. Schiphol Havalimanı (Airport) Nerede
 11. Paris’ten Amsterdam’a Trenle Basit Gezi Planı

Kanallarla dolu çevresi, tarihi kent merkezleri, klasik yel değirmenleri ve ülke çapında yer alan bisiklet yolları hayli popülerdir. Batıda ve kuzeyde, uzun sahil şeridi, bahar döneminde çiçek bahçeleri, canlı renklerin cesur bir manzarasını sunan yerler, Hollandayı harika bir bölge yapmak için yeterlidir.

10. Delta Project

Delta Projesi, geniş arazilerde denizden gelen rüzgarı değerlendirmek için yapılan rüzgar panelleridir. Amerikan İnşaat Mühendisleri Topluluğu tarafından Modern Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak ilan edilmiştir.

9. Maastricht Vrijthof

Vrijthof, Hollanda’nın güneyindeki Maastricht kentinde yer alan ve çok tanınmış bir şehir meydanıdır. Vrijthof, sonbahar ve kış festivalleri dahil, yıl boyunca çeşitli zamanlarda düzenli olarak büyük festivallere ev sahipliği yapmaktadır.

8. Rijksmuseum

Amsterdam’da yer alan Rijks museum, Hollanda’da bulunan sanat ve tarihin en büyük ve en prestijli müzesidir. Vermeer ve Rembrandt’ın eserlerinin de bulunduğu Hollandalı Altın Çağ’dan gelen geniş bir resim koleksiyonuna sahiptir.

7. Kinderdijk

Hollanda’da 1.000’den fazla eski yel değirmeni bulunmaktadır. Hollanda yel değirmenlerinin en yoğun olduğu yer Kinderdijk köyüdür. Deniz seviyesinin altındaki polderlerden gelen fazla suyun boşaltılması için 19 adet yeldeğirmeni inşa edilmiştir. Günümüze kadar iyi korunmuş ve şimdi de Hollanda’daki popüler turistik mekanlardan birisidir.

6. Hoge Veluwe

Hoge Veluwe Milli Parkı, Hollanda’nın en büyük doğa koruma arazilerinden biri olan kırsal alanlar, tepeler ve ormanlık alanlardan biridir. Vincent van Gogh tarafından hazırlanan geniş bir koleksiyona sahip olan Kröller-Müller Müzesi, parkın içinde yer almaktadır. Hoge Veluwe’ni ziyarete geldiğinizde geziniz için ücretsiz sunulan bisiklet hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Alanın büyük bir kısmı araba ile erişilemez durumda olduğu için araç kullanımına pek izin verilmiyor.

5. Keukenhof Gardens

Keukenhof Bahçeleri, dünyanın en büyük çiçek bahçesidir ve aslında Hollanda çiçek endüstrisi için ideal bir ülkedir. Parkta her yıl sadece laleler değil, aynı zamanda sergilenen sümbüller, nergisler ve diğer bahar çiçekleri ile yaklaşık yedi milyon çiçek soğanı dikiliyor. Bahçeler Mart ayının son haftasından Mayıs ortasına kadar açıktır. Keukenhof, Hollanda’daki en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biridir.

4. Delft City Hall

Delft’teki Belediye Sarayı, Yeni Kerk (Yeni Kilise) karşısında Markt meydanında bulunan bir Rönesans tarzı yapıdır. Başlangıçta Hollandalı mimar Hendrick de Keyser tarafından tasarlanmış, yüzyıllar boyunca büyük ölçüde değişmiş ve 20. yüzyılda Rönesans görünümüne dönüştürülmüştür.

3. West Frisian Islands

Hollanda’daki Batı Friz Adaları veya Waddeneilanden, Hollanda sahillerinden Kuzey Denizi’ndeki bir ada zinciridir. Lisanslı rehberlerin denetimi altında, çamurlukların üzerinde yürüyerek birkaç adaya ulaşılabilir. Adalarda bisiklet, ulaşımın en uygun yoludur.

2. Leiden Kanalları

Leiden, Hollanda’daki en eski üniversite, Rembrandt’ın doğum yeri ve güzel kanalları ile tanınır. Eski Ren’in iki kolu doğuda Leiden’e girer ve aynı zamanda birkaç küçük kanal içeren kent merkezinde birleşirler. Eski Leiden merkezi, Hollanda’daki en büyük 17. yüzyıl şehir merkezlerinden biridir.

1. Canals of Amsterdam

Amsterdam, Hollanda Altın Çağı olan 17. yüzyılda, ünlü kanallarını inşa etmeye başlamıştır. Üç ana kanal olan Herengracht, Prinsengracht ve Keizersgracht tarafından oluşmaktadır. Bugün 100 kilometrenin üzerinde (60 mil) kanal ve 1,500 köprü var. Ana kanalların yanında 1550 anıtsal yapı bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here